-0 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024

Czy blachodachówka to na pewno dobry pomysł?

Aktualnie najwięcej inwestorów budujących domy jednorodzinne lub obiekty firmowe wybiera na dach blachodachówkę. Blachodachówka od kilkunastu lat cieszy się rosnącą popularnością. Doceniana jest za lekkość, funkcjonalność oraz estetyczną prezentację. Gwarantuje stabilną ochronę, nie wymaga długiego i trudnego montażu, a także zapewnia kunsztowny wygląd całemu budynkowi.

Oprócz licznych zwolenników blachodachówki bez problemu znaleźć można inwestorów twierdzących, że nie ma lepszego materiału na dach niż klasyczna dachówka. Oba produkty mają swoje wady i zalety, dlatego też wybierając rodzaj pokrycia dachowego musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Nie należy kierować się tylko ceną lub wyglądem, istotne są poszczególne właściwości pokrycia dachowego.

Blachodachówka/dachówka

Blachodachówka produkowana jest z dużych arkuszy blachy profilowanej. Po wycięciu poszczególnych elementów blacha jest dodatkowo pokrywana specjalnymi powłokami, najczęściej są to poliester, poliuretan lub PVDF. Blachodachówka występuje również w postaci blachodachówki z posypką, tego typu produkt powstaje poprzez dodatkowe wzmocnienie blachy warstwą żywicy i natryskiwaniu jej posypką np. ceramiczną. Blachodachówka z posypką jest trwalsza i skuteczniej chroni przed hasłem, niż klasyczna blachodachówka. Jednak pomimo lepszych właściwości blachodachówka z posypką i tak nie równa się z tradycyjną dachówką.

Klasyczne dachówki ceramiczne są wypalane z gliny. Odznaczają się większą grubością i wyższą masą. W trakcie ich produkcji najczęściej dodawane są przeróżne składniki, które umożliwiają zmianę barwy lub uzyskanie oczekiwanej gładkości powierzchni np. dachówki glazurowane. Dachówki ceramiczne uznawane są za najbardziej trwałe pokrycia dachowe. Nie straszne im intensywne opady, zmienne temperatury lub silne nasłonecznienie. Ich trwałość szacuje się mniej więcej na 100 lat. Wadą dachówek ceramicznych jest wysoka waga, podatność na nasiąkliwość oraz trudność stworzenia powierzchni w jednolitym kolorze. Dodatkowo dachówki ceramiczne są mniej odporne od blachodachówki na działanie czynników mikrobiologicznych. Szybciej zarastają mchem i porostami, dlatego też muszą być częściej czyszczone i pielęgnowane.

Kolor pokrycia dachowego

Dachówki ceramiczne są produkowane z naturalnych surowców i zazwyczaj zachowują ich kolor np. barwa ceglana. Zabarwienie tradycyjnej dachówki jest możliwe i zazwyczaj wykonuje się je poprzez dodatnie glinki. Jeśli chodzi o blachodachówkę to tutaj mamy znacznie większy wybór. W standardowej ofercie na pewno znajdziemy blachodachówkę czerwoną, czarną, szarą i brązową. Po za tym na specjalne życzenie klienta liczne firmy oferujące sprzedaż blachodachówki przygotowują materiał w indywidualnie wybranym kolorze.

Kształt dachu

Blachodachówkę i dachówkę bez problemu można montować na najbardziej skomplikowanych dachach. Jednak decydując się na dachówkę trzeba mieć świadomość, że koszta robocizny będą znacznie wyższe niż w przypadku montażu blachodachówki. Dachówka ceramiczna wymaga indywidualnego docinana i profilowania, przez co przyczynia się to tworzenia wielu odpadów, których nie można zwrócić lub w inny sposób wykorzystać.

Blachodachówka obecnie dostępna jest w formie modułów lub arkuszy. Oba modele są proste w profilowaniu i mają swoje cenne zalety. Modułowa blachodachówka świetnie sprawdza się na mniejszych i mniej skomplikowanych powierzchniach. Natomiast blachodachówka w arkuszach pozwala skutecznie i szybko pokryć duże powierzchnie dachu. Najczęściej używana jest do pokrycia dachów magazynów, fabryk, hipermarketów itp.

Akustyka i nagrzewanie pokrycia dachowego

Blachodachówka dość szybko się nagrzewa, przez co latem przyczynia się do powstania znaczącej różnicy temperatur (na parterze i poddaszu). Obecnie możliwe jest wykonanie specjalnej izolacji w konstrukcji dachowej, która zapobiega tego typu sytuacjom. Blachodachówka ma niską izolacyjność akustyczną, dlatego też słabo sobie radzi z tłumieniem hałasu. Pod tym względem wypada znacznie gorzej niż dachówka ceramiczna i cementowa. W czasie mocnych ulew, gradobicia lub silnych nawałnic hałas odczuwalny na poddaszu jest wyjątkowo wysoki. Problem ten jednak nie jest tak mocno dokuczliwy w przypadku obiektów przeznaczonych pod działalności np. sklepy, magazyny, fabryki.

Koszt pokrycia dachowego

Koszt montażu pokrycia dachowego z blachodachówki jest znacznie mniejszy od wykonania pokrycia z dachówki ceramicznej. Wynika to między innymi z tańszej ceny zakupu produktu, braku potrzeby budowania wytrzymałej i grubej więźby dachowej, a także z łatwiejszego do przeprowadzenia montażu.