fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Prognozy: z powodu zmian klimatu w Europie będzie więcej burz i powodzi

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Zmiany klimatyczne spowodują, że do końca wieku wielokrotnie wzrośnie częstość intensywnych, powoli przemieszczających się burz. Oznacza to częstsze ulewne deszcze padające nad jedną lokalizacją i większe ryzyko powodzi – ostrzegają naukowcy z Newcastle University.

Zdaniem naukowców z Newcastle University do końca wieku aż 14-krotnie częściej będą w Europie pojawiały się silne, poruszające się powoli lub niemal nieruchome burze. Towarzyszą im często intensywne opady, które mogą mieć niszczącą siłę, jaką można teraz obserwować w Niemczech czy Belgii.

Do takich wniosków badacze doszli po analizie precyzyjnego modelu klimatycznego stworzonego przez UK Met Office Hadley Centre.

reklama

Jak wyjaśniają, zmiany klimatu spowodują, że burze będą się przemieszczały wolniej, co spowoduje dużo większe opady w jednej lokalizacji. Dzisiaj, takie niemal stacjonarne, nieporuszające się burze z ogromnymi opadami są w Europie wyjątkowo rzadkie i zdarzają się niekiedy w rejonie Morza Śródziemnego – wyjaśniają naukowcy.

reklama

To z kolei oznacza dużo większe ryzyko powodzi, niż wynikało z wcześniejszych szacunków.

„Dzięki wzrostowi mocy obliczeniowej superkomputerów, dysponujemy teraz obejmującymi całą Europę symulacjami atmosfery o precyzji dorównującej krótkoterminowym modelom pogody. Mają one rozdzielczość ok. 2 km. Pozwala to na dużo lepszą symulację systemów burzowych, co z kolei umożliwia lepszą reprezentację sytuacji ekstremalnych” – mówi dr Abdullah Kahraman, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Geophysical Research Letters”.

Czytaj też:  Kobieta złamała nogę na śliskim chodniku

„To jedno z pierwszych badań sprawdzających zmiany w prędkości tych systemów burzowych – ważny aspekt zagrożenia powodziami” – dodaje ekspert.

Jego zespół bada już także inne ekstremalne zjawiska pogodowe.

Naukowcy twierdzą jednocześnie, że działania chroniące klimat nie były dotąd wystarczające.

„Rządy na świecie zbyt wolno ograniczały emisję gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie nadal szybko postępuje. Badanie to wskazuje, że zmiany dotyczące ekstremalnych burz będą znaczące i sprawią, że niszczące powodzie będą w Europie pojawiać się częściej. To, obok obecnych powodzi powinno stanowić pobudkę skłaniającą nas do ulepszenia systemów ostrzegawczych i ochronnych, a także do wprowadzenia do naszej infrastruktury silniejszych, odpowiednich dla ekstremalnej pogody zabezpieczeń przed skutkami zmian klimatu” – podkreśla Hayley Fowler z Newcastle University.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-07/nu-cct071621.php

https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2020GL092361

źródło: PAP

Zobacz też: Klimatyzator przenośny czy klimator? Tylko jeden z nich chłodzi

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama