9 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Będzie nowy tunel na dworcu aż do Zatorza

WiadomościBędzie nowy tunel na dworcu aż do Zatorza

Dworzec Olsztyn Główny zostanie w końcu zmodernizowany po wielu latach oczekiwania. W poniedziałek podpisano umowę na modernizację stacji oraz budowę tunelu prowadzącego do dzielnicy Zatorze.

reklama

Wiceminister infrastruktury, Andrzej Bittel, poinformował, że perony zostaną zmodernizowane w taki sposób, aby nie trzeba było pokonywać stopni wsiadając do pociągu. Na peronach pojawi się nowa antypoślizgowa nawierzchnia z naprowadzaniem dla osób niewidomych i niedowidzących, zamontowane zostaną windy i ruchome schody. Ponadto, w ramach modernizacji, planowane jest zmodernizowanie torów oraz linii trakcyjnej. Projekt przewiduje również nowy system kierowania ruchem, budowę nowej nastawni oraz systemu informacji pasażerskiej. Firma Torpol, która wygrała przetarg, będzie miała 30 miesięcy na realizację prac remontowych o kosztach netto wynoszących 382 mln zł. Z tej kwoty, 120 mln zł pochodzi z programu Polska Wschodnia, a reszta z budżetu państwa. Koszt prac może jednak wzrosnąć do 470 mln zł, w przypadku wyremontowania większej liczby torów.

Dworzec PKP w Olsztynie z opóźnieniem. Zaglądamy na plac budowy

Najważniejszą częścią podpisanej umowy jest budowa podziemnego tunelu, który połączy dworzec Olsztyn Główny z dzielnicą Zatorze. Obecna konstrukcja była wielokrotnie zalewana przez wody deszczowe, co stało się powodem powstawania memów w internecie. Prezes PKP PLK, Ireneusz Merchel, powiedział, że budowa takiego przejścia była dyskutowana od lat i cieszy się teraz, że ostatecznie zostanie to zrealizowane. Wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, zaznaczył, że dzięki tunelowi mieszkańcy Zatorza nie będą musieli pokonywać dodatkowych odległości, ponieważ dzielnica nie ma połączenia z dworcem. Firma Torpol ma 30 miesięcy na zrealizowanie prac remontowych, ale umowa nie obejmuje remontu hali dworcowej, która jest w opłakanym stanie. PKP chce zburzyć istniejący budynek i zbudować nowy, jednak środowiska architektów i regionalistów sprzeciwiają się temu, argumentując, że modernistyczna bryła jest świetnym przykładem budownictwa użytkowego.

reklama
Pojawiły się problemy związane z inwestycją na dworcu Olsztyn Główny. Będzie duże opóźnienie

Źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Cześ
16 listopada 2021 03:05

KTO będzie pilnował porządku w tym tunelu , czy będzie taki syf i bandyterka jak w obecnym ?!

Jarecki
16 listopada 2021 11:00

Jak zbudują……To uwierzę.

Popularne
Ogłoszenia
Pojawiły się problemy związane z inwestycją na dworcu Olsztyn Główny. Będzie duże opóźnienie
Dworzec PKP w Olsztynie z opóźnieniem. Zaglądamy na plac budowy