9 C
Olsztyn
piątek, 26 kwietnia, 2024

Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę

Od 1 lipca 2020 można składać wnioski o dofinansowanie w Programie Priorytetowym „Moja Woda”. Dzięki wspólnej inicjatywie Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy, do beneficjentów w całej Polsce docelowo trafi 100 mln zł. W Warmińsko-Mazurskim wnioski o dotację należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę

Według założeń program pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych opadów rocznie. Program skierowany jest do osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny – istniejący lub nowo budowany – z kompletnym systemem orynnowania dachu.

Finansowanie z programu „Moja Woda” obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji, które pozwolą na zagospodarowanie wód opadowych (czyli popularnej „deszczówki”), jak i wód roztopowych. Do kosztów kwalifikowanych zalicza się koszty zakupu, montażu, budowy i uruchomienia instalacji, pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, takich jak:

a) przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
b) instalacja rozsączająca,
c) zbiornik retencyjny szczelny lub infiltracyjny:
 zbiornik retencyjny nadziemny otwarty od 2 m3 pojemności,
 zbiornik retencyjny nadziemny zamknięty od 1 m3 pojemności (w przypadku zbiorników
o pojemności mniejszej niż 2 m3 wymagane jest aby w ramach dofinansowania zostały zakupione minimum 2 szt.),
 zbiornik retencyjny podziemny zamknięty od 2m3 pojemności,
d) elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Nabór wniosków w programie „Moja Woda” rozpoczął się 1 lipca 2020 r. i potrwa do 31 maja 2024 roku lub do wyczerpania się środków. Do tej pory do WFOŚiGW w Olsztynie wpłynęło 450 formularzy o dofinansowanie (stan na 13 sierpnia 2020 roku). Dofinansowanie można otrzymać na inwestycje, które zostały rozpoczęte najwcześniej 1 czerwca 2020 roku. Ważną informacją jest to, że zadanie nie może być zakończone przed datą złożenia wniosku.

Środki z programu są przyznawane w formie bezzwrotnej dotacji, która może wynosić do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł w ramach jednego wniosku.

Jak można otrzymać środki z programu „Moja Woda”? Należy pobrać wniosek z Portalu Beneficjenta WFOŚiGW w Olsztynie (portal.fundusz.olsztyn.pl). Formularz jest w formie aktywnego PDF-a. Wersję elektroniczną wniosku należy przesłać za pomocą skrzynki podawczej logując się w Portalu Beneficjenta WFOŚiGW w Olsztynie. Wersję papierową wniosku, należy podpisać i przesłać pocztą tradycyjną na adres WFOŚiGW w Olsztynie, ul. św. Barbary 9, 10-026 Olsztyn.

Wniosek musi wpłynąć do Funduszu w wersji papierowej i elektronicznej, a za datę złożenia uznaje się datę wpływu wersji papierowej.

Szczegółowe informacje dotyczące programu „Moja Woda” znajdują się na stronie wfosigw.olsztyn.pl

Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę Zrealizuj inwestycję i złap deszczówkę

Wojewódzki Fundusz w Olsztynie wspiera Szpital Miejski w Elblągu