6 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

W maju ćwiczono użycie broni nuklearnej w Obwodzie Kaliningradzkim

WiadomościW maju ćwiczono użycie broni nuklearnej w Obwodzie Kaliningradzkim
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Władimir Putin groził „błyskawicznym kontratakiem” na kraje angażujące się w wojnę w Ukrainie. Teraz zarządził ćwiczenia.

reklama

Ćwiczenia przeprowadzono w środę 4 maja w obwodzie kaliningradzkim, który leży najbliżej „celów” w Europie. Użyto kompleksów rakiet Iskander, które mają zasięg 500 kilometrów i mogą przenosić głowice jądrowe. Jak podała prasa Zachodniego Okręgu Wojskowego, Iskandery „przeprowadziły elektroniczne starty pojedyncze i grupowe”.

Na cel wzięto lotniska, wyrzutnie, skupiska sprzętu i stanowiska dowodzenia „konwencjonalnego wroga”.

reklama

Ministerstwo Obrony dało do zrozumienia, że ćwiczono atak nuklearny.

– Wyrzutnie rakietowe „wykonały skryty manewr” do strefy pozycjonowania, a następnie przećwiczyły usuwanie Iskanderów przed uderzeniem odwetowym, które zgodnie z ideą ćwiczeń może być również uderzeniem jądrowym. Po wystrzeleniu rakiet okręty Floty Bałtyckiej „przećwiczyły działania w warunkach skażenia radiacyjnego i chemicznego terenu” – poinformowało ministerstwo.

Atak na rurociągi Nord Stream został przeprowadzony z Obwodu Kaliningradzkiego?
reklama

27 kwietnia Putin zapowiedział, że jeśli „ktoś odważy się ingerować” w to, co dzieje się w Ukrainie, Rosja „odpowie środkami, którymi nikt nie może się pochwalić”.

28 kwietnia Siergiej Naryszkin, dyrektor rosyjskiej agencji wywiadu SWR, powiedział, że Polska pracuje ze Stanami Zjednoczonymi nad możliwością wkroczenia do zachodnich obwodów Ukrainy, sugerując, że to właśnie nasz kraj może być kolejnym celem Rosjan.

29 kwietnia w rosyjskiej telewizji publicznej rozmawiano o możliwości ataku nuklearnego na Europę. W programie Władimira Sołowiowa Margarita Simonjan, szefowa kanału RT, powiedziała, że „uderzenie nuklearne” jest bardziej prawdopodobne niż porażka w Ukrainie, ponieważ Putin się nie podda, bo „nie taki ma charakter”.

W innym programie Olga Skabajewa powiedziała, że rakiety Sarmat w ciągu 2-3 minut „zmiotłyby w pył” europejskie stolice. Zaproszony poseł Dumy Aleksiej Żurawlew wskazał jako cel ataku Londyn.

Robi się niebezpiecznie? Rosja rozmieściła w Kaliningradzie pociski hipersoniczne Kindżał

– Były Wyspy Brytyjskie i nie ma Wysp Brytyjskich – powiedział na wizji.

źródło: onet.pl

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama