14 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Niedaleko Olsztyna powstanie Centrum Sportu i Zdrowia. 72 mln zł na inwestycje w powiecie

OlsztynNiedaleko Olsztyna powstanie Centrum Sportu i Zdrowia. 72 mln zł na inwestycje...

Prawie 72 miliony złotych trafi do powiatu w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Z tej kwoty 13,5 miliona złotych na inwestycję samorządu Powiatu Olsztyńskiego w Olsztynku.

reklama

– O tę inwestycję staraliśmy się od poprzedniej kadencji, już od roku 2016. Dziś te plany będą mogły być zrealizowane – nie ukrywał zadowolenia Andrzej Abako, starosta olsztyński, po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, który „przywiózł” na Warmię i Mazury 1,012 mld zł z rządowego programu. Mają one sfinansować łącznie ponad 200 projektów zgłoszonych przez samorządy regionu.

Największym beneficjentem tych środków jest powiat olsztyński, który uzyskał rządowe wsparcie w wysokości 71,9 mln zł. Za tego 13,5 mln zł wesprze nową inwestycję samorządu powiatowego – Powiatowe Centrum Sportu i Zdrowia przy Zespole Szkół w Olsztynku.

reklama

Zasadniczą jego część stanowić będzie sala sportowo-widowiskowa mieszcząca boisko do gry w piłkę ręczną, do koszykówki, siatkówki, futsalu, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, unihokeja i gimnastyki. Salę będzie można podzielić na trzy poprzeczne boiska treningowe. Z obiektu korzystać będą przede wszystkim uczniowie szkoły, ale będzie otwarta także dla członków klubów sportowych oraz mieszkańców miasta i powiatu.

Coraz bliżej do dofinansowania in vitro w Olsztynie

Obiekt będzie dwukondygnacyjny z dodatkowymi funkcjami, które są synonimem czasów w których żyjemy. W razie potrzeby będzie mógł służyć jako tymczasowy szpital (ok. 50 łóżek), działający w czasie pandemii lub w przypadku klęsk żywiołowych.

reklama

Przystosowanie hali do funkcji tymczasowego szpitala wiąże się z potrzebą wyposażenia obiektu w zbiornik tlenu oraz w odpowiednią wentylację miejsc szpitalnych i z zapewnieniem szybkiego podłączenia urządzeń medycznych. Inwestycja pozwoli w przyszłości na szybkie i niebiurokratyczne rozwijanie zasobów efektywnych zbiorowych szczepień w południowej części powiatu. Bardzo dobre skomunikowanie – szybkie drogi krajowe nr 51 i nr 7 dają możliwość pozyskania personelu pomocniczego z okolicznych miast w zasięgu nawet do 100 km i uzyskania stałej współpracy z Oddziałem Zakaźnym Szpitala w Ostródzie (odległość 31 km). W przypadku pandemii placówka mogłaby w ciągu 14 dni być wykorzystana na potrzeby lecznicze.

W sumie obiekt ma kosztować 15 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzić będzie z budżetu Powiatu Olsztyńskiego.

Z tego samego źródła pochodzić też będą pieniądze – 3,3 mln zł – na modernizację ulic Jagiełły, Mazurskiej i Inwalidów, o które wnioskowała z kolei Gmina Olsztynek.

Z gmin powiatu największym „wygranym” w tym rozdaniu rządowego programu jest Gietrzwałd, który uzyskał z Polskiego Ładu pomoc w wysokości 12,5 mln zł na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków oraz przebudowę sieci kanalizacyjnej, sanitarnej i wodociągowej na terenie gminy.

Bieg w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

Prawie 5 mln zł z Polskiego Ładu trafi do gminy Stawiguda, a po 4,75 mln zł do Barczewa, Dobrego Miasta, Dywit i Purdy. Wsparcie swoich inwestycji w wysokości 4,655 mln zł otrzymała gmina Świątki, po 4,5 mln zł – Biskupiec i Jeziorany. Mniejsze, ale ważne dla społeczności lokalnej pieniądze otrzymały: Olsztynek – 3,3 mln zł, Jonkowo – 3,135 mln zł i Kolno – 1,9 mln zł.

– Cieszę się bardzo, że tą drogą udało nam się uzyskać kolejny „zastrzyk” środków na inwestycje, tak zawsze potrzebne dla mieszkańców i regionu. Nie pozostaje nam nic innego, tylko zacząć je realizować – dodaje starosta A. Abako. – Z drugiej strony czekamy na kolejne nabory zarówno do Polskiego Ładu, jak i innych tego typu programów, bo mamy wiele projektów, których realizacji nie podołają same samorządy.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Miro
26 października 2021 07:39

Ja bym się tak tymi obietnicami nie podniecał. W Baranowie też miał już być Centralny Port Lotniczy. Puki co puste pola za stodołą. Ale Starostę Morawiecki już sobie kupił. Z drugiej strony skąd oni mają tyle pieniędzy na te obietnice? No tak, nowe podatki, trochę się dodrukuje a na koniec za Euro będzemy pĺacić 10 PLN.

Andrzej
25 października 2021 20:03

Drogo nas te dotacje będą kosztowały

Popularne
Ogłoszenia

Będzie to jedno z największych wydarzeń sportowych w północno - wschodniej Polsce

Dramat w szpitalu. Po operacji guza mózgu spadła z łóżka. W klinice „Budzik” walczy o zdrowie