fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Zdrowie szczeniaka – jak o nie zadbać?

reklama

Każdy właściciel psa powinien jak najlepiej dbać o swojego czworonoga. To szczególnie istotne w okresie szczenięcym, kiedy mały organizm szybko rośnie i się rozwija. Pierwszy rok życia psiaka jest bardzo istotny dla jego przyszłości. To czas bowiem, kiedy zwierzak jest najbardziej narażony na choroby kości czy stawów. Jak dbać o zdrowie szczeniaka? Sprawdź!

Zapewnij mu odpowiednią dawkę ruchu

Nie od dziś wiadomo, że dbałość o kondycję fizyczną i ilość ruchu jest bardzo ważna nie tylko u ludzi, ale także u psiaków! Ma ogromny wpływ na sprawność stawów oraz ogólny stan zdrowia psa. W okresie szczenięcym dochodzi do kształtowania się kośćca i wzmacniania się całego aparatu kostno-stawowo-więzadłowego, dlatego wtedy zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu jest szczególnie ważne. 

reklama

Zazwyczaj zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu młodym psom nie stanowi większego problemu, ponieważ najczęściej są one bardzo ruchliwe i ciekawskie.  Warto więc zapewnić im różnego rodzaju zabawy, które mogą być połączone ze szkoleniem – jest to zdrowe i pożyteczne rozwiązanie! Pamiętajmy jednak, aby poziom aktywności juniora był dostosowany do jego młodego wieku, możliwości, jak i stanu zdrowia. 

Duże zasoby energii u młodych i zdrowych psów to zupełnie normalne. Najczęściej ich cały dzień upływa pod znakiem wielu zabaw, jedzenia, krótkich drzemek oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych. Co ważne: należy pamiętać, że szczeniaki także wymagają odpoczynku, bowiem w taki sposób regenerują swój organizm po wysiłku.

Zadbaj o jego prawidłową dietę

Nie każdy opiekun szczeniaka zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre choroby kostno-stawowe mogą być wynikiem niewłaściwego żywienia. Dlatego warto pamiętać, że zoptymalizowanie diety pod względem zawartości składników żywieniowych, jak i ilości spożywanej karmy może zapobiec różnego rodzaju problemom ortopedycznym lub przynajmniej ograniczyć nasilenie objawów. Karma dla szczeniaka stworzona z uwzględnieniem potrzeb szczeniąt znajdziemy w sklepie zoologicznym Karma Wataha. Gdy nie mamy pewności, jak odpowiednio żywić szczeniaka, to warto udać się do weterynarza bądź dietetyka weterynaryjnego, który na pewno nam w tym pomoże!

Czytaj też:  Jak zarabiać na Instagramie - pomysł na dodatkowy zarobek?

Podawaj mu suplementy diety

Suplementy diety są doskonałym narzędziem, jeśli chodzi o dbanie o kości i stawy szczeniaka. Zdecydowanie największe znaczenie mają substancje chondroprotekcyjne odpowiedzialne za wzmacnianie chrząstki stawowej oraz jej szybszą regenerację w przypadku uszkodzeń. 

Działanie suplementów diety dla psów polega m.in. na:

  • zwiększeniu regeneracji chrząstki stawowej,
  • promowaniu aktywności chondrocytów,
  • spowolnieniu tempa procesów zwyrodnieniowych w stawach,
  • hamowaniu działania enzymu degradującego odpowiedzialnego za niszczenie chrząstki.

Dbaj o jego prawidłową masę ciała

Świeżo upieczeni opiekunowie psów na początku popełniają mnóstwo błędów, a jednym z najczęstszych jest przekarmianie pupila. Wielu właścicielom wydaje się, że podawanie zbyt energetycznego pożywienia czworonogom jest dobrym postępowaniem i skutkuje zdrowym rozwojem, lecz niestety tak nie jest. 

Okazuje się, że nadmierne przyjmowanie niektórych składników pokarmowych może być katastrofalne w skutkach dla szczeniaka. Wśród możliwych konsekwencji warto wymienić zbyt dużą masę ciała, zaburzenia hormonalne czy szybszy wzrost kości. 

Nadwaga u szczeniaka ma obciążający wpływ na jego układ kostno-stawowy, co prowadzi do mikrouszkodzeń chrząstki stawowej i niewłaściwej przebudowy kostnej. To natomiast może skutkować chorobami takimi jak dysplazja bioder czy osteochondroza. 

Pamiętaj o regularnych wizytach u weterynarza

Ważnym elementem profilaktyki są także regularne wizyty u weterynarza. Dzięki kontrolnym badaniom można wykryć ewentualne zaburzenia kostno-stawowe, czy inne choroby. To szczególnie istotne w przypadku ras dużych i olbrzymich, które mają predyspozycje do chorób kości i stawów. 


Wysokiej jakości karmy dla szczeniaków i nie tylko, znajdziemy w sklepie internetowym marki Wataha pod adresem: https://karmawataha.pl.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama