-0 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024

Darmowe terminale dla urzędów w całej Polsce

Program Polska Bezgotówkowa, który od września 2018 roku oferuje terminale dla urzędów, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli.

Terminale płatnicze dla urzędów to nowa propozycja Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Polacy zwolennikami płatności bez gotówki

Okazuje się, że program Polska Bezgotówkowa, obejmujący do września 2018 roku jedynie przedsiębiorców, cieszy się dużą popularnością. Jak pokazują dane, tylko w 2018 roku do małych i średnich firm trafiło ponad 100 tysięcy urządzeń płatniczych.

Nie ma w tym nic dziwnego. Polacy, szczególnie na tle innych krajów Unii Europejskiej, polubili płatności kartą płatniczą, zwłaszcza zbliżeniowo. W naszych portfelach jest już blisko 40 mln kart, co oznacza, że – statystycznie – każdy Polak jest jej posiadaczem.

Tymczasem dotychczasowe badania wskazywały, że klienci „bezgotówkowi” nie zawsze mieli możliwość użycia tzw. plastiku. Płatności kartami często nie były bowiem przyjmowane np. w warzywniakach, na bazarach, w niewielkich sklepach m.in. z produktami metalowymi, konfekcją czy w pasmanteriach. Brakowało również urządzeń płatniczych w gabinetach rehabilitacyjnych, weterynaryjnych i warsztatach samochodowych, ale nie tylko. Dużym utrudnieniem dla obywateli był brak terminali płatniczych w urzędach.

Terminale płatnicze w urzędach

Terminale dla instytucji publicznych zaoferowali twórcy programu Polska Bezgotówkowa. Dzięki programowi, instytucje mogą otrzymać tyle darmowych urządzeń płatniczych, ile posiadają punktów kasowych i do 31 sierpnia 2021 roku nie płacić prowizji od transakcji przeprowadzanych kartami.

Oferowane w ramach projektu terminale płatnicze przyjmują płatności kartami Diners Club, UPI, JCB, a także smartfonem i systemem BLIK. Do programu mogą się zakwalifikować m.in. podmioty działające w sektorze administracji publicznej, skarbowej czy sądy. Fundacja oferuje również terminale dla samorządów. Chcesz wiedzieć więcej na temat programu Polska Bezgotówkowa? Wejdź na stronę https://bezgotowki.pl/sektor-publiczny/.

Dziś, jak wynika z rankingu „Cashless Cities”, najbardziej bezgotówkowym miastem w Polsce jest Kraków. Mieszkańcy mogą dokonywać transakcji kartami płatniczymi we wszystkich kasach Urzędu Miasta, a w sumie w urzędzie dostępnych jest 38 terminali. Wśród większych polskich miast, które efektywnie wspierają rozwój płatności bezgotówkowych, a – co za tym idzie – oferują największą liczbę terminali, są takie miasta jak Olsztyn, Rzeszów i Warszawa.