4.6 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024

Panele fotowoltaiczne kiedy się opłacają – w jakich przypadkach warto je zamontować

Panele fotowoltaiczne, to nic innego jak panele, które zamieniają promienie słoneczne na energię. Jeżeli posiadamy dom lub przedsiębiorstwo, w którym mamy dobry dostęp do światła i wystarczającą ilość miejsca na taką instalację, to będzie nam się to zdecydowanie opłacało. Dlaczego? Ponieważ pieniądze, które wydajemy na opłacanie rachunków za prąd, w zupełności wystarczą na pokrycie miesięcznych rat, które musielibyśmy płacić za taką instalację. A co ważne, po kilku latach zupełnie przestaniemy płacić za prąd. Kiedy zatem warto zamontować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika cena inwestycji

Zanim zaczniemy się zastanawiać, kiedy panele słoneczne się opłacają, poznajmy ich cenę. Oczywiście zależy ona od rodzaju paneli, ich jakości, jak i wielkości całej instalacji. Jednak nie możemy zapomnieć, że sam koszt paneli, to nie wszystko, ponieważ musimy też zapłacić elektrykowi, inwerterowi i  firmie, która je zamontuje. Aby dowiedzieć się większej ilości szczegółów na temat cen takiej instalacji, na pewno będziemy wpisywać w internetową wyszukiwarkę takie frazy, jak: panele fotowoltaiczne cena, czy ogniwa fotowoltaiczne cena. Na stronie: https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych, znajdziemy kompleksowe informacje na temat cen wszelkich rodzajów instalacji fotowoltaicznych, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które na ich wysokość wpływają oraz formularz dzięki, któremu otrzymujemy w jednej chwili ofertę producentów paneli fotowoltaicznych w danym regionie. Przejdźmy zatem do sytuacji, w których warto zamontować takie panele na naszym dachu.

Prowadzimy osiadły tryb życia

Warto zaznaczyć, to co już pojawiło się na początku tego artykułu, panele fotowoltaiczne zwracają się po kilku latach, mniej więcej po 7-9. Dlatego nie inwestujmy w nie, kiedy mamy zamiar w ciągu kilku lat się przeprowadzić, w takim wypadku nie będziemy mieli okazji się cieszyć faktem, że nie musimy płacić za prąd. Jeżeli jednak już zainwestowaliśmy w taką instalację i musimy sprzedać nasz dom, to dzięki niej możemy sprzedać naszą posiadłość za dużo wyższą cenę, ponieważ będziemy się wyróżniać na tle innych domów, które takich paneli nie posiadają.

Posiadamy budynek, który ma dobry dostęp do światła

Dostęp do promieni słonecznych jest w wypadku instalacji paneli fotowoltaicznych kluczowy. Dlatego, jeżeli posiadamy dom, budynek, czy działkę, która ma dobry dostęp do światła, nie wahajmy się, tylko inwestujmy w te panele. Czasami może nam się wydawać, że w zasadzie to mamy dobry dostęp do światła, jednak w rzeczywistości może się okazać inaczej, dlatego bardzo istotne jest, aby wykonać analizę otoczenia.  Powinna ona zawierać wszelkie budynki znajdujące się w danym otoczeniu, drzewa, czy słupy telegraficzne, które rzucają cień na naszą działkę lub dom, ponieważ nawet małe 2-3% zacienienie, może znacząco obniżać wydajną pracę panel.

Posiadamy dużą część dachu skierowaną na południe

Bardzo ważne jest, aby budynek, na którego dachu chcemy zamontować panele fotowoltaiczne, miał dach skierowany na południe, chociaż w części. Panele dobrze sobie poradzą również w warunkach wschodnich czy zachodnich. Jednak jeżeli mamy miejsce wyłącznie na części północnej, to nie zabierajmy się za taką instalację na naszym dachu. Wtedy jedyną opcją pozostają panele zamontowane na ziemi.

Zamontowanie paneli słonecznych na terenie naszej działki jest świetnym pomysłem, ponieważ po kilku latach nie będziemy musieli płacić rachunków za prąd, jednak żeby nam się to opłacało, musimy przede wszystkim wciąż mieszkać w tym domu, czy prowadzić naszą firmę w tym samym miejscu. Zwróćmy uwagę również na zacienienie naszej działki oraz na rodzaj kształt dachu, na którym mamy zamiar zamontować instalację. Dzięki temu, że panele fotowoltaiczne służą środowisku, istnieje wiele dofinansowań z Unii Europejskiej, o które możemy się ubiegać, wtedy cała instalacja będzie korzystniejsza.