6 C
Olsztyn
sobota, 25 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

MFiPR: program dla Polski Wschodniej 2021-2027 trafi wkrótce na rząd

WiadomościMFiPR: program dla Polski Wschodniej 2021-2027 trafi wkrótce na rząd

Program dla Polski Wschodniej 2021-2027 trafił w środę na komitet ds. europejskich RM, wkrótce zostanie przekazany Komitetowi Stałemu i pod obrady rządu – poinformowała podczas środowego wystąpienia w Sejmie sekretarz stanu w MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

reklama

Małgorzata Jarosińska-Jedynak odpowiadała w środę na pytania posłów PiS dotyczące wsparcia Polski Wschodniej na lata 2021-2027.

„Program Rozwoju Polski Wschodniej został przekazany dzisiaj na Komitet Stały ds. Europejski, za chwilę będzie przekazywany Komitetowi Stałemu RM, a potem trafi na Radę Ministrów” – poinformowała posłów.

reklama

Jak opisywała, makroregion Polski Wschodniej został zidentyfikowany w dokumentach strategicznych jako najsłabiej rozwinięty, który wymaga strategicznej interwencji.

Zwróciła uwagę, że ten region „charakteryzuje się niską dostępnością transportową, zarówno wewnętrzną, jak wewnętrzną”, niską dostępnością do usług publicznych, „dekapitalizacją infrastruktury publicznej i strategicznej, a także niskim poziomem przedsiębiorczości i innowacyjności”. Podkreśliła, że to pogarsza warunki inwestycyjne, skutkuje niską wydajnością lokalnej gospodarki i niską jakością życia mieszkańców, a w rezultacie powoduje odpływ młodych i przedsiębiorczych mieszkańców.

Problem ratuszowej inwestycji. Spalarnia przy ul. Bublewicza z dużym opóźnieniem
reklama

Według Jarosińskiej-Jedynak, ostatnie lata pokazały jednak skuteczność wykorzystania unijnych funduszy rozwojowych w tym regionie, gdyż właśnie tam wskaźniki najbardziej się poprawiły: „od 25 proc. nadrobionego dystansu do średniej UE w woj. lubelskim do 42 proc. w woj. warmińsko-mazurskim”.

Wiceminister rozwoju i funduszy regionalnych wskazała też, że z dwóch poprzednich programów dla Polski Wschodniej w latach 2007-2014 i 2014-2020 skorzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Poinformowała, że w latach 2021-2027 program obejmie – ze względu na niski poziom rozwoju – również część województwa mazowieckiego, wydzieloną jako region statystyczny bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.

Wiceminister pytana była o możliwość udziału w programie powiatu gorlickiego. Jak zaznaczyła, powiat ten wchodzi w skład województwa małopolskiego i nie będzie bezpośrednio objęty programem dla Polski Wschodniej, choć może w niej uczestniczyć pośrednio na zasadzie partnerstwa w ramach wspólnych projektów.

Problem ratuszowej inwestycji. Spalarnia przy ul. Bublewicza z dużym opóźnieniem

Powiedziała, że na tym etapie przygotowania programu nie jest już możliwe włączenia do niego innych regionów. Wskazała, że m.in. odbyły się już w tej sprawie techniczne rozmowy z KE.

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 to kontynuacja wsparcia dla 5 wschodnich województw, którego głównym celem jest wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, wzmacnianie atrakcyjności osadniczej miast i podniesienie jakości życia mieszkańców w dobie zmian klimatu, zwiększenie dostępności transportowej makroregionu oraz wzrost wykorzystania potencjału turystyki i uzdrowisk dla rozwoju. Budżet programu wynosi 2,5 mld euro.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Problem ratuszowej inwestycji. Spalarnia przy ul. Bublewicza z dużym opóźnieniem

Problem ratuszowej inwestycji. Spalarnia przy ul. Bublewicza z dużym opóźnieniem