fbpx
-7 C
Olsztyn
wtorek, 7 grudnia, 2021
reklama

Pomyśl o czworonogach i nie strzelaj w Sylwestra

reklama

Hałas w sylwestrową noc może mieć natężenie nawet 1600 decybeli. Ludzka zabawa to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. 

    Sylwester to bardzo trudny czas dla zwierząt (zdj. schronisko.olsztyn.pl)
Sylwester to bardzo trudny czas dla zwierząt (zdj. schronisko.olsztyn.pl)

Petardy towarzyszą nam w obchodach Sylwestra i Nowego Roku praktycznie od zawsze. To co dla ludzi jest świetną zabawą, dla zwierząt jest przerażającym doświadczeniem. Od kilku lat Stowarzyszenie Empatia stara się uświadomić Polakom, że odpalanie środków pirotechnicznych jest śmiertelnym zagrożeniem dla czworonogów i ptactwa. Akcja „Nie strzelam w Sylwestra” pierwszy raz została zorganizowana w 2010 roku.

Sylwestrowy hałas może mieć nawet natężenie 1600 decybeli. O to jak to działa na zwierzęta zapytaliśmy Darka Gzyrę ze Stowarzyszenia Empatia:

 – Do ludzi zaczyna powoli docierać, że zwierzęta reagują na hałas. Należy pamiętać, że zwierzęta maj często lepszy słuch niż ludzie i taki hałas sprawia im ból. Zwierzęta domowe przerażone chowają się przed hałasem. Niektóre zwierzęta umierają na zawał. Ptaki przestraszone rozbijają się o przeszkody. W okresie noworoczny mnóstwo czworonogów ląduje u weterynarza z uszkodzeniami kończyn.

reklama

Świętowanie nie zawsze musi być powiązane z odpalaniem petard. Należy pamiętać, że wybuch może kosztować życie czworonoga.

Czytaj też:  Nowy McDonald's w naszym regionie
Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama