1 C
Olsztyn
sobota, 23 listopada, 2024

Segment – jak funkcjonalnie zaprojektować wnętrze

Wyobraź sobie prostokątne pudełko. Teraz podziel je na dowolną liczbę identycznych części. Gotowe?! Właśnie zaprojektowałeś swój pierwszy segment, a właściwie segmenty… Tak w bardzo, ale to bardzo dużym uproszczeniu powstają nowoczesne budynki wielorodzinne, które jakiś czas temu zrewolucjonizowały nasz sposób myślenia o inwestycjach mieszkaniowych.

Co do zasady segmenty projektuje się na zasadzie odbicia lustrzanego, co – jeśli się nad tym zastanowić – znajduje uzasadnienie w rozkładzie poszczególnych instalacji wewnątrz budynku. Z tego też powodu, samodzielne zaprojektowanie wnętrza segmentu z inwestycji http://lakevillage.pl przez potencjalnego nabywcę jest mocno ograniczone. Rozmieszczenie pionów wodno-kanalizacyjnych decyduje o lokalizacji kuchni, łazienki i toalety, a otworów okiennych decyduje o ustawności poszczególnych pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że jako nabywca potencjalny właściciel nieruchomości nie ma żadnego wpływu na jej ostateczny kształt.

Stopień, w jakim nabywca może ingerować w projekt wykonawczy lokalu mieszkalnego określa deweloper. W konsekwencji tego może się okazać, że właściciele segmentów zlokalizowanych w okolicach Piaseczna mieli większą swobodę decyzyjną niż na przykład mieszkańcy segmentów na warszawskim Ursynowie lub odwrotnie.

Od czego to zależy?

Warszaw i okolice to obszar, na którym jednocześnie realizuje się dziesiątki przeróżnych inwestycji mieszkaniowych. W gminie Lesznowola powstaje ekskluzywne osiedle segmentów nad jeziorem, w Nowej Iwicznej właśnie oddano do użytku segmenty bez garaży, a jeden z deweloperów zastanawia się nad inwestycją na terenie Józefosławia. Dlaczego w Lesznowoli muszę przyjąć projekt inwestora, podczas gdy w Nowej Iwicznej mogłem żonglować ściankami działowymi wedle własnego uznania?

Odpowiedź na to pytanie zależy od inwestora generalnego, który albo zgadza się na wprowadzanie zmian w projekcie wykonawczym, albo nie. Najczęściej problem personalizacji lokalu mieszkalnego rozwiązuje się poprzez określenie elementów konstrukcyjnych, które nabywca segmentu może wybrać wedle własnego uznania. Na takiej liście mogą się znaleźć m.in.:

  • kominek – obok decyzji o tym, jaki wkład kominkowy chcielibyśmy zainstalować, możemy także podjąć decyzję o całkowitej rezygnacji z kominka;
  • schody – obok różnych możliwości układu schodów, wielu deweloperów pozwala nabywcą wybrać także miejsce ich instalacji, w wyniku czego układ poszczególnych mieszkań w budynku może się znacznie różnić;
  • liczba pomieszczeń – bardzo często właściciel może zdecydować ile pomieszczeń ma się znajdować na poszczególnych kondygnacjach; wszelkie zmiany układu kondygnacji odbywają się poprzez przesuwanie ścian działowych;
  • liczba łazienek – w przypadku segmentów wielokondygnacyjnych istnieje możliwość określenia, na których kondygnacjach powinny się znaleźć łazienki, a na których nie;
  • wiatrołap – w większości segmentów rolę wiatrołapu pełni korytarz z garderobą, na ogół powstaje on w wyniku wzniesienia ścian działowych, dlatego właściciel nieruchomości może z niego zrezygnować na rzecz bezpośredniego wejścia do salonu.