fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
reklama

Władze UWM nagrały świąteczny teledysk

reklama
reklama

Rektorzy oraz dziekani Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zrobili niezwykłą niespodziankę społeczności akademickiej. W sekrecie i przy wsparciu pracowników Wydziału Sztuki nagrali… świąteczny teledysk.

Choć za sprawą zdalnych zajęć Kortowo ostatnio opustoszało, wyśpiewane świąteczne życzenia są doskonałym sposobem na to, by wspólnota akademicka znów poczuła atmosferę jedności.

– „Kortowskie święta” to życzenia od władz Uniwersytetu i dziekanów dla wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ale także dla innych uniwersytetów i szkół wyższych – mówi prof. Benedykt Błoński, dyrygent i dziekan Wydziału Sztuki.

reklama

Skąd wziął się pomysł na taką niecodzienną muzyczną pocztówkę?

Jak się okazuje, podsunęła go prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, zainspirowana słynną piosenką o karpiu, pojawiającą się co roku przed świętami Bożego Narodzenia na antenie Programu 3 PR. Podchwycili go artyści z Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki i zaangażowali się w realizację projektu.

– Pomysł bardzo spodobał się rektorowi, prof. Jerzemu Przyborowskiemu, który dał nam zielone światło. Na początku grudnia spotkaliśmy się w studiu nagrań na naszym wydziale i w ciągu jednego popołudnia nagraliśmy świąteczny teledysk – zdradza prof. Błoński, który tym razem nie stał za pulpitem dyrygenckim, ale włączył się do chóru. Jak podkreśla dziekan Wydziału Sztuki, atmosfera w trakcie nagrania była znakomita.

Czytaj też:  Rozpoczyna się planowanie wystaw w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera"

– To była po prostu fantastyczna zabawa! Dużo pozytywnej energii, optymizmu. Jesteśmy spragnieni przebywania ze sobą, a nie mieliśmy możliwości spotykania się, bo do niedawna wszystkie zebrania odbywały się online. Wszyscy byli zaangażowani, wszyscy bardzo ładnie zaśpiewali! – podkreśla, śmiejąc się prof. Błoński.

Trzymana w tajemnicy niespodzianka swoją premierę miała podczas ostatniego w tym roku kalendarzowym posiedzenia Senatu UWM.

Muzykę do utworu „Kortowskie święta” skomponował Tomasz Szymuś, autorem żartobliwego tekstu nawiązującego do UWM jest stale współpracujący z nim Bartosz Wąs.

– To nie jest typowa pastorałka, akcenty świąteczne są w zasadzie tylko we wstępie. Tekst powstał w ciągu 2-3 tygodni, muzykę komponowałem kilka tygodni. Sam gram na fortepianie typowo kolędowy wstęp – dodaje Tomasz Szymuś.

Nad całością nagrania czuwał prof. Marcin Wawruk, dźwięk realizował dr Adam Rosiński. Autorem teledysku jest Maciej Łojewski z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM.

Artyści z Wydziału Sztuki chcą, aby nagrywanie świątecznej piosenki stało się coroczną uniwersytecką tradycją.

Teledysk „Kortowskie święta” można oglądać na stronie internetowej Uniwersytetu.

źródło: UWM, fot. Jan Karbowski