Pranie ubrań tylko z pozoru wydaje się prostą czynnością. Nieodpowiednio wykonywane może ostatecznie doprowadzić do zniszczenia tkanin. Jak skutecznie prać ulubione rzeczy, aby zawsze wyglądały jak nowe? W tym artykule przygotowaliśmy kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci bezpiecznie prać ubrania.
Pranie delikatnych tkanin
Delikatne, jedwabne ubrania możesz bez obaw prać w pralce. Najlepiej jest jednak umieścić je w specjalnym woreczku na bieliznę, który skutecznie ochroni rzeczy przed zniszczeniem i uszkodzeniem podczas prania.
Pranie delikatnych tkanin powinno odbywać się bez wirowania i w jak najniższej temperaturze – może Ci w tym pomóc program pranie ręczne, który często wiąże się też z delikatnymi ruchami bębna. Jeśli zdecydujesz się na pranie ręczne w misce, zastąp proszek do prania płynem, gdyż lepiej rozpuszcza się w wodzie. Wyprane ubrania najlepiej rozwiesić na suszarce w taki sposób, aby nie straciły fasonu.
Suszenie prania
Wirowanie ubrań z prędkością 1000-1200 obrotów sprawi, że rzeczy będą lekko wilgotne, ale za to mocno pogniecione. W związku z tym, warto wybierać programy z prędkością na poziomie 800 obrotów, dzięki którym ubrania nie ulegną zagnieceniom i nie zmechacą się poprzez ich pocieranie się w pralce.
Suszenie prania powinno odbywać się na suszarce. W okresie letnim możemy wywiesić je na zewnątrz, przypinając do sznurka jedynie krawędzie ubrań. Jeśli nie chcesz, aby tkaniny nie wyblakły od słońca, przewróć je na drugą stronę przed powieszeniem. Szkodliwe jest natomiast suszenie prania na gorącym kaloryferze, który może je jedynie zniszczyć.
Najlepsza temperatura prania
Najbardziej zalecane jest pranie ubrań w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Może też okazać się sposobem na oszczędzanie, ponieważ pralka lekko podgrzewa wodę, zużywając przy tym małą ilość energii. Tkaniny prane w takiej temperaturze nie ulegają zniszczeniu i nie tracą swojego pierwotnego koloru.
Taka sama zasada obowiązuje przy suszeniu ubrań w suszarce – lepiej jest je wysuszyć w niższej temperaturze. Podczas prasowania tkanin, ustaw żelazko na najniższą możliwą temperaturę.
Segregacja ubrań
Odpowiednia segregacja odzieży jest istotna dla ostatecznych efektów prania. Nie powinniśmy ograniczać się jedynie do sortowania ubrań pod względem koloru. Równie ważny jest też materiał.
Nie zaleca się prania razem pościeli z ręcznikami i skarpetek z koszulkami – w większości przypadków skarpetki są bardziej zabrudzone, przez co mogą przyczynić się do spowodowania szarzenia się innych ubrań. Nie warto wrzucać do pralki tkanin i koców, gdyż pochłaniają duże ilości wody i doprowadzić do złego uprania reszty odzieży. Pamiętaj również o osobnym praniu wełnianych ubrań, gdyż ich drobne kłaczki mogą przykleić się do pozostałych rzeczy.
Symbole metkach
Większość z nas nie czyta metek na ubraniach. A to błąd, ponieważ poza nazwą marki i rozmiarem, możemy dowiedzieć się, co zrobić, aby nasze tkaniny wyglądały jak najlepiej. Metki posiadają specjalne instrukcje, jak np. w 30 stopniach Celsjusza najlepiej pierze się ubrania kolorowe, a w 95 pościel. Co więcej, znajdziemy też na nich programy, jakich możemy użyć podczas prania lub symbole na metkach dotyczące suszenia prania. Dzięki zastosowaniu się do tych wskazówek będziemy mogli cieszyć się odzieżą, która po pewnym czasie, nie straciła swojego pierwotnego koloru i jakości. Więcej informacji na temat symboli na metkach znajdziesz na blogu aniaradzi.pl.