-2 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024

Na czym polega łączenie rur PE?

Rury z polietylenu to obecnie jeden z najpopularniejszych na rynku materiałów, służących do budowy rurociągów. Powodzenie jakim cieszą się rury PE spowodowane jest ich licznymi zaletami, które pozwoliły im na praktycznie wyparcie z użycia, wykorzystywanych wcześniej przy tworzeniu sieci wodociągowych, rur żeliwnych i stalowych.

Tym co wyróżnia rozwiązania z PE na tle rurociągów metalowych, jest ich dużo wyższa odporność na korozję. Ponad to rury z polietylenu są lżejsze i bardziej elastyczne, co ułatwia ich montaż. Ważną cechą polietylenu jest także jego neutralność względem wody. Polietylen jest materiałem odpornym na różnego rodzaju agresywne media – kwasy i zasady. Niezależnie od sposobu ich łącznia są szczelne oraz charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Wszystko to sprawia, że mogą być one wykorzystywane również jako rury osłonowe, montowane bezpośrednio w gruncie. Rury PE można łączyć ze sobą różnymi metodami, dobieranymi w zależności od średnicy rur i potrzeb, lecz każda z nich gwarantuje solidne i szczelne połączenie elementów rurociągów.

Łączenie rur PE przez zgrzewanie

Rury z polietylenu są materiałem termoplastycznym, w związku z czym mogą być łączone ze sobą poprzez zgrzewanie. W technologii zgrzewania rur PE możemy wyróżnić dwie metody łączenia, są nią zgrzewanie doczołowe i zgrzewanie elektrooporowe. Zgrzewanie doczołowe znajduje zastosowanie głównie, przy łączeniu rur o dużych przekrojach. Polega ono na podgrzaniu łączonych końców rur (lub rury i kształtki tworzywowej do odpowiedniej temperatury i łączenia ich ze sobą przy pomocy docisku mechanicznego. Dzięki zastosowaniu technologii zgrzewania doczołowego uzyskane łączenie daje efekt ciągłego, jednorodnego rurociągu. Technika zgrzewania elektrooporowego wykorzystywana jest przy łączeniu rur mniejszych średnic i wymaga zastosowania specjalnych kształtek z drutem oporowym. Puszczony przez niego prąd powoduje wzrost temperatury zgrzewanych elementów, prowadząc do ich uplastycznienia się. Zewnętrzna powierzchnia rury i wewnętrznej powierzchni kształtki w wyniku podgrzania przenikają się tworząc szczelny i jednorodny element.

Mechaniczne metody łączenia rur PE

Rury z PE oprócz zgrzewania mogą być również łączone „na zimno”. Metodę tę wykorzystuje się wyłącznie do łączenia rur z polietylenu o mniejszych przekrojach. Tego typu rury znajdują zastosowanie między innymi przy tworzeniu sieci wodociągowych, instalacji przemysłowych i nawadniających. Elementami służącymi do łączenia takich rur są złączki skręcane oraz kształtki zaciskowe. Szeroki wachlarz różnego rodzaju mufek, redukcji, trójników i kolanek sprawia, że wykorzystując złączki możemy w prosty sposób, stworzyć rurociągi o najbardziej skomplikowanych kształtach. By połączyć dwa elementy wystarczy nam klucz, a nawet wyłącznie siła własnych rąk. W odróżnieniu do metod łączenia na ciepło, kształtki i złączki mogą być w łatwo demontowane i wykorzystane ponownie.

Źródło: Elplast – Wyroby z tworzyw sztucznych