4 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

“Szubienice” niebiesko-żółty?

Olsztyn"Szubienice" niebiesko-żółty?

Bezprecedensowy atak Rosji na Ukrainę sprawił, że wrócił temat przyszłości Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

reklama

Ustawiony w centrum miasta monument to pamiątka powojennej historii naszego miasta. Wcześniej nosił nazwę Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, upamiętnia bowiem wkroczenie wojsk radzieckich do Olsztyna w styczniu 1945 roku.

Okazuje się jednak, że sprawa przyszłości pomnika Xawerego Dunikowskiego nie jest oczywista. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania w olsztyńskim ratuszu swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentowali znamienici historycy, architekci i osoby, które od lat interesują się losem monumentu.

reklama

Rozbieżność stanowisk jest znacząca. Od takich głosów, które opowiadają się za zachowaniem pomnika, nie przenoszeniem go w inne miejsce, zamiast tego postulują zmianę jego wydźwięku, po takie które zdecydowanie opowiadają się za relokacją, albo wręcz zburzeniem.

Architekt Radosław Guzowski, który zaprojektował zagospodarowanie placu Dunikowskiego, zaproponował do czasu ostatecznej decyzji okrycie monumentu materiałem flagowym w ukraińskie barwy. Przygotowany na kanwie tego pomysłu wniosek trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i jest w tej chwili rozpatrywany.

– Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do przyszłości pomnika, będziemy jeszcze rozmawiać ze specjalistami, a także zasięgać opinii mieszkańców w tej sprawie – mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków, Gabriela Konarzewska. – A osłonięcie monumentu barwami Ukrainy sprawiłoby, że dzieło zyskałoby inny wydźwięk.

reklama

Pomnik, którego autorem jest Xawery Dunikowski – artysta rzeźbiarz, ocalały z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, odsłonięto w 1954 roku, a do rejestru zabytków trafił w 1993 roku.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztyn
30 marca 2022 07:38

weźcie ten szajs zabierzcie z centrum miasta. Wymyślili malowanie. I tak będa na niego gołębię srały tak jak to jest z większością pomników. poza tym grzymowiczowi będzie przeszkadzało tak jak żabka była ładna zielona. jeśli problem go przenieść do muzeum PRLu w Rudzie Śląskiej to na cmentarz żołnierzy sowieckich . tam jego miejsce.

Anty
30 marca 2022 20:21

Zlikwidować to ruskie ch…stwo!!! Ruskie badziewie zawsze będzie przypominać ścierwo lajzę qrwe Putina!!!!!!

Polecane
Ogłoszenia