Do kredytu firmowego tak jak do każdej inwestycji na firmę należy się dobrze przygotować. Czasy w których szło się do banku, pokazywało dowód osobisty lub dokumenty rejestrowe firmy i otrzymywało się kredyt bezpowrotnie minęły. Teraz aby szybko i sprawnie uzyskać zadowalająca sumę pieniędzy należy podjąć pewne kroki wcześniej.
Do kredytu firmowego tak jak do każdej inwestycji na firmę należy się dobrze przygotować. Czasy w których szło się do banku, pokazywało dowód osobisty lub dokumenty rejestrowe firmy i otrzymywało się kredyt bezpowrotnie minęły. Teraz aby szybko i sprawnie uzyskać zadowalająca sumę pieniędzy należy podjąć pewne kroki wcześniej.
Oto 3 podstawowe kroki aby dobrze przygotować się do kredytu
- Przygotuj dokumenty firmowe.
W przypadku kredytów firmowych bank będzie wymagał od Ciebie pełnej dokumentacji finansowej Twojej firmy. Wobec tego musisz przygotować pełne zestawienia finansowe analogiczne do formy prowadzenia działalności i rozliczania się z Urzędem Skarbowym za co najmniej ostatni rok rozliczeniowy oraz rok bieżący. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych rozliczających się najczęściej książką przychodów i rozchodów będą to wcześniej wspomniane książki wraz z amortyzacjami oraz rozliczeniami rocznymi a w przypadku spółek będą to bilanse i rachunki zysków i strat. Szczególnie w przypadku spółek trzeba o tym pomyśleć wcześniej zanim udamy się do banku bo wygenerowanie bilansów i rachunków zysków i strat na konkretny okres może nie być takie proste.
2. Sprawdź i skoryguj bazy bankowe.
BIK, BIG, ERIF, KRD – różne bazy z których analizy korzystają banki, jedne ważniejsze, drugie poboczne. Warto jednak sprawdzić swoją sytuację wcześniej, ponieważ nie zawsze mamy świadomość jakiegoś choćby drobnego długu lub małej zaległości jaka może tam występować (zgubiliśmy wezwanie, sytuacja jest sporna, sądzimy się z kimś). Ważne jest to z powodu tego że przychodząc do banku i składając oficjalny wniosek kredytowy rusza pewna machina biurokratyczna, która niestety nie jest już po pewnym etapie do zatrzymania. Oznacza to, że przykładowo otrzymamy decyzję negatywną z banku z powodu jakiejś drobnej zaległości i mimo, że zdecydujemy się ją szybko opłacić to bank i tak utrzyma swoja negatywną decyzję na okres np. trzech miesięcy czym uniemożliwi nam uzyskanie kredytu. Warto zatem swoje bazy sprawdzić wcześniej i ewentualne problemu rozwiązać już w zarodku.
3. Skorzystaj z dobrego doradcy bankowego.
Na temat rynku doradców narosło wiele mitów i złych opinii – duża ich cześć spowodowali sami doradcy swoim podejściem do klienta. Problem wynika z tego, że zawód doradcy nie jest obarczony jakimiś specjalnymi wymogami czy egzaminami państwowymi – tak naprawdę każdy może się podjąć tego zawodu tak jak choćby zawodu sprzedawcy w sklepie spożywczym. Nie mniej jednak rynek sam w sobie z czasem weryfikuje i oddziela profesjonalistów od amatorów. Głównym czynnikiem jest to czy taki doradca działa pod swoją własną marką we własnym biurze oraz czas, jaki już zajmuje się doradzaniem klientom. Osoba, która musi utrzymać swoje własne biuro, pracowników, koszty nieruchomości i robi to od kilku lat na pewno zdobyła już pewne doświadczenie i musi podchodzić do klienta profesjonalnie aby ewentualne złe opinie nie dotarły do innych potencjalnych klientów. Dlaczego warto skorzystać z usług dobrego doradcy? Dobry doradca już na wstępie oceni jakie masz szanse na kredyt firmowy, sprawdzi bazy bankowe, wskaże ścieżki i możliwości poprawienia pewnych parametrów i sprawnie przeprowadzi proces analizy Ciebie w banku. Dodatkowo wybierze najlepszą dla Ciebie ofertę oraz wskaże Ci strategie działania z bankami na przyszłość.
Cały ten zakres powyższych usług znajdziecie Państwo w biurze EGIDA Finanse z Olsztyna.
Pozdrawiam,
Daniel Kamiński