Przeszczep włosów staje się coraz popularniejszy. Nie jest to szczególnie zaskakujące, gdyż problem z łysieniem dotyczy dużą część społeczeństwa a przerzedzone włosy lub co gorsza łysina znacząco wpływa na kwestie estetyczne a czasami nawet na poczucie pewności siebie. Kto może skorzystać z przeszczepu włosów? Jakie są metody przeszczepu włosów? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Kto może skorzystać z przeszczepu włosów?
Żeby zakwalifikować się na zabieg niezbędna jest konsultacja z lekarzem trychologiem. Głównym warunkiem kwalifikującym pacjenta do udanego przeszczepu włosów jest posiadanie dobrej jakości włosów w okolicy dawczej. Jeśli pacjent jest całkowicie pozbawiony włosów w miejscach z których zazwyczaj włosy są pobierane tj. kark oraz okolice nad uszami to niestety ciężko o wykonanie efektywnego przeszczepu włosów.
Porównanie metody FUT oraz FUE
Dwa najpopularniejsze sposoby na przeszczepianie włosów to FUT oraz FUE. Starszą metodą jest FUT. Jest to metoda skuteczna, aczkolwiek ma coraz mniej zwolenników z tego względu, że pozostawia bliznę. Usuwany jest pasek włosów wraz ze skórą i mieszkami włosowymi z tylnej części głowy. Następnie pasek jest dzielony na tkanki włosa i za pomocą niewielkich nacięć wszczepiany w miejscu docelowym. Po całym zabiegu obszar docelowy jest przykrywany bandażem.
Nowocześniejszą alternatywą jest metoda FUE. W tym przypadku zamiast potrzeby wycięcia 10 centymetrowego paska z okolicy dawczej wystarczy ekstrakcja pustą igłą. Kierunek ustawienia igły powinien jak najdokładniej odwzorowywać to w jaki sposób wygląda naturalny wzrost włosów w przeciwnym razie można uszkodzić mieszki włosowe. Niemniej jednak jest to metoda dużo mniej inwazyjna niż FUT, gdyż nie trzeba wycinać około 10 centymetrowego paska dawczego. Długość samego zabiegu jest dłuższa, ale to co najważniejsza to czas v jest znacznie krótszy. W przypadku FUT długość rekonwalescencji wynosi około 4 tygodni, natomiast w przypadku FUE do zagojenia wystarczą 2 tygodnie.
Na koniec warto odnotować, że metoda FUE jest droższa, jednak mimo to pacjenci wybierają właśnie tą metodę, gdyż komfort podczas zabiegu oraz po zabiegu jest wyraźnie wyższy.
Źródło zdjęcia:
Andrey_Popov / Shutterstock.com