fbpx
-1 C
Olsztyn
niedziela, 28 listopada, 2021
reklama

Jarosław Kaczyński podpowiada czym straszyć Polaków

reklama

Opozycja, wysuwając zarzut polexitu, chce wykreować jakiś punkt, który pozwoli skupić pod ich przewodnictwem energię przeciw nam; cały ten polexit to całkowita bzdura – mówi w wywiadzie dla „Sieci” prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenia, że powrót Donalda Tuska to z punktu widzenia PiS-u „całkiem dobry pomysł”.

Zdaniem Kaczyńskiego, opozycja wysuwając zarzut planowanego polexitu, chce „wykreować jakiś punkt, który pozwoli skupić pod ich przewodnictwem energię przeciw nam”. „Cały ten polexit to całkowita bzdura, równie dobrze mogliby ogłosić, że chcę przyłączyć Polskę do któregoś z sąsiadów, straszyć taką bzdurą Polaków i organizować pod tymi hasłami demonstrację” – zapewnił.

W wywiadzie dla „Sieci” Kaczyński podkreślił, że przedterminowe wybory nie są rozważane. „Bardzo się staramy, by była stabilna większość, i jak pokazują ostatnie głosowania, nie jest pod tym względem najgorzej. Nie ma żadnego planu wyborów na wiosnę, żadnych planów wytworzenia którejś z sytuacji opisywanych w konstytucji jako prowadzących do wyborów” – dodał.

reklama

Szef PiS był też pytany o ostatnie napięcia wokół Polski: kryzys graniczny, spór z UE czy żądania zamknięcia kopalni w Turowie. „Bez wątpienia jest to test, bardzo poważne wyzwanie, któremu jednak staramy się sprostać. A czy to jest zorkiestrowane? Wiele wskazuje na to, że to jest ze sobą połączone, choć pewności nie ma” – ocenił prezes PiS.

Pytany o dalsze relacje z Brukselą, Kaczyński ocenił, że jest to kwestia pewnego układu sił w Unii, który może się zmieniać wraz ze zmianami politycznymi w poszczególnych krajach UE. „Nie mówię, że to proces szybki i pewny, ale widać, że prawdopodobny, możliwy we Włoszech, Hiszpanii, może we Francji. Rozważając te wszystkie ataki na Polskę, nie możemy też pominąć jeszcze jednego elementu – wpływów rosyjskich w Europie. Już carska Rosja świadomie wchodziła z dużymi pieniędzmi w elity zachodnie, a potem to samo robiły Sowiety, podobnie dzieje się dzisiaj” – powiedział. „Dysponują na ten cel potężnymi pieniędzmi, głównie ze sprzedaży surowców, które mogą przekazywać w sposób niekontrolowany, niemożliwy w państwach demokratycznych. Czasami służby używają także wiedzy o korupcji wśród elit zachodnich, demoralizacji. To są w sumie potężne narzędzia nacisku” – mówił.

Czytaj też:  Eksperci: Cichanouska i Thunberg z szansami na pokojowego Nobla

Dopytywany, czy Polska zapłaci kary za działalność Turowa i za działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, wicepremier odpowiedział: „To jest problem związany ze sprawą zasadniczą: Krajowym Planem Odbudowy i głównymi funduszami unijnymi. To jest kwestia skali, która się z tym wiąże i oceny racjonalności pewnych działań, czasami także płacenia lub nie pewnych kar. Staramy się być elastyczni” – zaznaczył. „Jest plan reform wymiaru sprawiedliwości, w tym likwidacja Izby Dyscyplinarnej. W obecnym kształcie nie spełnia ona założonych celów, kreuje za to niepotrzebne napięcia. Po przeprowadzeniu tej reformy przynajmniej jeden z punktów sporu zniknie. Ale oczywiście zawsze można szukać jakiegoś powodu do ataku, na przykład na Krajową Radę Sądownictwa. To jest już jednak polityka i to są polityczne ataki” – dodał.

Kaczyński ocenił, że powrót do Polski Donalda Tuska to był – z punktu widzenia PiS-u – „całkiem dobry pomysł”. „Uczytelnia różnice, przypomina, jakie były jego rządy. To ma swoją wagę. Oczywiście, poprzednie kierownictwo Platformy było już tak przerażająco słabe, że dla samej PO to jest jakiś zasób. Hołownię jednak zepchnął do tła” – dodał.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama