19 czerwca 2026 r. w Hotelu Omega w Olsztynie odbyła się pierwsza edycja I Miejskich Dni Chirurgii Robotycznej — wydarzenia, które zgromadziło lekarzy ginekologów, specjalistów i przedstawicieli środowiska medycznego zainteresowanych dynamicznie rozwijającą się dziedziną chirurgii robotycznej. Organizatorem konferencji był Oddział Kliniczny Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, który od lat konsekwentnie rozwija kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii operacyjnych.
Czym są operacje robotyczne?
Operacje robotyczne to zaawansowana forma chirurgii małoinwazyjnej, w której lekarz wykonuje zabieg przy użyciu systemu robotycznego, takiego jak da Vinci. Robot nie działa samodzielnie – jest precyzyjnym narzędziem, które przenosi ruchy operatora na instrumenty chirurgiczne znajdujące się wewnątrz ciała pacjenta. System składa się z: konsoli operatora, wieży wizyjnej z obrazem 3D HD, ramion robota o zwiększonym zakresie ruchu. Dzięki temu możliwe jest operowanie z wyjątkową precyzją, stabilnością i delikatnością — szczególnie w obszarach anatomicznych trudnych do preparowania metodami klasycznymi.
Zalety chirurgii robotycznej w ginekologii
W ginekologii onkologicznej robotyka odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza w leczeniu raka endometrium i raka szyjki macicy. Najważniejsze korzyści dla pacjentek to:
- mniejsze nacięcia i mniejsza ingerencja w tkanki,
- znacznie mniejsza utrata krwi,
- krótszy pobyt w szpitalu,
- szybszy powrót do codziennych aktywności,
- mniejsze ryzyko powikłań,
- lepsza wizualizacja struktur anatomicznych,
- możliwość precyzyjnego preparowania tkanek w okolicach trudnych do operowania metodą klasyczną.
Co najważniejsze: w przypadku raka endometrium czy raka szyjki macicy robotyka umożliwia wykonanie zabiegów z zachowaniem najwyższych standardów onkologicznych, przy jednoczesnym ograniczeniu obciążenia dla organizmu pacjentki.
Chirurgia robotyczna w MSZ Olsztyn – dynamiczny rozwój
Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie od ponad dwóch lat rozwija program robotyczny, który obejmuje zarówno urologię, jak i ginekologię onkologiczną. W ginekologii onkologicznej wykonano już prawie 100 zabiegów robotycznych, głównie w leczeniu raka endometrium. W urologii przeprowadzono ponad 260 operacji robotycznych, w tym przede wszystkim prostatektomie radykalne. To jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się programów robotycznych w regionie, a doświadczenie zespołów operacyjnych stale rośnie.
Przestrzeń do wymiany doświadczeń
Konferencja została zaplanowana jako przestrzeń do wymiany doświadczeń klinicznych, prezentacji najświeższej wiedzy naukowej oraz omówienia postępów technologicznych, które zmieniają oblicze współczesnej chirurgii. Uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnego wstępu oraz uzyskać 4 punkty edukacyjne, co dodatkowo podkreśliło edukacyjny charakter spotkania.
Program wydarzenia obejmował kilkanaście wykładów z różnych dziedzin, pokazując szerokie zastosowanie chirurgii robotycznej.
„Nasza droga do robota” to wystąpienie lek. Krzysztofa Jabłońskiego i dr n. med. Macieja Żukowskiego, w którym prelegenci przedstawili kulisy wdrażania i rozwój systemu robotycznego w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Lek. Mirosław Łesiów podczas prezentacji pt. „Chirurgia robotyczna w urologii” omówił zabieg robotyczny prostatektomii radykalnej, efekty leczenia i korzyści dla pacjentów.
Prof. dr hab. Danuta Kruk łącząc się on-line z Paryża wytłumaczyła, jak magnetyczny rezonans jądrowy w niskim polu może wspierać diagnostykę raka endometrium. Prelegentka pokazała, jak interdyscyplinarna współpraca fizyków i klinicystów otwiera nowe możliwości w obrazowaniu nowotworów.
Z kolei przedstawiciele firmy pokazali możliwości technologiczne systemu da Vinci – od ergonomii pracy chirurga, przez obrazowanie 3D HD, po zaawansowane narzędzia o zwiększonym zakresie ruchu. Uczestnicy mogli poznać szczegóły techniczne i praktyczne zastosowania platformy.
Wykład „Diagnostyka molekularna raka endometrium oraz raka jajnika” przedstawiony przez lek. Karolinę Żukowską dotyczył roli badań molekularnych w personalizacji leczenia nowotworów ginekologicznych.
Dr n. med. Wasilewska – Teśluk zaprezentowała aktualne możliwości radioterapii, omawiając jej rolę w leczeniu skojarzonym oraz nowoczesne techniki napromieniania stosowane w raku endometrium.
Autorska prezentacja dr n. med. Krzysztofa Mawlichanowa dotyczyła praktycznych, polskich aspektów pracy lekarza w erze robotyki – od planowania zabiegu po ocenę wyników leczenia.
Z kolei wykład dr hab. n. med. Natalii Dowgiałło-Gornowicz, prof. UWM poświęcony był epidemiologii i patofizjologii otyłości jako jednego z czynników ryzyka raka endometrium.
Mateusz Bujanowicz, zaprezentował aktualne standardy profilaktyki zakrzepicy u pacjentów onkologicznych, podkreślając znaczenie indywidualizacji terapii.
Dr hab. n. med. Marcin Opławski, prof. UAFM omówił wyniki badań LACC i RACC, które zmieniły podejście do leczenia raka szyjki macicy. Przedstawił również miejsce robotyki w nowoczesnych technikach małoinwazyjnych.
Eksperci z różnych dziedzin medycyny wymienili doświadczenia, omawiając przyszłość robotyki w Polsce, wyzwania organizacyjne oraz kierunki dalszego rozwoju technologii operacyjnych.
Korzyści dla pacjentów
Dla pacjentów konferencja oznacza przede wszystkim realny postęp w jakości leczenia. Spotkanie ekspertów, wymiana doświadczeń i prezentacja najnowszych technologii przekładają się na jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa i skuteczności zabiegów wykonywanych w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Dzięki rozwojowi robotyki
operacyjnej pacjentki z nowotworami ginekologicznymi oraz pacjenci urologiczni mogą liczyć na mniej inwazyjne operacje, mniej bólu po operacji, krótszą rekonwalescencję, mniejsze ryzyko powikłań oraz bardziej precyzyjne leczenie, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Każda taka konferencja wzmacnia kompetencje zespołów medycznych, co bezpośrednio wpływa na jakość opieki oferowanej mieszkańcom regionu.
I Miejskie Dni Chirurgii Robotycznej potwierdziły, że Olsztyn staje się ważnym punktem na mapie nowoczesnej medycyny. Wysoki poziom merytoryczny, obecność uznanych ekspertów oraz praktyczne spojrzenie na rozwój technologii robotycznych stworzyły wydarzenie, które już dziś zapowiada kolejne edycje.