13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Obwód Kaliningradzki odcięty! Litwa wprowadziła zakaz tranzytu kolejowego

WiadomościObwód Kaliningradzki odcięty! Litwa wprowadziła zakaz tranzytu kolejowego
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rosja do celów propagandowych wykorzysta zakaz przewozu koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych rosyjskich towarów, objętych sankcjami nałożonymi na Moskwę za wojnę na Ukrainie – twierdzi wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas.

reklama

„Oczywiście, każda wiadomość, która świadczy o nieprzychylności wobec Rosji, jest podchwytywana i eskalowana. Takie informacje są wykorzystywane przede wszystkim do zwiększania napięcia i przedstawiania państw zachodnich jako wrogo nastawionych do narodu rosyjskiego” – powiedział Adomenas w rozmowie z radiem publicznym LRT.

Wiceminister w ten sposób skomentował sobotnie doniesienia agencji prasowej Reuters i rosyjskiego serwisu brytyjskiej rozgłośni BBC, cytujące gubernatora obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanowa, który powiedział, że Litewskie Koleje poinformowały urzędników kolejowych rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego o zakazie przewozu koleją wielu towarów z powodu zachodnich sankcji.

Gdyby nastąpiło zagrożenie w Obwodzie Kaliningradzkim, to NATO obroni mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego?
reklama

„Obecnie czekamy na wyjaśnienia Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania reżimu sankcji europejskich wobec tranzytu towarów przez Kaliningrad” – wyjaśnił Adomenas.

Przedstawiciel Kolei Litewskich Mantas Dubauskas poinformował, że blokowanie przewozu niektórych towarów do obwodu kaliningradzkiego jest wynikiem sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, które weszły w życie w połowie czerwca.

reklama

Według gubernatora Alichanowa ograniczenie wpłynie na 40 do 50 proc. przewozu towarów. Sytuację nazwał „uduszeniem regionu”. Alichanow ocenił, że stanowi to najpoważniejsze naruszenie prawa do swobodnego tranzytu. Zapowiedział podjęcie kroków, zmierzających do zniesienia ograniczeń.

Jeśli szybko nie dojdzie do tego, region ma podjąć starania o zwiększenie liczby statków, którymi mógłby transportować towary między okręgiem a Rosją.

Wśród towarów objętych ograniczeniami, są materiały budowlane, cement i wyroby metalowe.

Czy Polska powinna wpuszczać Rosjan z Obwodu, którzy uciekają przed mobilizacją?

Kolejowa obsługa pasażerów z Rosji do Kaliningradu przez terytorium Litwy odbywa się bez zmian, samoloty latają nad Bałtykiem, bo przestrzeń powietrzna UE jest dla Rosji zamknięta.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama