-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Trzaskowski: geopolityka i wojna na Ukrainie – wśród planowanych tematów Campusu Polska Przyszłości

OlsztynTrzaskowski: geopolityka i wojna na Ukrainie - wśród planowanych tematów Campusu Polska...

Geopolityka i wojna na Ukrainie znajdą się wśród tematów, które będą poruszane podczas drugiej edycji Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. Wśród uczestników mają być młodzi Ukraińcy, wśród panelistów – przedstawiciele rosyjskich przeciwników agresji.

reklama

Mówił o tym we czwartek w Białymstoku jeden z organizatorów Campusu – prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zachęcał młodych ludzi z województwa podlaskiego do rejestracji udziału w tym spotkaniu, zaplanowanym na ostatni tydzień sierpnia. Miejsc jest 1,3 tys. (o 30 proc. więcej, niż przed rokiem); nabór chętnych potrwa do 3 czerwca. Trzaskowski podkreślał, że to młodzież współorganizuje campus.

„Chcemy zaprosić również wielu gości z Ukrainy i całego regionu (…), na pewno geopolityka będzie jednym z tematów, bo jak rozmawiamy z młodymi ludźmi, to jest to jasne, że nie uciekniemy od tematu wojny, tematu geopolitycznych zawirowań” – mówił na konferencji prasowej. Wśród planowanych tematów debat wymienił również prawa kobiet, walkę z kryzysem klimatycznym, sztuczną inteligencję.

reklama

Poinformował, że udział w spotkaniu w Olsztynie potwierdził ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski; wymieniał wśród uczestników samorządowców, mówiąc, że i działalność samorządów będzie tematem debat. „Chcemy, żeby ta debata na temat otwartej, europejskiej, tolerancyjnej Polski była jak najbardziej dynamiczna” – podkreślił Trzaskowski.

Sąd obniżył rekompensatę dla Czesława Małkowskiego za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie

Pytany o wątek ukraiński powiedział, że już w ubiegłym roku wśród gości byli Ukraińcy, Mołdawianie i Białorusini. Zapowiedział, że gości z krajów ościennych ma być więcej, niż wtedy. „Część młodzieży z Ukrainy, to ta, która jest już w Polsce, to są nasi goście, więc bardzo nam zależy, żeby też usłyszeć ich głos na campusie” – powiedział Trzaskowski.

reklama

Mówił też o tym, aby w debatach był też słyszalny głos – jak to ujął – „niezależnego społeczeństwa rosyjskiego, które nie zgadza się z tym, co wyprawia reżim i z tą okrutną wojną” oraz białoruskiej opozycji. „Chcemy, by campus był jak najbardziej otwarty dla naszych przyjaciół z regionu” – dodał prezydent Warszawy.

Pierwszy Campus Polska Przyszłości trwał w Olsztynie od 27 sierpnia do 1 września 2021 roku. Uczestniczyło w nim tysiąc osób w wieku 18-35 lat, a złożyło się na niego ponad sto wydarzeń (paneli, warsztatów, debat, spotkań z twórcami).

Trzaskowski spotkał się w czwartek w Białymstoku z prezydentem tego miasta Tadeuszem Truskolaskim. Obaj działają w Unii Metropolii Polskich (Truskolaski jest jej prezesem, Trzaskowski – przewodniczącym Rady Fundacji UMP) i ruchu samorządowym „Tak! Dla Polski”. Trzaskowski przypomniał, że w minioną środę wszystkie partie opozycyjne podpisały porozumienie z tym ruchem.

Olsztyn będzie miał kolejnego wiceprezydenta. To już trzecia w tym roku

Pytany o – odbywającą się w czwartek – sejmową debatę nad wnioskiem o odwołanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry mówił, że „to, że do Polski nie płyną miliardy euro, to przecież głównie sprawka ministra Ziobry”. „Gdyby nie to – całkowicie nieodpowiedzialne – zachowanie, gdyby nie ta postawa antyeuropejska całego rządu PiS, ale przecież wiemy, że tutaj Ziobro +gra pierwsze skrzypce+, to mielibyśmy miliardy z unijnego budżetu” – powiedział Trzaskowski.

Podkreślał, że samorządy i ich włodarze są „na pierwszej linii wszystkich kryzysów, z którymi Polska się dzisiaj boryka”. Wymienił pandemię koronawirusa i uchodźców z Ukrainy, w tym problem ich integracji społecznej. „I na to są potrzebne miliardy z UE, a dzisiaj tych pieniędzy nie ma właśnie przez zachowanie rządu PiS” – ocenił.

„Pieniądze są bardzo ważne, natomiast to, żeby w Polsce była demokracja i praworządność jest ważniejsze. Dlatego jesteśmy za tym, żeby UE dała nam te pieniądze, ale żeby zasada warunkowości jednak była” – mówił z kolei prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
27 maja 2022 23:48

Znowu zlot padalców z PO.Tylko w czerwonym Olsztynie i pod ruskimi szubienicami takie antypolskie zloty za niemickie pieniądze są możliwe.

alek
27 maja 2022 11:58

nikt przy zdrowych zmysłach nie pójdzie na cały campus. goście którzy tam będą to lemingrad, arbuzowo, dziadkowo – brzezinowo, dabkowo i wielki ekonomista z wiejsko – miejskiego uniersytetu

Popularne

Marcin Kulasek: Niemcy coraz bardziej antyrosyjskie? [OPINIA]