Bank Żywności w Olsztynie rozpoczyna realizację projektu, aktywizującego dziesięć organizacji społecznych z regionu oraz ich podopiecznych w kwestii zagospodarowania na cele społeczne żywności ratowanej przed zmarnowaniem.
Realizacja projektu „O krok dalej” odpowiada na dwa główne problemy. Z jednej strony jest to marnowanie żywności, z drugiej brak społecznej świadomości i aktywności osób wykluczonych, by przeciwdziałać temu zjawisku, jednocześnie poprawiając własną sytuację bytową.
Projekt „O krok dalej” zakłada, że dziesięć organizacji z regionu nabędzie odpowiednią wiedzę i kompetencje związane z pozyskiem żywności i ratowaniem jej przed zmarnowaniem. Jednak równie istotna jest w nim edukacja w zakresie ochrony środowiska i promocji życia zgodnie z zasadą zero waste. Cel ten będzie realizowany wśród lokalnej społeczności i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które na co dzień korzystają z pomocy żywnościowej tych organizacji.
Planowane działania w projekcie to:
- Rekrutacja dziesięciu organizacji z województwa warmińsko-mazurskiego, działających na rzecz lokalnych społeczności oraz rekrutacja przez ww. organizacje zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Zrekrutowani uczestnicy przejdą cykl edukacyjny przygotowujący ich do roli samodzielnych edukatorów oraz ambasadorów niemarnowania żywności w swoim środowisku lokalnym.
Dla 30 uczestników projektu przewidziano kompleksową ścieżkę edukacyjno-szkoleniową z elementami aktywizacyjnymi:
- „Aktywny edukator”. Cykl sześciu szkoleń i warsztatów dla przyszłych edukatorów dotyczący m.in. wystąpień publicznych, storytellingu, kulinarnych w myśl idei „zero waste”, dotyczących ochrony środowiska i klimatu, recyklingu oraz szkolenia dotyczące świadomego żywienia.
- „Ratownik żywności”. Cykl sześciu warsztatów dla przyszłych animatorów-ambasadorów zagospodarowania żywności, o tematyce dotyczącej nawiązywania współpracy z sieciami, prawnych aspektów pozysku i dystrybucji żywności, obsługi programów magazynowych, aspektów współpracy z lokalnymi samorządami czy skutecznego fundraisingu.
- „Aktywne Grupy Działania”. Realizacja dwóch działań aktywizacyjnych przez wyszkolonych edukatorów i ambasadorów – ratowników żywności z dziesięciu organizacji. Każda z organizacji zrealizuje dwa działania aktywizacyjne, angażujące społeczność lokalną, np. obchody Światowego Dnia Żywności, zbiórka żywności.
- „Plan na rozwój”. Opracowanie wraz z personelem Banku Żywności w Olsztynie, edukatorami i animatorami planu rozwoju w kontekście edukacji i pozysku żywności dla każdej organizacji i jej beneficjentów.
- „Platforma EduAkcji”. Stworzenie platformy z dostępem do materiałów, eksperckiej wiedzy oraz możliwości wymiany doświadczeń, zrzeszającej wszystkie zaangażowane podmioty i osoby – specjalistów Banku Żywności w Olsztynie, aktywistów NGO, uczestników projektu.
– Wierzymy, że dzięki realizacji tego projektu wszyscy jego uczestnicy uświadomią skalę i skutki marnowania żywności oraz dowiedzą się, jak ratować żywność i ją zagospodarowywać, włączając w ten proces innych – mówi Jolanta Markiewicz. – Zakładamy, że dzięki temu zwiększy się również aktywność społeczna beneficjentów projektu i organizacji zaangażowanych w działalność Banku Żywności w Olsztynie, zwłaszcza w kwestii pozyskiwania żywności krótkoterminowej oraz organizacji zbiórek żywności i przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych z niemarnowania żywności
Projekt będzie realizowany w terminie: 1.01-2021-10.31.2022.
- Organizacje, które biorą udział w projekcie:
- Stowarzyszenie na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową „Promyk”
- Zrozumieć i Pomóc
- Fundacja Fruktus
- Stowarzyszenie „Nie lękaj się”
- Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny
- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, oddział w Olsztynie
- Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu
- Stowarzyszenie Braniewski Instytut Rozwoju
- Koło Gospodyń Wiejskich „Słoneczniki”
- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko-Powiatowe Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Olsztynie