5 C
Olsztyn
sobota, 3 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nowe molo z punktem widokowym na Plaży Miejskiej już gotowe

OlsztynNowe molo z punktem widokowym na Plaży Miejskiej już gotowe

Zakończyła się warta ok. 3,76 mln złotych budowa nowego pomostu na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Wkrótce będą mogli z niego korzystać mieszkańcy Olsztyna oraz goście naszego miasta.

reklama

Powstało około ćwierć wieku temu. Molo nad jez. Ukiel zostało niedawno niemal całkowicie rozebrane i zbudowane od podstaw. Wszystko po to, by można było z niego korzystać jak najbezpieczniej.

– Podczas prac odnowiona została część stalowych pali, które były wsparciem dawnej konstrukcji – mówi dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Śmieciński. – Wysłużone, drewniane pale zostały zastąpione 36 sztukami nowych, stalowych. Poza tym wymieniony został pokład pomostu na trwałą, dębową i modrzewiową konstrukcję.

reklama

To główna część zadania. Zostanie ona jednak jeszcze uzupełniona o dodatkowe elementy.

Nowa atrakcja. Gigantyczne koło widokowe w Giżycku

– Zamontowane zostaną lunety i lornetek, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek – mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Pezowicz. – Ma to zmniejszyć oddziaływanie człowieka na tereny bytowania cennych gatunków. Poza tym ma powstać mobilna aplikacja z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski-jez. Ukiel.

reklama

Na terenie wokół jez. Ukiel będą łącznie cztery stanowiska z lunetami i lornetkami: na molo, na tarasie nad wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz w obiektach przy ul. Sielskiej i Olimpijskiej.

– Urządzenia powinny działać od następnego tygodnia – informuje Zbigniew Szymula z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. – Przez pięć lat będzie można korzystać znich bezpłatnie.

Oficjalne otwarcie Mazurskiej Pętli Rowerowej: odkryj Mazury na rowerze

Każdego roku teren Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel odwiedza ponad 1,1 mln mieszkańców Olsztyna oraz gości stolicy Warmii i Mazur.

A w ostatni weekend maja stolica Warmii i Mazur będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w triathlonie, które pierwszy raz odbędą się w Polsce.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kto będzie miał kłopoty?
16 maja 2022 15:44

Tutaj przegięli z naciąganiem. Tu ktoś to będzie sprawdzał.

???
16 maja 2022 15:43

4 miliony ???? ulala, a nie wygląda.

Popularne
Ogłoszenia

Oficjalne otwarcie Mazurskiej Pętli Rowerowej: odkryj Mazury na rowerze

Oficjalne otwarcie Mazurskiej Pętli Rowerowej: odkryj Mazury na rowerze