2 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

"Już nie będę się bała, że się pomylę i że coś źle powiem" [GALERIA]

Olsztyn"Już nie będę się bała, że się pomylę i że coś źle...

Kiedy powinniśmy dzwonić na numer 112, co należy powiedzieć kiedy połączymy się z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego i co zrobić kiedy widzimy osobę potrzebującą pomocy – tego uczyły się dziś dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stawigudzie. Zajęcia edukacyjne z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 poprowadził wojewoda Marian Podziewski oraz ratownicy medyczni z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

reklama

– Chcemy żebyście nauczyli się bardzo ważnych rzeczy, które być może mogą uratować czyjeś życie. Na pewno słyszeliście już o numerze 112, a od dziś będziecie też wiedzieli, kiedy należy dzwonić na ten numer i jakie informacje podać, aby operator z którym rozmawiacie wysłał pomoc jak najszybciej – mówił wojewoda. Podczas zajęć dzieci z klas pierwszych stawigudzkiej podstawówki poznały główne zasady korzystania z numeru 112, a także nauczyły się udzielania pierwszej pomocy. Oprócz dużej dawki wiedzy były też ćwiczenia praktyczne i konkursy z nagrodami. Dzieci zapytane, czy będą potrafiły zadzwonić po pomoc na numer 112 zgodnym chórem odpowiedziały, że na pewno tak.

– Już nie będę się bała, że się pomylę i że coś źle powiem jak zadzwonię na 112. Już mi się wszystko poukładało w mojej głowie a numer 112 zapiszę sobie na takiej tablicy magnetycznej, którą mam na lodówce albo po prostu zapamiętam – mówiła z ogromnym przejęciem jedna z małych uczennic. Numer alarmowy „112” jest ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne. Ponadto numer „112” można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM. Wszystkie zgłoszenia kierowane na numer „112” oraz docelowo wszystkie „dziewiątki” tj. 999, 998, 997 będą przyjmowane przez operatorów centrów powiadamia ratunkowego CPR. Od 27 czerwca 2013 r. CPR w Olsztynie funkcjonuje w pełnym zakresie tj. odbiera zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 112 z sieci komórkowych i stacjonarnych z obszaru całego województwa warmińsko-mazurskiego. Średnio na dobę do CPR w Olsztynie wpływa 2600 – 3000 wywołań kierowanych na numer alarmowy 112. Obecnie w olsztyńskim Centrum zatrudnionych jest 30 operatorów numerów alarmowych. Wszyscy operatorzy przeszli proces szkolenia i pozytywnie zaliczyli egzamin operatorski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia