2.9 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024

Zasady BHP pracy w warsztacie

Praca w warsztacie wiąże się z podejmowaniem się wielu niebezpiecznych dla zdrowia czynności, często z użyciem urządzeń i maszyn, które nieodpowiednio użyte mogą nawet dokonać na naszym zdrowiu stałego uszczerbku. Profesjonalny rzemieślnik musi więc nie tylko być obeznanym w rzemiośle oraz być wprawnym technikiem, ale również umieć zachować wszelkie zasady BHP oraz ergonomii w trakcie podejmowania się czynności zawodowych. W przeciwnym razie dojść może do sytuacji niebezpiecznej dla jego zdrowia.

Warunki warsztatowe

Pierwszym czynnikiem, który ma silny wpływ na zdrowie rzemieślnika jest atmosfera miejsca pracy. Chodzi tutaj o temperaturę, przepływ powietrza oraz akustykę. Pomieszczenie, w którym specjalista pracuje z wieloma urządzeniami mechanicznymi, musi posiadać odpowiednią regulację temperatury. W trakcie swojego działania maszyna potrafi gwałtownie podnieść temperaturę otoczenia, jeśli jest ono nieprzystosowane do tego typu prac. W przypadku większej ilości urządzeń, taki wzrost szybko może stać się niebezpieczny dla naszego zdrowia. Powinno się więc zadbać o to, aby posiadać w swoim miejscu pracy możliwość szybkiego ograniczenia wzrostów temperatury, na przykład z pomocą specjalnych wiatraków bądź klimatyzacji przemysłowej.

Przepływ powietrza również odgrywa dużą rolę w zachowaniu warunków BHP w warsztacie. Wpływa on również na stan temperatury w pomieszczeniu. Jeśli ogrzewane masy powietrza nie są wprawiane w ruch, w warsztacie szybko robi się bardzo duszno, co może być powodem zasłabnięcia, bądź w skrajnych przypadkach omdlenia rzemieślnika. Dodatkowo, podczas pracy z materiałem takim jak np. drewno, używając obrabiarek wytwarza się naprawdę dużo różnego rodzaju pyłów i odpadów, które mieszają się z powietrzem, tworząc niebezpieczną mieszankę. Jeśli takim powietrzem zaczniemy oddychać, możemy doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu, uszkadzając nasz układ oddechowy. By temu zapobiec dobrze jest zadbać o odpowiednią wentylację, np. z pomocą odciągów i przemysłowych wiatraków, oraz korzystać z odpowiedniej maski ochronnej.

Pomieszczenie, w którym pracuje się z wieloma maszynami i narzędziami generującymi hałas, powinno mieć odpowiednią akustykę. Jeśli o ten aspekt nie zadbamy, możemy doznać uszkodzenia narządu słuchu. Stąd pomieszczenie powinno być odpowiednio duże, zbudowane z odpowiedniego typu materiałów i, jeśli zajdzie taka potrzeba, wygłuszone. Dodatkowo dobrze jest korzystać z słuchawek ochronnych, które zapobiegną negatywnemu wpływowi dużej ilości decybeli.

Zasady BHP pracy w warsztacie

Ergonomia pracy

Ważnym aspektem pracy w warsztacie jest to, w jaki sposób tej pracy się podejmujemy. Nawet metoda, jakiej używamy do chwytania narzędzia, może mieć znaczący wpływ dla naszego zdrowia. Żyjemy w czasach, w których świadomość wpływu wykonywania pewnych czynności na nasze zdrowie zwiększa się. Dziś już wszyscy wiedzą, że nawet sposób, w jaki posługujemy się myszką komputerową, wpływa znacząco na stan naszych stawów, nie wspominając już o pracy z narzędziami o wiele cięższymi, które wymagają od nas o wiele większego wysiłku.

Ważna jest też oczywiście postawa oraz to, w jaki sposób siedzimy. Dla specjalistów powstały różnego rodzaju meble, które ułatwiają pracę i jednocześnie wspomagają nasze stawy tak, aby nie ulegały one różnego rodzaju kompensacjom. Są to na przykład krzesła warsztatowe, które w niskiej cenie umożliwiają zapobiec nabyciu poważnych schorzeń, jak na przykład pogłębiona lordoza bądź skolioza, których po nabyciu w wieku dorosłym nie można już się pozbyć.

Zasady BHP pracy w warsztacie

BHP pracy z maszynami

Główną zasadą bezpieczeństwa w warsztacie jest to, aby nie podejmować się pracy z żadnym urządzeniem, którego działania nie znamy. Większość wypadków przy pracy w warsztacie wynika z nieuwagi rzemieślnika, który przez zbyt dużą pewność siebie nie zapoznał się z daną maszyną. Taka nierozwaga często może skończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, na przykład w postaci uciętych palców. Maszyny takie jak różnego rodzaju obrabiarki, to potężne urządzenia stworzone do pracy z wytrzymałymi materiałami. Jeśli potrafią poradzić sobie z łatwością z drewnem, tym bardziej powinniśmy się wystrzegać pracy z nimi.

Każdy pracownik warsztatu, nieważne czy hobbystycznego czy profesjonalnego, musi również pamiętać o wszelkiego rodzaju odzieży ochronnej. Mowa tu o okularach, nausznikach, rękawicach, masce przeciwpyłowej itp. Bez tego typu osłony nie należy podejmować się pracy z maszynami, gdyż nasze zdrowie może szybko na tym ucierpieć. Należy również pamiętać o przerwach, które są kluczowe do zachowania naszego zdrowia podczas pracy. Praca rzemieślnika jest bardzo wycieńczająca i obciążająca dla naszego organizmu. Odpowiedni wypoczynek jest niezbędny do bezpiecznej pracy.

Praca w warsztacie to nie przelewki. W takim miejscu czynników, które zagrażają naszemu zdrowiu, jest naprawdę wiele. Stąd należy pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP i starać się pracować ergonomicznie. Odpowiedni ubiór ochronny, umiejętne korzystanie z oprzyrządowania, przygotowanie bezpiecznego miejsca pracy oraz system przerw są podstawą do bezpiecznej pracy w warsztacie.