0
-8 C
Olsztyn
piątek, 30 stycznia, 2026
reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

„Szubienice” niebiesko-żółty?

Olsztyn"Szubienice" niebiesko-żółty?

Bezprecedensowy atak Rosji na Ukrainę sprawił, że wrócił temat przyszłości Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

reklama

Ustawiony w centrum miasta monument to pamiątka powojennej historii naszego miasta. Wcześniej nosił nazwę Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, upamiętnia bowiem wkroczenie wojsk radzieckich do Olsztyna w styczniu 1945 roku.

Okazuje się jednak, że sprawa przyszłości pomnika Xawerego Dunikowskiego nie jest oczywista. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania w olsztyńskim ratuszu swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentowali znamienici historycy, architekci i osoby, które od lat interesują się losem monumentu.

reklama

Rozbieżność stanowisk jest znacząca. Od takich głosów, które opowiadają się za zachowaniem pomnika, nie przenoszeniem go w inne miejsce, zamiast tego postulują zmianę jego wydźwięku, po takie które zdecydowanie opowiadają się za relokacją, albo wręcz zburzeniem.

Architekt Radosław Guzowski, który zaprojektował zagospodarowanie placu Dunikowskiego, zaproponował do czasu ostatecznej decyzji okrycie monumentu materiałem flagowym w ukraińskie barwy. Przygotowany na kanwie tego pomysłu wniosek trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i jest w tej chwili rozpatrywany.

– Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do przyszłości pomnika, będziemy jeszcze rozmawiać ze specjalistami, a także zasięgać opinii mieszkańców w tej sprawie – mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków, Gabriela Konarzewska. – A osłonięcie monumentu barwami Ukrainy sprawiłoby, że dzieło zyskałoby inny wydźwięk.

Pomnik, którego autorem jest Xawery Dunikowski – artysta rzeźbiarz, ocalały z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, odsłonięto w 1954 roku, a do rejestru zabytków trafił w 1993 roku.

źródło: UM Olsztyn

Przeczytaj także

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Maksymalizacja inwestycji w fotowoltaikę: jak przestać tracić pieniądze na sieci

Jedynym sposobem, aby zatrzymać ten finansowy przeciek, jest przestać eksportować cenną energię i zacząć ją przechowywać.

Jakie zalety mają opakowania termoformowane?

Formowanie materiału pod wpływem ciepła, pozwala na tworzenie opakowań o różnych kształtach, rozmiarach i funkcjonalnościach

Kreatywny luty w Olsztynie. Seria niezwykłych bezpłatnych szkoleń

Sprawdź, jak bezpłatnie zdobyć nowe umiejętności w Szkole Pascal!

Dodatkowa praca w Olsztynie przy rozładunkach w największej sieci restauracji w Polsce

Szukasz dodatkowej pracy w Olsztynie? Trwa rekrutacja do rozładunków dostaw. Praca z elastycznym grafikiem.

Smartfony z najszybszym ładowaniem dostępne teraz

Dowiedz się, co sprawia, że dzisiejsze smartfony ładują się w kilka minut - oraz które funkcje naprawdę mają znaczenie dla szybkości i bezpieczeństwa.

Busy do Hamburga – jak przygotować się do wyjazdu?

Jak dobrze zaplanować podróż i uniknąć niepotrzebnego stresu?

Najpopularniejsi influencerzy w Polsce w 2026

Przedstawiamy ludzi, których materiały zdobyły miliony wyświetleń.

Bracia Kacperczyk wracają na Plażę Kortowską. Line-up Kortowiady 2026 nabiera kształtów

Ich najnowsza płyta, Wszyscy jesteśmy Kacperczyk, ukazała się w październiku 2025 roku i spotkała się z bardzo dobrym odbiorem słuchaczy.

Dźwiganie kartonów i dopłaty za kilogramy? Z sharry przewieziesz swój dobytek tanio i bez wysiłku

Planujesz dłuższy wyjazd? Na sharry znajdziesz busy z dużym limitem bagażu. Zabierz walizki, narzędzia i paczki bez dopłat lotniskowych. Rezerwuj door-to-door!

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Czy pożyczki pozabankowe mogą obniżać zdolność kredytową?

Garaże drewnopodobne – najważniejsze informacje

Garaże drewnopodobne jako nowoczesna alternatywa dla garaży blaszanych?

Bojler czy przepływowy ogrzewacz wody – co się bardziej opłaca?

Jakie są różnice między bojlerem a przepływowym ogrzewaczem wody?
reklama
reklama