18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Mistrz Zanussi z gościnym wykładem w Olsztynie

OlsztynMistrz Zanussi z gościnym wykładem w Olsztynie
Znakomity reżyser Krzysztof Zanussi odwiedzi Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i wygłosi wykład otwarty “Nowy wspaniały świat. Rewizyta”.

Krzysztof Zanussi jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działał w amatorskim ruchu filmowym, realizując 11 filmów, dziewięć spośród nich uzyskało różne nagrody. Od 1980 jest kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego “Tor”. W latach 1971-83 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w 1975-77 przewodniczącym Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

reklama

Wykładał na wielu uczelniach filmowych, m. in . w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii. Jest także reżyserem teatralnym. Reżyseruje m. in. w teatrach w Mediolanie, Palermo, Bonn, Krakowie, Bremie, Bazylei. Wśród wielu prestiżowych nagród i odznaczeń ma Nagrodę “David di Donatello”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres (Francja). Jest także autorem książek “O montażu w filmie amatorskim” (1968), “Rozmowy o filmie amatorskim” (1978). W 1990 został wybrany Prezydentem Europejskiej Federacji Realizatorów Audiowizualnych (FERA).

Szerszej publiczności znany jest z reżyserii filmów: Barwy ochronne, Cwał, Rok spokojnego słońca, czy Persona non grata.

reklama

Wykład odbędzie się 20 listopada (środa) o godz. 12 w Centrum Nauk Humanistycznych, przy ul. K. Obitza.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane