10 C
Olsztyn
poniedziałek, 3 października, 2022
reklama

Komunikacja zastępcza za 10 pociągów Polregio w regionie

WiadomościKomunikacja zastępcza za 10 pociągów Polregio w regionie
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W czwartek w woj. warmińsko-mazurskim uruchomiono autobusową komunikację zastępczą za 10 pociągów Polregio, co wiąże się z dłuższym czasem przejazdu – podał regionalny przewoźnik. Żadne połączenie nie zostało całkowicie odwołane.

reklama

Rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiego zakładu Polregio w Olsztynie Anna Nowak poinformowała, że dotychczas żaden z pociągów spółki w regionie nie został całkowicie odwołany. Natomiast – z powodu absencji chorobowej pracowników – za niektóre pociągi wprowadzana jest komunikacja zastępcza, co powoduje utrudnienia.

„Niestety, należy liczyć się z tym, że wprowadzenie takiej komunikacji wiąże się z wydłużeniem czasu przejazdu, ponieważ droga kołowa przeważnie nie pokrywa się z drogą kolejową, a już na pewno nie są to te same prędkości, z jakimi można te trasy pokonać” – zauważyła.

reklama

W czwartek komunikacja zastępcza obsługiwała 10 połączeń w regionie, m.in. Olsztyn Główny – Jabłonowo Pomorskie (wyjazd 18.52) i Olsztyn Główny – Ełk (godz. 18.27).

Na stacji Olsztyn Główny przybywa nowych torów i tunel. Rośnie konstrukcja nowego peronu nr 4

Według rzeczniczki Polregio na Warmii i Mazurach obsługuje w dni robocze średnio około stu połączeń, a komunikacja zastępcza dotyczyła dotychczas nie więcej niż 10 pociągów dziennie.

reklama

„Procentowo nie jest to więc jakaś duża skala, natomiast opóźnienia, które generują te autobusy komunikacji zastępczej wpływają też na kolejne połączenia, bo czekamy np. na kierownika pociągu, który przyjedzie opóźniony, żeby przesiąść się na inny pociąg” – wyjaśniła.

Jak przekazała, informacje dla pasażerów o utrudnieniach i komunikacji zastępczej są umieszczone i aktualizowane na bieżąco na stronie internetowej spółki.

W czwartek rzeczniczka Polregio Aleksandra Baldys poinformowała, że w skali kraju na 1849 pociągów Polregio organizuje komunikację zastępczą dla 108 połączeń. Powodem utrudnień są zwolnienia lekarskie pracowników – drużyn trakcyjnych i konduktorskich.

W Pasłęku na trasie Bogaczewo-Olsztyn podróżni wygodniej korzystają z kolei

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie mediacyjne zarządu spółki ze związkami zawodowymi w Polregio w sprawie sporu zbiorowego. Wobec braku możliwości zawarcia porozumienia płacowego, zakończyło się ono podpisaniem protokołu rozbieżności. Związki zawodowe w spółce chcą podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r. Zarząd Polregio informuje, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości, to roczny koszt ok. 124 mln zł. W jego opinii oznaczało by to stratę finansową dla spółki i utratę rentowności.

Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Udział firmy w rynku wynosi około 27 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama