-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Matura z jęz. ukraińskiego: młodzież wybrała rozprawkę o tragedii zdrady samego siebie

BartoszyceMatura z jęz. ukraińskiego: młodzież wybrała rozprawkę o tragedii zdrady samego siebie

Rozprawka o tragedii zdrady samego siebie i interpretacja wiersza Hryhorija Skoworody – to tematy maturalne z języka ukraińskiego, z jakimi zmierzyli się we wtorek abiturienci z liceów dla mniejszości ukraińskiej w Polsce.

reklama

Maturzyści zdający we wtorek po południu egzamin z jęz. ukraińskiego na poziomie podstawowym mogli napisać rozprawkę o tragedii zdrady samego siebie, na podstawie dramatu Łesi Ukrainki pt. „Pieśń Lasu”. Mogli też wybrać interpretację wiersza XVIII-wiecznego myśliciela i poety Hryhorija Skoworody pt. „My ciebie zawsze marnujemy” (o tym, że ludzie nie potrafią racjonalnie wykorzystać danego im czasu).

W liceum w Górowie Iławeckim (woj. warmińsko-mazurskie) niemal wszyscy wychodzący z egzaminu mówili, że wybrali rozprawkę.

reklama

„Temat nie należał do najłatwiejszych, ale utwór, jaki był podany, większości z nas podpasował. Wszyscy byliśmy dobrze przygotowani, więc stres szybko minął. Myślę, że będzie dobrze” – powiedziała jedna z maturzystek, Wiktoria.

Romantyczny walc na studniówce w II LO w Olsztynie. Jedna para stała się ulubieńcem internautów

Dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim Olga Sycz przekazała, że wtorkowy egzamin przebiegł spokojnie, a młodzież wygląda na zadowoloną. „W historii naszej szkoły nie było takiego przypadku, żeby ktoś nie zdał matury z języka ukraińskiego” – zaznaczyła.

reklama

Młodzież, jak co roku, pisała egzamin w ukraińskich wyszywanych koszulach, zwanych soroczkami. To wieloletnia tradycja tej szkoły.

W górowskim liceum maturę z jęz. ukraińskiego zdawało we wtorek 38 abiturientów, a 10 z nich ma przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Większość to młodzież pochodzenia ukraińskiego mieszkająca na Warmii i Mazurach. Jest też 17 uczniów z Ukrainy, głównie dzieci, których rodzice w ostatnich latach przyjechali do pracy do Polski. Wśród abiturientów nie ma natomiast uchodźców, tj. obywateli Ukrainy, którzy przybyli po 24 lutego br., po ataku Rosji na Ukrainę.

Rodzice postanowili zrealizować remont w szkole. Zorganizowali zbiórkę w internecie

Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych egzaminem obowiązkowym na poziomie podstawowym. Chętni mogą go także zdawać na poziomie rozszerzonym, w środę po południu.

Jak podawała Centralna Komisja Egzaminacyjna pisemną maturę z jęz. ukraińskiego na poziomie podstawowym zdaje w tym roku 62 abiturientów w kraju.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy