-3 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024

Mieszkania na sprzedaż w Olsztynie wciąż drożeją

Ceny mieszkań rosną w całym kraju. Dotyczy to zarówno nowych lokali, jak i nieruchomości z rynku wtórnego. Wzrost cen jest zauważalny nawet w tych miastach, w których do tej pory można było niedrogo kupić własne M. Sprawdź, ile kosztują mieszkania na sprzedaż w Olsztynie.

1. Wzrost cen mieszkań w Olsztynie

2. W Mikołajach nieco drożej

3. Olsztyn coraz atrakcyjniejszy dla młodych

Od kilku kwartałów zauważalny jest wzrost cen nieruchomości w Olsztynie. Województwo warmińsko-mazurskie przez długi czas opierało się silnym wzrostom cen mieszkań i domów, jednak rosnące koszty w branży budowlanej spowodowały podwyżki na rynku pierwotnym i wtórnym we wszystkich miastach wojewódzkich.

Wzrost cen mieszkań w Olsztynie

W IV kwartale 2018 roku w Olsztynie za metr kwadratowy płaciło się średnio 5302 zł. Przeciętna wartość mieszkania w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego wynosiła 301 247 zł, a wzrost cen sięgnął 7 procent w ciągu 12 miesięcy. Jest to spora podwyżka, zwłaszcza, że niższe wzrosty cen mieszkań odnotowano w Warszawie i Wrocławiu. Co prawda, ceny lokali mieszkalnych w stolicy oraz Wrocławiu już od dłuższego czasu były o wiele wyższe niż w Olsztynie, przez co trudno było wywindować je jeszcze bardziej.

W Olsztynie drożeje zarówno rynek wtórny, jak i pierwotny. Ceny w najlepszych lokalizacjach przekraczają 6000 złotych za metr kwadratowy. Mieszkańcy miasta z mniej zasobnym portfelem mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania na https://www.newhouse.co/mieszkania/olsztyn/sprzedaz/, gdzie znajdą lokale w cenie do 3500 złotych za metr kwadratowy. Za taką kwotę można kupić nieruchomości z rynku wtórnego, wybudowane w latach 1900-1950. Standard większości lokali z tych lat jest dobry, dlatego mieszkania w starym budownictwie stanowią ciekawą alternatywę dla nowopowstających nieruchomości. Atutem mieszkań z lat 1900-1950 jest przede wszystkim lokalizacja, gdyż nowe mieszkania buduje się głównie na obrzeżach. Wiele osób mieszka w nowych lokalach w dzielnicach Nagórek i Jarot, które nazywa się sypialnią Olsztyna. Obie lokalizacje są dobrze skomunikowane, a szkoły, przedszkola i markety ułatwiają życie rodzin. Dodatkowo do centrum miasta dojeżdża się tramwajem lub dwupasmową arterią.

Ceny mieszkań na sprzedaż w Olsztynie rosną przede wszystkim z powodu zwiększających się kosztów zakupu działek budowlanych i robocizny. Popyt na lokale mieszkalne nadal jest wysoki, przez co większość kupujących akceptuje podwyżki. Dodatkowo zwiększa się siła nabywcza Olsztynian, którzy zarabiają coraz więcej. Na lokalnym rynku działa obecnie nie tylko więcej firm produkcyjnych, ale i mniejszych przedsiębiorstw jak Solveit, oferujących atrakcyjne warunki zatrudnienia. W wielu firmach poszukuje się specjalistów, którzy zajmują się marketingiem, IT i programowaniem, a także inżynierów.

W Mikołajach nieco drożej

Jeżeli chce się kupić mieszkanie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, można zapoznać się na https://www.newhouse.co/ z cenami w Mikołajkach. Mikołajki są oddalone od Olsztyna o prawie 90 km, jednak są równie atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Co ciekawe, ceny mieszkań w Mikołajach są wyższe niż w stolicy województwa. Ciekawie prezentuje się za to oferta działek budowlanych na https://www.newhouse.co/dzialki/mikolajki/sprzedaz/. Wybudowanie domu w Mikołajach jest możliwe bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów. Dodatkowo, budując dom w Mikołajkach, można zdecydować się na prowadzenie działalności turystycznej. Miejscowość jest oblegana przez całe lato przez żeglarzy i miłośników natury, dlatego bez trudu znajdzie się osoby chętne do wynajęcia pokoju.

W Mikołajkach jest znacznie mniej mieszkań na sprzedaż niż w Olsztynie, gdyż lokale o atrakcyjnych cenach sprzedają się bardzo szybko. Średnia cena za metr kwadratowy wyniosła w IV kwartale 2018 roku 5 584 zł/m2, jednak została zawyżona przez mieszkania na sprzedaż, znajdujące się w okolicach atrakcyjnych dla turystów. W pozostałych częściach miasta za nieruchomości płaci się znacznie mniej.

Olsztyn coraz atrakcyjniejszy dla młodych

Północy-wschód Polski przez długi czas był uznawany za obszar najmniej atrakcyjny dla młodych ludzi, którzy poszukują zatrudnienia i możliwości rozwoju. Obecnie Olsztyn jest prężnie rozwijającym się miastem, do którego ściągają osoby z całego województwa. Miasto jest przyjazne dla mieszkańców – prowadzi inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego, realizuje inicjatywy obywatelskie, unowocześnia komunikację miejską oraz organizuje wydarzenia sportowe i kulturalne. Dzieci mają dostęp do nowocześnie wyposażonych placówek edukacyjnych, a młodzi rodzice mogą korzystać ze żłobków i przedszkoli, by powrócić do pracy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego i wychowawczego.

Młodzi doceniają Olsztyn również za miejską zieleń i bliskość przyrody. Bliskość Mazur umożliwia częste wyjazdy nad jeziora i do pięknych lasów, w których przez całe lato i jesień można zbierać leśne runo. Miasto leży na jednym z najczystszych obszarów w całym kraju, co ma znaczenie dla młodych ludzi, ceniących dbałość o środowisko naturalne.