8 C
Olsztyn
piątek, 29 marca, 2024

O tych 3 aspektach nie możesz zapominać pożyczając pieniądze pozabankowo

1. Pożyczki darmowe z RRSO 0%

Chyba każdy pożyczkobiorca ma świadomość, że pożyczanie zawsze wiąże się z pewnymi kosztami. Jednak już nie każdy zdaje sobie sprawę, że w przypadku niektórych ofert instytucji pozabankowych, istnieje możliwość zaciągnięcia chwilówki za darmo. W takim przypadku wartość RRSO wynosi dokładnie 0%, co w praktyce oznacza, że musimy oddać dokładnie tyle i zostało nam pożyczone i nie zostaną naliczone żadne dodatkowe odsetki.

Faktycznie, w przypadku takich ofert nie ma żadnych dodatkowych kosztów jeśli tylko spłacimy zaciągnięte zadłużenie w terminie. Jest to więc ciekawa opcja pożyczania w przypadku, kiedy chcemy zasilić swój domowy budżet lub też przeznaczyć pieniądze na konsumpcję jakiegoś dodatkowego dobra. Tym samym dobrze jest wiedzieć jak nie wydawać pieniędzy na obsługę pożyczki.

Dlaczego pożyczkodawcy decydują się na proponowanie darmowych pożyczek? 

Tak naprawdę tego rodzaju instytucje finansowe nie zarabiają na darmowych pożyczkach. Jeśli koszty pożyczania są zerowe to też zerowy jest zysk pożyczkodawcy. A jednak, proponowanie takiego rozwiązania klientowi może być też opłacalne dla pożyczkodawcy, po pierwsze dlatego, że pozwala to zachęcić klienta do korzystania z usług danej instytucji finansowej.

W momencie, kiedy klient powtórnie będzie chciał zaciągnąć pożyczkę, poniesie koszty standardowe związane z pożyczaną sumą pieniędzy, a wielu klientów na zasadzie lojalności wraca do pożyczkodawcy, którego już zna, gdyż uznaje taką opcję za bezpieczną.

Drugą korzyścią, jaka wynika z takiej oferty jest konkurencyjność samego pożyczkodawcy na rynku- obecnie bardzo wiele instytucji finansowych ma w swojej ofercie taki produkt jak darmowa pożyczka, łatwo więc jest sobie wyobrazić, że klienci będą zazwyczaj brali pod uwagę te instytucje, w których taką ofertę znajdą. W końcu, niezależnie od tego, czy ponosimy koszty pożyczania czy nie, zawsze za zwłokę ze spłatą zadłużenia musimy sporo zapłacić i to właśnie w takiej sytuacji instytucje finansowe zarabiają najwięcej.

Ewentualnym zyskiem dla takiej firmy może być więc sytuacja, kiedy pożyczka nie zostanie spłacona w terminie. Warto też wiedzieć, że zazwyczaj darmowa pożyczka jest udzielana na konkretnych zasadach, na które musimy się zgodzić. Mogą one dotyczyć dostępnej kwoty lub też terminu jej zwrotu. 

2. Możliwość odstąpienia od umowy

Każdemu przysługuje możliwość odstąpienia od zawartej umowy o pożyczkę lub też kredyt. Takie prawo daje zapis w Ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, a mówi on o tym, że każdy konsument ma możliwość odstąpienia od takiej umowy w terminie 14 dni od daty jej zawarcia. Jeśli więc znajdziemy gdzieś korzystniejszą ofertę, nagle otrzymamy przypływ gotówki i nie będziemy chcieli ponosić pełnych kosztów pożyczania lub też po prostu się rozmyślimy- dobrze jest być świadomym swoich praw i tego, że możliwe jest złożenie specjalnego oświadczenia.

Wzór tego dokumentu dostępny jest w sieci i bez przeszkód można się nim posłużyć bez konieczności redagowania go samodzielnie. Wypełniony dokument należy jak najszybciej dostarczyć pożyczkodawcy. 

Jakie koszty i tak będziemy musieli ponieść? 

Odstąpienie od umowy pożyczki lub kredytu jest interesującą możliwością, co nie oznacza, że jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione kosztów. W pierwszej kolejności trzeba będzie od razu zwrócić całą pożyczoną sumę pieniędzy, a także dodatkowo zapłacić odsetki należne za ten okres czasu, który już upłynął.

Aby móc dobrze oszacować, za ile dni trzeba będzie zapłacić odsetki, najlepiej w tym celu skontaktować się od razu z pożyczkodawcą. Na tym jednak kończą się koszty, a przedkładając takie oświadczenie pożyczkodawcy nie musimy podawać powodu rezygnacji z usług. 

3. Możliwość pożyczania pieniędzy bez posiadania konta bankowego

Standardową procedurą jest to, że pieniądze w ramach chwilówek są wypłacane pożyczkobiorcom na wskazany przez nich we wniosku numer konta bankowego. Jednakże, nie każdy może takie konto posiadać, co jednak nie oznacza, że nie może on korzystać z takich pożyczek.

Istnieją dwie alternatywne możliwości dedykowane osobom bez własnego rachunku bankowego lub też takim pożyczkobiorcom, których rachunek bankowy został zajęty przez komornika.  

Pożyczanie na czek Giro

To nic innego jak możliwość odbioru pożyczanej kwoty w ramach specjalnego czeku, na przykład na poczcie. Jednakże, oprócz samej poczty, czek można też realizować w wielu sklepach czy też marketach, a także w różnych firmach, które go akceptują.

Koszt pożyczania pieniędzy w ten sposób to jednorazowa opłata w wysokości około 13 zł, która jest doliczana do łącznej sumy, jaką musimy oddać pożyczkodawcy. W praktyce wygląda to tak, że po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku o przyznanie pożyczki, otrzymujemy też specjalny kod, który może zostać wysłany na adres email lub też w formie SMSa na numer telefonu komórkowego.

Udając się do jednego z punktów- na przykład do placówki pocztowej- należy ten kod podać oraz przedstawić swój dowód tożsamości, aby od razu otrzymać pieniądze. Jak widać, cała procedura nie jest skomplikowana i stanowi sensowną alternatywę dla pożyczania pieniędzy na konto bankowe.

Korzystanie z obsługi domowej

Wiele instytucji finansowych ma w swojej ofercie pożyczki z obsługą domową, co w praktyce oznacza, że pracownik pożyczkodawcy dostarczy nam żądaną kwotę do domu, a także w późniejszym terminie osobiście zgłosi się po jej odbiór.

Dodatkowo, może też pojawić się w naszym mieszkaniu w ramach tzw. wizyty konsultacyjnej lub też pojawiać się regularnie w przypadku, kiedy zaciągniemy zadłużenie ratalne. Częstsze wizyty, których koszt ponosi pożyczkobiorca mogą też zdarzać się w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia.

Bez wątpienia jest to bardzo komfortowa opcja, jednakże warto mieć świadomość tego, że będzie ona droższa od standardowej pożyczki udzielanej online. Bezpośrednio wynika to z faktu, że pożyczkodawca musi angażować swoich pracowników w to, aby z określoną częstotliwością odwiedzali oni pożyczkobiorcę.

Dlatego też tego rodzaju usługa może powiększyć zadłużenie nawet o 1/4 tego, co trzeba będzie zapłacić pożyczkodawcy.