9 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Jak założyć sklep z chemią gospodarczą?

Wiele osób chce założyć swój własny biznes, ale nie ma zbytnio pomysłu, co by mogli robić, nie wiedzą co się opłaca i jakie ryzyko wiąże się z daną branżą. W poniższym artykule chcielibyśmy skupić się na sprzedaży środków czystości. Jak założyć sklep z chemią gospodarczą? Czy handel zagranicznymi detergentami opłaca się w naszym kraju? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego chemia z Niemiec cieszy się dużą popularnością?

W Polsce niezwykłą popularnością cieszy się przede wszystkim chemia z Niemiec. Dlaczego? Nasz zachodni sąsiad jest utożsamiany z gwarancją najwyższej jakości. Zarówno niemieckie maszyny, jak i środki czystości wykonywane są z największą precyzją i dbałością o szczegóły. Chemia gospodarcza z Niemiec cechuje się wysoką skutecznością i wydajnością. Jest to spowodowane ich bardziej skoncentrowanym składem.

Bardziej skoncentrowany skład?

Nie chodzi tutaj jednak o próbę oszustwa. Badania wskazują, że Polacy wykorzystują m.in. do prania większą ilość środków, niż zaleca producent. Chodzi tutaj prawdopodobnie o przeświadczenie, że im więcej wsypiemy proszku, tym lepiej wypiorą nam się ubrania. Niestety – jeżeli użyjemy zbyt dużo detergentu, możemy zniszczyć nasze rzeczy! Natomiast nasi zachodni sąsiedzi precyzyjniej stosują się do zaleceń zamieszczonych na opakowaniach środków czystości. Właśnie dlatego chemia niemiecka posiada bardziej skoncentrowany skład, który jest skuteczniejszy i wydajniejszy.

Jak założyć sklep z chemią gospodarczą?

Popyt na chemię zagraniczną w Polsce

Raporty PMR Consulting&Research, które dotyczą handlu detalicznego chemią gospodarczą, wskazują, że aż 21% Polaków kupuje zagraniczne środki czystości. Kolejnymi ciekawymi danymi są informacje zebrane przez Główny Urząd Statystyczny. Na rok 2017, wartość importu detergentów z Niemiec wynosiła około miliard złotych! Jak widać, chemia zagraniczna cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jeżeli istnieje popyt na tego typu produkty, dobrym krokiem będzie więc stworzenie podaży. Produkty, które będziemy oferować w naszym sklepie ze środkami czystości możemy kupić w takim miejscu, jak na przykład hurtownia środków czystości EDG.

Jak założyć sklep z chemią gospodarczą?

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie miejsce na nasz sklep stacjonarny. Oczywiście możemy działać wyłącznie jako sklep internetowy, jednak dlaczego się ograniczać? Pamiętajmy jednak, że nie należy umieszczać sklepu blisko dużych dyskontów, które mogą zaoferować swoim klientom niższe ceny. Wybierając miejsce dla punktu stacjonarnego wydaje się, że dobrą decyzją będzie założenie go na osiedlu mieszkaniowym w mniejszym mieście. W ten sposób będziemy mieli większą pewność, że w bliskiej przyszłości nie otworzy się obok nas wielki hipermarket.

Ile kosztuje założenie sklepu ze środkami czystości?

Dużym plusem tej branży jest fakt, że sklep stacjonarny nie musi być duży – wystarczy, że dysponować będziemy powierzchnią około 30-40 metrów kwadratowych. Wystrój wnętrza również nie musi być kosztowny. Tak naprawdę musimy zainwestować w regały, na których zostaną wystawione oferowane produkty. Do tego doliczyć należy koszt kasy fiskalnej i lady. Wychodzi więc na to, że na wyposażenie sklepu stacjonarnego potrzebować będziemy około 20 tysięcy złotych.

Jak założyć sklep z chemią gospodarczą?

Asortyment to podstawa

Więcej pieniędzy musimy jednak przeznaczyć na produkty, które chcemy sprzedawać. Przede wszystkim nasz sklep nie może być częściowo pusty! Najlepiej jak najbardziej zróżnicować nasz asortyment i wprowadzić do sprzedaży maksymalną ilość produktów. Nie ograniczajmy się więc wyłącznie do proszków do prania czy płynów do płukania. Przyjmuje się, że na zakup odpowiedniej ilości produktów musimy wydać około 50 tysięcy złotych. Oczywiście im więcej wydamy, tym bardziej obszerną ofertę będziemy mogli zaproponować naszym Klientom, a co za tym idzie – trafimy do większego grona odbiorców.

Tylko sklep internetowy z chemią gospodarczą?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi kupuje większość rzeczy przez Internet. Właśnie dlatego warto założyć swój własny sklep internetowy. Można również zrezygnować z punktu stacjonarnego, jednak wiele osób uważa, że takie sklepy są mniej wiarygodne. Radzimy więc prowadzenie zarówno sklepu internetowego, jak i stacjonarnego.

O czym należy pamiętać?

Jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności, możemy założyć taką witrynę samodzielnie, jednak polecamy powierzenie tej sprawy specjaliście. Dodatkowo musimy pamiętać o odpowiednich działaniach marketingowych, które zwiększą widoczność naszego sklepu w sieci. Największym plusem sklepów internetowych jest fakt, że nie wydajemy pieniędzy na wynajem lub utrzymanie punktu stacjonarnego. Potrzebujemy jedynie miejsca, w którym będziemy magazynować nasz asortyment. Dodatkowo nie wydajemy pieniędzy na pracowników – sprzedawców, sprzątaczy itp.

Jak założyć sklep z chemią gospodarczą?

Gdzie kupić asortyment do sklepu z chemią gospodarczą?

Oczywiście na koniec musimy wybrać odpowiednie miejsce, w którym kupimy nasz cały asortyment. Kierujemy się tutaj przede wszystkim atrakcyjną ceną. Nie kupujmy jednak produktów niskiej jakości – w ten sposób nie zyskamy klientów. Wybierajmy więc hurtownię, która oferuje najwyższej jakości produkty w przystępnej cenie. Takim miejscem jest na przykład hurtownia chemii gospodarczej Europe Distribution Group, która oferuje szeroki wybór środków czystości z wielu krajów Europy.