0.8 C
Olsztyn
środa, 25 grudnia, 2024

Czym jest cyfrowa waluta i jak ją można wykorzystać?

Cyfrowa waluta to rodzaj pieniądza, który istnieje tylko w formie cyfrowej i nie jest materialny. Obejmuje wirtualne pieniądze: tokeny personalne i kryptowaluty. Za pomocą cyfrowych pieniędzy możemy płacić za towary i usługi, przy czym płatności te są natychmiastowe i bez żadnych limitów. Cyfrowe waluty mogą być zdecentralizowane lub mieć władzę centralną. Mogą być ogólnodostępne, ale mogą również ograniczać się tylko do niektórych społeczności internetowych, takich jak: gry lub sieci społecznościowe. Inwestowanie w cyfrowe waluty stało się bardzo popularne w roku 2017, kiedy na niektórych aktywach można było zarobić nawet 100 000 %. Chociaż waluty cyfrowe są przydatne i rozwiązują wiele codziennych problemów, nie są jeszcze powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym. Jednak to tylko kwestia czasu, ponieważ płatności dokonywane są bezpośrednio między użytkownikami. Cyfrowe waluty mogą wyeliminować pośredników, długi czas realizacji i koszty związane z infrastrukturą. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod płatności, które nie mogą ominąć banków lub izb rozliczeniowych.

Z roku na rok stale rośnie zainteresowanie cyfrowymi walutami wśród sektora prywatnego. Firmy zaczynają wykorzystywać je w swoim modelu biznesowym. Dzięki wielowymiarowemu zastosowaniu w różnych branżach, może spełniać wiele funkcji. Zaczynając od niezwykle tanich i natychmiastowych transakcji międzynarodowych, poprzez promocję marek, utrzymywanie lojalnych klientów, kończąc na przejrzystym i bezprowizyjnym pozyskiwaniu funduszy.

Wracając do systemu płatności – cyfrową walutą zapłacimy za towary i usługi bezpośrednio u dostawcy lub online – za pomocą bramek płatności. Zapewniają one jeszcze szybszy i bezpieczniejszy przepływ środków. Odbiorca końcowy może otrzymać zapłatę w danej walucie lub zlecić automatyczną wymianę na pieniądz fiducjarny. Dodatkowo, powstają rozwiązania, które  umożliwiają transfer cyfrowych monet na dedykowane karty płatnicze. Zatem w miejscach, gdzie teoretycznie nie jest możliwa płatność cyfrowymi walutami, zapłacimy… właśnie nimi :), a jeśli często podróżujemy, zaoszczędzimy sporo na przewalutowaniu.

Dzisiaj, dzięki technologii blockchain, każdy może stworzyć swoją własną walutę – tzw. token, a następnie poprzez niego wycenić siebie oraz swoją wartość rynkową. Branża cyfrowych walut rozwija się w szybkim tempie i już niedługo możemy obudzić się w rzeczywistości, w której każdy posiada swoje tokeny i buduje swoją wartość poprzez dowolną aktywność. Wyobraźmy sobie na przykład początkującego muzyka, który zdecydował się wygenerować 1 000 000 swoich osobistych monet (tokenów personalnych) reprezentujących jego wartość i sprzedać 100 000 inwestorom po określonej przez niego cenie. Pieniądze, które zgromadził przez sprzedaż tokenu personalnego, mógłby przeznaczyć na inwestycję w siebie, np. bardziej profesjonalny instrument, lekcje u znanych muzyków, koszty wyjazdów na sympozja, czy po prostu skupić się przez pewien czas na doskonaleniu swojego talentu. Być może znalazłby ludzi, którzy dostrzegliby jego potencjał.

Po jakimś czasie, wraz z sukcesem muzyka, cena jego osobistego tokenu może wzrosnąć. Jemu samemu, czyli posiadaczowi największej ilości monet będzie bardzo zależało na zwiększaniu swojej wartości poprzez ciągły rozwój i doskonalenie swoich umiejętności. Z drugiej strony staje się odpowiedzialny przed inwestorami, co tworzy podwójną motywację. W całej tej drodze, zarówno muzyk, jak i inwestorzy wspieraliby się nawzajem, mając jeden określony cel – sukces muzyka i wzrost wartości jego tokenu personalnego.

Cyfrowym walutom można zatem spokojnie wróżyć świetlaną przyszłość. Przestarzałe, toporne, wolne i wadliwe systemy finansowe zaczniemy postrzegać za równie prymitywne, co w obecnych czasach maszyna do pisania.

Czasy, w których żyjemy, w kontekście opisanej technologii, możemy porównać do lat 90-tych, kiedy w naszych domach pojawił się Internet i podobnie jak on, początkowo nieznany i zbędny, przeistoczył się w coś, bez czego większość z nas nie wyobraża sobie dnia, a odcięcie od niego może doprowadzić do całkowitego paraliżu.

Dowiedz się więcej: https://hiwave.network/