17 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Olsztyński Marsz Równości częścią Koalicji Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+

OlsztynOlsztyński Marsz Równości częścią Koalicji Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+

W weekend w Łodzi odbył się III Ogólnopolski Kongres Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+. W jego trakcie około 30 grup, które w całej Polsce organizują wydarzenia na rzecz wykluczanych grup w polskim społeczeństwie, w tym marsze lub paradę równości zawiązały koalicję. Jej częścią jest nasz lokalny Olsztyński Marsz Równości. Jest to nowy rozdział w walce o prawa osób LGBTQIA+ w Polsce.

reklama

W trakcie 3-dniowego kongresu osoby w nim uczestniczące dzieliły się wiedzą i doświadczeniem związanym z organizacją wydarzeń na rzecz równości w kraju. Jest to trzecia edycja tego wydarzenia, ostatnia miała miejsce w 2019 roku w Warszawie. W weekend grupy goszczone były w Łodzi przez Stowarzyszenie Fabryka Równości. Olsztyn reprezentowały Magdalena Zuba-Bobrowicz i Agata Szerszeniewicz.

W trakcie kongresu osoby przedstawicielskie zawiązały Koalicję Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+. Jest ona odpowiedzią na pogarszającą się sytuację osób LGBTQIA+ w Polsce, które są adresatami mowy nienawiści ze strony osób publicznych. Napędza to przemoc fizyczną na ulicach miast, czego drastyczne przykłady można było obserwować w czasie I Marszu Równości w Białymstoku. Agresja nie ogranicza się już tylko do wyzwisk, rzucanych jaj, butelek i kamieni, ale przybiera także skrajne formy, jak próba przeprowadzenia zamachu bombowego podczas II Marszu Równości w Lublinie.

reklama

Solidaryzujemy się ze sobą i wspieramy nasze działania – mówi Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. – Zawiązanie koalicji jest dla mnie ważne i jest też dla mnie naturalne przez to, że jesteśmy ze sobą w kontakcie i pomagamy sobie. Po raz kolejny mogliśmy się ze sobą spotkać i wymienić doświadczenia. Naszym celem jest budowanie porozumienia między różnorodnymi grupami oraz wzmacnianie ich tak, aby tworzyć przyjazną atmosferę, która będzie sprzyjać działaniu kolejnych pokoleń osób aktywistycznych i wyciąganiu wniosków z dokonań poprzednich.

Koalicję utworzyło 29 grup z całej Polski: Bank Równości (Kalisz), Bielski Marsz Równości (Bielsko-Biała), Fabryka Równości (Łódź), Fundacja Równość.org.pl (Kraków), Instytut Równości (Zielona Góra), Kultura Równości (Wrocław), Lambda Szczecin, Marsz Równości Piła, Marsz Równych w Gdyni, Marsz Równości w Gnieźnie, Marsz Równości w Gorzowie Wielkopolskim, Marsz Równości w Koszalinie, Marsz Równości w Lublinie, Marsz Równości w Rzeszowie, Marsz Równości w Toruniu, Olsztyński Marsz Równości, Parada Równości (Warszawa), Płocki Marsz Równości, Prowincja Równości (Kielce), Queer nad Odrą (Słubice-Frankfurt), Queerowy Maj (Kraków), Stowarzyszenie Tęczówka (Katowice), Stowarzyszenie Stan Równości (Bydgoszcz), Tęczowa Częstochowa, Tęczowe Opole, Tęczowe Podbeskidzie, Tęczowa Przystań (Włocławek), Tęczowy Białystok i Tolerado (Gdańsk).

Olsztyński Marsz Równości częścią Koalicji Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+ Olsztyn, Wiadomości

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kolor
20 października 2021 13:04

Lbtqia niedługo im alfabetu zabraknie na oznaczanie swoich preferencji.Tylko czy mnie i innych musi interesować kto i w jaki sposób lubi się zabawiać.Jeśli muszą to publicznie demonstrować to chyba zwykli ekshibicjoniści.Skoro tak lubią maszerować niech wstąpią do wojska

Pioter
20 października 2021 20:17

A ten plus oznacza pedofilów i zoofilów?

Polecane