fbpx
-7 C
Olsztyn
wtorek, 7 grudnia, 2021
reklama

Prawie 41 proc. ankietowanych za zakończeniem sporu z UE i przyjęciem jej warunków

reklama

Spór z Unią Europejską należy jak najszybciej zakończyć i przyjąć stawiane przez nią warunki – uważa największa grupa ankietowanych (40,8 proc.) przez IBRiS. Wyniki sondażu opublikowano we wtorkowej „Rzeczpospolitej”.

IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał respondentów o reakcje na pogorszenie relacji z Unią Europejską. Pytanym dano trzy możliwości wyboru odniesienia się do takiego stwierdzenia: „Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską do wstrzymania wypłaty pieniędzy dla Polski. KE postawiła zaś polskiemu rządowi warunki (m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN) i od ich spełnienia uzależnia wypłatę środków”.

Największa grupa respondentów – blisko 41 proc. – wskazała, że należy jak najszybciej zakończyć spór i przyjąć warunki stawiane przez UE.

reklama

„Odpowiedź taką częściej wybierały kobiety (46 proc.) niż mężczyźni (35 proc.), badani w wieku 40–59 lat, mieszkańcy średnich i dużych miast, identyfikujący się bardziej z +Polską liberalną+” – zaznacza dziennik.

Drugą opcją odpowiedzi było stwierdzenie, że należy szukać kompromisu i ustąpić tylko w niektórych sprawach. Jak pisze „Rz”, wskazało ją 32,5 proc. badanych.

Z kolei trzecią opcję, według której rząd powinien bronić swojego stanowiska nawet kosztem zamrożenia środków, poparło 23 proc. badanych.

Czytaj też:  Jest list gończy za "FROGIEM"

„A czy zaostrzenie kursu wobec UE może być zaaprobowane przez wyborców PiS? Najtwardsze stanowisko popiera 49 proc. wyborców, zarówno Andrzeja Dudy, jak i PiS. Jednak 41 proc. z nich popiera kompromis, a 8 proc. – pełne ustępstwa. Widać wyraźnie, że przekonania zwolenników PiS i obecnego prezydenta są bardzo zróżnicowane” – konkluduje „Rz”.

Dziennik zauważa, że na tle innych partii wyborcy PiS i tak mają bardziej krytyczne stanowisko, przebijając nawet Konfederację, w której elektoracie 36 proc. popiera twardą linię wobec UE.

3,7 proc. badanych nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie, co należy w takiej sytuacji zrobić.

IBRiS wykonał badanie CATI dla „Rz” w piątek i w sobotę na 1100-osobowej grupie respondentów.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama