7.7 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama
zamów reklamę

Niedotrzymanie terminu spłaty pożyczki – jakie konsekwencje?

Materiał zewnętrznyNiedotrzymanie terminu spłaty pożyczki - jakie konsekwencje?

Zaciągając pożyczkę, z pewnością zależy Ci na spłacie zgodnie z umową. Niestety bywają sytuację, które uniemożliwiają zwrócenie zobowiązania na czas, co wiąże się z określonymi konsekwencjami. Jakimi? Jak sobie radzić w podobnych przypadkach? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Decydując się na zaciągniecie pożyczki, podpisujesz umowę, w której zobowiązujesz się do oddania długu na określonych warunkach. Jednym z podstawowych elementów ustaleń jest termin spłaty wskazujący na ostatni możliwy dzień uregulowania raty, np. 10. każdego miesiąca. Niestety pomimo podpisania umowy niektórzy klienci nie dotrzymują danego słowa, często nie z własnej winy, jednak z perspektywy firmy pożyczkowej nie ma to żadnego znaczenia. Ważne są natomiast sankcje, które mogą zostać nałożone na dłużnika w związku ze złamaniem warunków umowy. Są one powszechnie stosowane w pożyczkach wszelkiego rodzaju, również tych przeznaczonych dla osób w wieku 18 i 19 lat, które można sprawdzić pod adresem https://sowafinansowa.pl/ranking-chwilowek-od-18-lat/.

Finansowe konsekwencje niespłacenia pożyczki w terminie

Na jakie konsekwencje trzeba się przygotować w przypadku niedotrzymania terminu spłaty pożyczki? Pierwszą z nich są odsetki karne, które zostają naliczane już od pierwszego dnia po terminie wskazanym w umowie. Co prawda nie są one wysokie, jednak to nie koniec dodatkowych opłat nakładanych na klientów przez firmy za złamanie warunków spłaty. Kolejną są koszty monitów, czyli przypomnień o konieczności spłaty raty w formie wiadomości SMS, tradycyjnego listu lub rozmowy telefonicznej. Koszt takiej procedury może wynosić jednorazowo nawet kilkadziesiąt złotych, przy czym jest ona wielokrotnie ponawiana co kilka dni do czasu uregulowania należności. Opłaty za czynności windykacyjne nie mogą być jednak przesadnie wysokie, bo wówczas można je podważyć na drodze sądowej.

reklama
zamów reklamę

To jeszcze nie koniec, ponieważ niektóre firmy poza kosztami windykacji i ustawowymi odsetkami za przeterminowane zadłużenie dodatkowo nakładają na klientów opłatę za przedłużenie terminu. Bywa ona naprawdę wysoka, bo niekiedy sięga nawet 1/3 wartości pierwotnego zadłużenia, jednak należy mieć świadomość, że jest ona niezgodna z przepisami, więc nie trzeba jej płacić. Potwierdzają to nie tylko interpretacje obowiązującego prawa dotyczącego odsetek za nieterminową spłatę zobowiązania, ale także wyroki sądów, które podważają legalność opłat za przedłużenie terminu spłaty.

Nierzetelny dłużnik – ryzykowny klient

Nie dotrzymując terminu spłaty, większość klientów martwi się konsekwencjami finansowymi takiego postępowania. To zrozumiałe – nikt przecież nie chce płacić dodatkowych setek złotych bez żadnych korzyści w zamian. Trzeba jednak pamiętać, że na skutkach finansowych sankcje za niedotrzymanie terminu spłaty się nie kończą. Nierzetelni dłużnicy muszą mieć świadomość, że informacje na temat przestarzałych zobowiązań są przekazywane do baz kredytobiorców, na podstawie których banki i firmy finansowe oceniają zdolność kredytową i wiarygodność osób ubiegających się o kredyty i pożyczki.

Krótko mówiąc, spóźnienie się ze spłatą pożyczki może powodować problemy podczas ubiegania się o przyznanie innych pożyczek bądź kredytów. Widząc na podstawie wpisów w bazach kredytobiorców, że klient jest nierzetelny, firmy pożyczkowe i banki odmawiają pożyczenia pieniędzy lub proponują gorsze warunki. Jeśli więc zamierzasz skorzystać z jednej ofert firm z Twojego miasta, które znajdziesz pod adresem https://sowafinansowa.pl/miasto/, najpierw upewnij się, że zwrócisz zadłużenie w ustalonym terminie.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane