Studia w USA – ile kosztują?

Studia w USA – ile kosztują?

Koszty jakie trzeba ponieść za studia w Stanach Zjednoczonych są kolosalne. Informacje podawane raz po raz przez media, przysparzają o prawdziwy ból głowy. Dla przeciętnego człowieka takie opłaty są po prostu niebotyczne, do tego stopnia, że nawet nie ma co zawracać sobie głowy pomysłami na edukację w tym kraju. Mimo to chętnych nie brakuje, czy to stypendyści czy osoby chociaż w pewnym stopniu majętne migrują na czas studiów za ocean.

Podawane w różnego rodzaju raportach koszty studiów w USA przez okres czterech lat na prywatnej uczelni typu non-profit plasują się w okolicy 28.000 tys. dolarów rocznie. Przy czym jest to średnia, ale nie najwyższa cena. Jeszcze droższe są takie uniwersytety jak Cornell, Harvard i inne z Ligi Bluszczowej gdzie czesne w poprzednim roku akademickim wyniosło około 50.000 tys. dolarów. Ponadto, tak jak i na całym świecie studia to nie tylko czesne, ale szereg innych kosztów. Trzeba więc do rocznego budżetu doliczyć opłaty za zakwaterowanie, za jedzenie, za podręczniki, za materiały dydaktyczne i inne wydatki, które na pewno będziemy zmuszeni ponieść.

studia-w-usa

Studia dla wszystkich

Nawet dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych są to potężne sumy i wydaje się, że tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na luksus studiowania w USA. Roczny koszt studiów przekracza średnią krajową, która w poprzednim roku była niższa niż 40.000 dolarów. Jeśli jeszcze wszystkie koszty związane z kształceniem wyższym pomnoży się razy cztery (czas trwania studiów) to osiągnięcie celu jakim są studia w USA zaczyna być tak realny jak wygrana szóstki w totka.

Za nim jednak na zawsze porzucisz swoje  marzenia o realizacji własnego american dream, poczekaj. Nie jest to wcale nierzeczywisty cel.

Ze strony TheSwanSchool zdobędziesz informacje na temat różnicy między uczelnią prywatną a państwowymi uniwersytetami. Podawane powszechnie koszty studiów w USA, to tylko wybrane i uogólnione sumy.  Są inne uczelnie na których czesne jest znacznie niże. Dodatkowo, przytoczona średnia jest kosztem który trzeba ponieść studiując na uczelni prywatnej. A przecież są jeszcze te publiczne, albo też college.

Nauka w college’u ma dwie stawki. Mieszkańcy danego stanu płacą mniej, zaś całą resztą obejmuje droższy pułap. Dobra wiadomość jest taka, że ta druga opcja jest taka sama zarówno dla osób mieszkających w USA jak i dla obcokrajowców.

Wyliczono, że koszt czteroletniej nauki na państwowej uczelni biorąc pod uwagę tą droższą opcję wynosi ok. 20.800 rocznie. Co ciekawe przez okres czterech lat  ok. 45 % studentów krajowych, za rok nauki płaci 9.000 dolarów.

Najmniej kosztuje nauka w dwuletniej, publicznej uczelni, powszechnie określanej mianem miejski college. Czesne w publicznym college to koszt  2.527 $ rocznie. Jednakże najniższe opłaty wynoszą już nawet 560$.

Edukacja w USA

Pomimo to, że stopnia naukowego w przeciągu dwóch lata zdobyć się nie da, to można w okresie tym uzyskać stopień zawodowy. Jest to jakby połowa licencjatu. Edukację można dokończyć potem przenosząc się na uniwersytet i studiując tam przez kolejne dwa lub trzy lata.
Uwzględnić trzeba też, że chociaż Cronell, jest jedną z najdroższych prywatnych uczelni, to także nie wszystkie uczelnie państwowe są tak tanie. Te najbardziej renomowane uniwersytety konkurują ze sobą, co pośrednio przekłada się na zwiększone koszty czesnego.

Koniecznym jest pamiętać o stypendiach i grantach. Bo może się okazać, że z mała pomocą stać nas na studia w USA. Jedno jest pewne – opłaty, które trzeba ponieść są bardzo zróżnicowane. Widełki cenowe mieszczą się w przedziale od  560 dolarów do ponad 55.000 dolarów rocznie. Opłaty za studia nie są jednak sztywne. Mogą ulec na szczęście pozytywnym zmianom. Szczególnie gdy weźmie się pod uwagę dostępne granty i stypendia przyznawane osobom chcącym się uczyć, które mają w pewnych dziedzinach specjalne uzdolnienia.

I tak na przykład ponad połowa studentów jednej z najlepszych uczelni państwowych  – University of California –  otrzymuje potężne dofinansowanie, które w ciągu roku wynieść może nawet 17.000 dolarów, czyli niemalże trzecią cześć czesnego.

Ponadto, uniwersytety zobowiązane są do podawania do powszechnej wiadomości informacji o całości opłat jakie trzeba będzie ponieść studiując w ich placówce. Na stronach internetowych poszczególnych uczelni może znaleźć kalkulatory opłat za czesne. Umożliwią one wyliczenie tego ile będziemy musieli zapłacić za swoją edukację.

Dodatki i granty

Wszystko trzeba dokładnie sprawdzić i przeanalizować, bo może się okazać że dzięki grantom i stypendiom studia na prestiżowej uczelni będą kosztować mniej niż nauka w przeciętnym college.

Jeśli zatem udało się zdać egzaminy i dostać przepustkę na studia w USA, tematu wizy nie poruszając, nie stać Cię na opłacenie czesnego, nie poddawaj się. Po obliczeniu dochodu Twoich rodziców może okazać się, że Twoje studia nie będą wcale dużo kosztować. Na wielu uczelniach funkcjonuje program o nazwie “need blind”, do którego mogą zakwalifikować się studenci międzynarodowi. Wśród uniwersytetów objętych tym program są takie jak: Yale, Princeton, Amherst College czy też Massachusetts Institute of Technology. Fakt, nie ma ich zbyt wiele i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić, ale nie przekreśla to szansy na studia w USA.
Trzeba pamiętać o tym, że za różne kierunki generowane są różne opłaty. Uniwersytety w USA chcąc pozyskać nowe fundusze wprowadzają różne systemy opłat za studia uwzględniając choćby to na jakim kierunku student się kształci. Zróżnicowane czesne jest bardzo powszechne i stosuje je ponad połowa uczelni publicznych.

Najwięcej trzeba zapłacić na studiach o profilu  biznesowym, inżynieryjnym oraz pielęgniarskim. Spowodowane jest to tym, że najłatwiej jest po ich ukończeniu znaleźć dobrze płatną pracę.

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Michał
8 sierpnia 2024 14:23

Wspaniałe miejsce, prestiżwe uczelnie, ale jak ktoś, jak ja, przeceni swoje zdolności językowe, to wszystkie prace zaliczeniowe będzie pisał z pomocą i dzięki wzorom https://dyplomowani.pl/ nie mówiąc o pracy dyplomowej i absolutorium. To trzeba mieć na uwadze