-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Postępowanie przygotowawcze ws. zniszczenia cmentarza pod Mikołajkami

OstródaPostępowanie przygotowawcze ws. zniszczenia cmentarza pod Mikołajkami

Prokuratura Rejonowa w Mrągowie wszczęła postępowanie przygotowawcze, w którym będzie wyjaśniać wycinkę drzew w okolicach wsi Faszcze pod Mikołajkami oraz zniszczenie starego mazurskiego cmentarza. Na miejscu przeprowadzono już oględziny.

reklama

„W związku ze złożonymi do nas zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa wszczęliśmy postępowanie przygotowawcze dotyczące zarówno nielegalnej wycinki drzew, jak i zniszczenia starego cmentarza pod Mikołajkami. Postępowanie prowadzone jest na razie w sprawie, na miejscu wykonano oględziny, jako jednego ze składających zawiadomienie przesłuchano burmistrza Mikołajek” – poinformowała prokurator rejonowa w Mrągowie Bogusława Pidsudko-Kaliszuk. Prokurator rejonowa dodała, że na miejscu byli już m.in. specjaliści w zakresie ochrony środowiska.

„Będziemy wszystko kompleksowo wyjaśniać, sprawa budzi emocje i jest to zrozumiałe, jak zawsze wtedy, gdy chodzi o zniszczenie cmentarza” – podkreśliła prokurator Pidsudko-Kaliszuk.

reklama

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował w środę, że do tej jednostki wpłynęło pismo posłanki Moniki Falej (Lewica) dotyczące zniszczenia cmentarza w Faszczach. „Postępowanie prowadzi prokuratura w Mrągowie, więc to tam będą kierowane wszelkie pisma z tym związane” – dodał Stodolny.

Poseł PSL Urszula Pasławska złożyła pismo do prokuratury w Mrągowie.

reklama

Obie posłanki podkreśliły, że to już drugie w ostatnim czasie zniszczenie cmentarza ewangelickiego w regionie – przed rokiem, jak przypomniały, doszło do zniszczenia cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej.

W ubiegłym tygodniu burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski oraz starosta Mrągowa złożyli zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w miejscowości Faszcze pod Mikołajkami. Policja zdążyła już przesłuchać burmistrza jako osobę zawiadamiającą o przestępstwie.

Burmistrz Mikołajek powiedział wówczas, że miejscowy rolnik dzierżawił ziemię Od Polskiej Akademii Nauk w okolicy jezior Zelwążek i Jorzec. Chciał powiększyć areał wycinając zadrzewienia, na co PAN się zgodził. Rolnik jednak wyciął w pień wszystko wkoło: drzewa rosnące przy ciekach wodnych, na skarpach nad jeziorem oraz na małym, przedwojennym cmentarzu. A, że pracował przy tym ciężkim sprzętem, harwesterami, to groby zostały kompletnie zniszczone. Burmistrz podkreślił, że zniszczeń dokonano na terenie obszaru chronionego krajobrazu i zarazem terenie chronionym jako Natura 2000. W tej okolicy znajdują się siedliska żółwia błotnego.

Teren, który został zniszczony należał do wielu właścicieli, m.in. Wody Polskie poinformowały, że zniszczono należący do tej instytucji brzeg jeziora i rzeki. Straty są szacowane ale określono je jako ogromne.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne