-2 C
Olsztyn
środa, 6 listopada, 2024

Dopłaty z NFOŚiGW na fotowoltaikę

Stan środowiska naturalnego na świecie z roku na rok się pogarsza, dlatego rozmowy na temat jego ochrony oraz zmniejszenia produkcji zanieczyszczeń jest częstym tematem różnych dywagacji. Jedną z bardziej aktywnych na tym polu instytucji jest Unia Europejska. M.in. to z jej powodu powstał program polskiego rządu „Mój Prąd”, który jest skierowany do właścicieli gospodarstw domowych. Obejmuje on dofinansowanie montażu fotowoltaicznych instalacji kwotą 5000 tysięcy złotych. Oznacza to, że dzięki zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej z programem, możemy oszczędzić zarówno na początku, jak i w dłuższej perspektywie.

Kto wymyślił projekt „Mój prąd”?

Głównym organizatorem jest Ministerstwo Środowiska i Energii. Zadaniem instytucji jest również dokładny nadzór nad przebiegiem projektu oraz przyznawanie wniosków. Założenie programu obejmuje pojawienie się około 200 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych. Dużą rolę w powstaniu programu odegrała także Unia Europejska poprzez zachęcanie państw członkowskich do wprowadzania podobnych programów.

Kto jest głównym odbiorcą programu

Głównymi odbiorcami programu są właściciele lub przedstawiciele gospodarstw domowych, którzy po terminie kwalifikacji kosztów (23 lipca 2019) postanowiły zainstalować instalację fotowoltaiczną. Czynnikiem decydującym o tym, czy dana instalacja kwalifikuje się do programu jest sczytanie daty z licznika. Nie może być ona wcześniejsza niż dzień ogłoszenia programu. „Mój Prąd” rozpoczął się na przełomie sierpnia i września. Uczestnicy mogą otrzymać aż do 50% procent kosztów przeznaczonych na instalację. Górny, limit wypłaty na jednego uczestnika, nie może jednak przekraczać 5000 złotych, natomiast sama konstrukcja kosztuje więcej niż 10 000, dlatego wiadomo, że uczestnicy otrzymają w większości przypadków po 5000 złotych. Warto nadmienić, że opcja ta skierowana jest tylko do osób prywatnych.

Cel programu „Mój prąd”

Głównym zadaniem programu „Mój Prąd” jest sprawienie, aby większa liczba osób zdecydowała się na korzystanie z energii odnawialnej. W programie można otrzymać dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne, które obejmują ilość mocy od 2kW do 10kW. Instalacje obejmują panele fotowoltaiczne, okablowanie i inwerter oraz zabezpieczenia. Uczestnicy są proszeni o zgłoszenie się do programu dopiero po zakończeniu całej instalacji. Na cały program polski rząd we współpracy z Unią Europejską przeznaczył 1 miliard złotych. O tym, które wnioski zostaną zaakceptowane decyduje kolejność zgłoszeń (oczywiście jeżeli wszystkie wymagania zostaną spełnione). Można więc przypuścić, że kwota ta wystarczy na dofinansowanie co najmniej 200 tysięcy instalacji.

Zgłoszenia do programu

Aby zgłosić się do programu, konieczne jest wypełnienie specjalnego wniosku, który można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostępnej pod tym adresem nfosigw.gov.pl. Istotne jest pamiętanie, że pomimo tego, że wniosek trzeba pobrać z internetu, nie może on zostać wysłany drogą elektroniczną do zatwierdzenia. Wnioski, wraz z dołączonymi wszystkimi wymaganymi dokumentami (dokumentacja opłat za montaż instalacji fotowoltaicznej oraz potwierdzenie umowy o wymianie licznika dwukierunkowego od zakładu elektrycznego) trzeba dostarczyć do siedziby drogą pocztową lub osobiście. Przed wysłaniem wniosku warto także zapoznać się dokładnie z regulaminem projektu, w którym znajdziemy wszystkie najważniejsze wymagania. Dofinansowania wypłacane są w zależności od kolejności zgłoszeń. Ministerstwo Środowiska i Energii zakłada, że program potrwa do 2024roku, chyba że wcześniej dojdzie do wyczerpania środków przeznaczonych na dofinansowania.