-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przez nieoczekiwane znalezisko prace przy Wysokiej Bramie mogą trwać rok dłużej

OlsztynPrzez nieoczekiwane znalezisko prace przy Wysokiej Bramie mogą trwać rok dłużej

Od połowy maja trwają prace związane z przełożeniem sieci wodociągowej na placu Jedności Słowiańskiej w Olsztynie. To początek zaplanowanych robót: po uporządkowaniu terenu w tym miejscu zostaną wybudowane perony i powstanie węzeł przesiadkowy.

reklama

Teraz jednak prace wstrzymano ze względu na dokonane odkrycie.

Podziemne znalezisko

Pierwszy etap prac realizowanych przy Wysokiej Bramie polegał na przeniesieniu magistrali wodnej o średnicy pół metra. Koniec robót zaplanowano na 7 lipca, jednak dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie natrafiło na niespodziewane znalezisko.

reklama

Rzeczniczka prasowa PWiK Anita Chudzińska wyjaśniła, że podczas przeprowadzanych robót pod ziemią znaleziono niezinwentaryzowane sieci, które nie pozwalają na przeniesienie magistrali w to miejsce. Dlatego zostanie ona tam, gdzie jest obecnie, ale aby wzmocnić wodociąg, jej wnętrze zostanie wyłożone specjalnym rękawem.

Tajemnicze obiekty przy słynnych olsztyńskich wiaduktach

Rozpisano już przetarg na te prace, być może uda się je wykonać do końca lipca.

reklama

Natomiast dobrą informacją jest fakt, że nie dokonano żadnych odkryć archeologicznych, co zdecydowanie wydłużyłoby terminy.

Prace trwają, a ratusz szuka pieniędzy

Po zakończeniu przebudowy sieci wodociągowej zaplanowano budowę krańcówki tramwajowej, a następnie uczytelnienie rondeli przy Wysokiej Bramie.

Wartość projektu szacuje się na 30 milionów złotych, prace trwają, ale wciąż nie wiadomo, kto za nie zapłaci. Rząd nie zgodził się na ich sfinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych, co oznacza, że najprawdopodobniej będzie musiała to zrobić gmina. Tyle, że nie zaplanowała na to środków.

Jak powiedziała Gazecie Wyborczej rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz, o możliwość sfinansowania tego zadania ze środków własnych radni zostaną zapytani po wakacjach.

Tajemnicze obiekty przy słynnych olsztyńskich wiaduktach

– Przetarg zostałby rozpisany jesienią tego roku. Chcielibyśmy wykonać wszystkie zaplanowane w pierwszym etapie prace, ale czas pokaże, czy uda się wygospodarować pieniądze na ten cel i czy spotka się to z aprobatą radnych.

Prace przy Wysokiej Bramie, związane z koniecznością wykonania krańcówki, mają być prowadzone równolegle z projektem tramwajowym, czyli uczytelnieniem rondeli. Marta Bartoszewicz powiedziała, że w związku z tym plac Jedności Słowiańskiej może być zamknięty nawet do zakończenia całej inwestycji, czyli do końca 2023 roku.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
29 czerwca 2022 14:57

Węzeł przesiadkowy… dalej wagoniki… Dajcie już spokój z tym. El presidente niedługo idzie precz, to kolejny i tak nie będzie brnął w te nierentowne wagoniki.

Popularne

Tajemnicze obiekty przy słynnych olsztyńskich wiaduktach