6 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

„Szubienice” niebiesko-żółty?

Olsztyn"Szubienice" niebiesko-żółty?
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Bezprecedensowy atak Rosji na Ukrainę sprawił, że wrócił temat przyszłości Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

reklama

Ustawiony w centrum miasta monument to pamiątka powojennej historii naszego miasta. Wcześniej nosił nazwę Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, upamiętnia bowiem wkroczenie wojsk radzieckich do Olsztyna w styczniu 1945 roku.

Okazuje się jednak, że sprawa przyszłości pomnika Xawerego Dunikowskiego nie jest oczywista. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania w olsztyńskim ratuszu swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentowali znamienici historycy, architekci i osoby, które od lat interesują się losem monumentu.

reklama

Rozbieżność stanowisk jest znacząca. Od takich głosów, które opowiadają się za zachowaniem pomnika, nie przenoszeniem go w inne miejsce, zamiast tego postulują zmianę jego wydźwięku, po takie które zdecydowanie opowiadają się za relokacją, albo wręcz zburzeniem.

Jest zielone światło dla wiaduktu na Tracku oraz modernizacji ul. Pstrowskiego wraz z budową ul. Plażowej

Architekt Radosław Guzowski, który zaprojektował zagospodarowanie placu Dunikowskiego, zaproponował do czasu ostatecznej decyzji okrycie monumentu materiałem flagowym w ukraińskie barwy. Przygotowany na kanwie tego pomysłu wniosek trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i jest w tej chwili rozpatrywany.

reklama

– Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do przyszłości pomnika, będziemy jeszcze rozmawiać ze specjalistami, a także zasięgać opinii mieszkańców w tej sprawie – mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków, Gabriela Konarzewska. – A osłonięcie monumentu barwami Ukrainy sprawiłoby, że dzieło zyskałoby inny wydźwięk.

Pomnik, którego autorem jest Xawery Dunikowski – artysta rzeźbiarz, ocalały z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, odsłonięto w 1954 roku, a do rejestru zabytków trafił w 1993 roku.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×