fbpx
6 C
Olsztyn
piątek, 22 października, 2021
reklama

Terytorialsi odwiedzili 89-letnią bohaterkę powstania warszawskiego

reklama

Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odwiedzili z urodzinowymi życzeniami panią Ludwikę Mendelską, która jako dwunastoletnia dziewczynka brała udział w powstaniu warszawskim.

Spotkaniu towarzyszyły biało-czerwone róże, długie rozmowy i masa wspomnień, tych powstańczych i tych już wspólnych, bo żołnierze po raz kolejny zabrali Panią Ludwikę 1 sierpnia do Warszawy. To właśnie w 4W-MBOT działa powołany przez Dowódcę Brygady Zespół ds. Kombatantów, obejmujący opieką Bohaterów żyjących na terenie Warmii i Mazur.

– Nie mam słów by wyrazić wdzięczność za to co dla mnie robicie. Po tylu latach wreszcie spotkało mnie coś dobrego. Mam wokół wspaniałych ludzi, żołnierzy Wojska Polskiego na których mogę polegać – mówi Pani Ludwika.

reklama

W czasie powstania Pani Ludwika nie ukrywała się w piwnicach, chciała się na coś przydać i pomóc. Gotowała, chodziła dla powstańców po wodę. Pomagała ojcu, który służył w szeregach Armii Krajowej i opatrywała rannych. Wykazała się ogromną odwagą i siłą. W powstaniu straciła całą rodzinę.

– Pocisk trafił w ten odcinek domu, w którego piwnicy siedzieli mama, bracia, siostry i bratowe taty. Cała rodzina zginęła. Zostałam tylko ja z tatusiem – przyznała Pani Ludwika.

W ostatnim dniu powstania od kuli snajpera zginął także ojciec. Skonał na rękach dwunastoletniej wówczas córki, która sama próbowała kopać dół, by go pochować.

W 2020r. Prezydent RP Andrzej Duda, odznaczył Bohaterkę Złotym Krzyżem za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: 4W-MBOT

reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze