Projektowanie łazienki jest inwestycją na lata, dlatego warto dobrze zaplanować cały proces. Niezależnie od tego, czy urządzamy ją od podstaw, czy planujemy tylko remont, powinniśmy unikać najczęściej popełnianych błędów. Na co zwrócić uwagę, żeby później nie żałować?
Brak funkcjonalności
Większość łazienek, które oglądamy w katalogach wydaje się spełnieniem marzeń, ale niekoniecznie sprawdzi się w naszych domach. Przy urządzaniu łazienki, poza jej końcowym wyglądem, powinniśmy szukać praktycznych rozwiązań. Wybierając materiały warto zwrócić uwagę, czy są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Wybór jasnych, matowych płytek na których widać zabrudzenia i zachlapania, czy białych fug które z czasem szarzeją, może nie być najlepszym rozwiązaniem. Projektując naszą łazienkę, warto postawić na klasykę, możemy wtedy dowolnie dobierać dodatki i akcesoria. Sprawdź , jak ponadczasowo zaaranżować przestrzeń.
Źle dobrana ceramika
Ceramika jest jedną z droższych elementów wyposażenia łazienki, więc dobrze jest przemyśleć jej wybór. Mając większą rodzinę możemy zamontować dwie umywalki. Pozwoli nam to uniknąć przyszłych kłótni o łazienkę.
Niewłaściwe oświetlenie
Większość łazienek nie ma okien, dlatego kwestia oświetlenia jest szczególnie istotna. Najczęściej montujemy punktowe lampy na suficie i dodatkowe przy lustrze. Ważne jest, żeby światło było jak najbardziej naturalne. Istotna jest również jego intensywność. Główne powinno być mniej intensywne, niż te przy lustrze. Światło powinno padać równomiernie i nie powodować cieni, tym samym utrudniając niektóre czynności, np. wykonywanie makijażu.
Nieodpowiednia wentylacja
Łazienka jest pomieszczeniem o dużej wilgotności. Żeby uniknąć powstawania pleśni, nie powinniśmy lekceważyć kwestii wentylacji. Należy pamiętać o odsłoniętej kratce wentylacyjnej, a w przypadku niewystarczającego działania zadbać o dodatkową wentylację mechaniczną.
Pomniejszenie przestrzeni
Podczas urządzania łazienki liczy się każdy centymetr. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej ilości miejsca przed umywalką czy wanną, żeby zapewnić sobie swobodę ruchów. W przypadku małej łazienki warto zrezygnować z przytłaczających kolorów płytek. Jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, wykorzystajmy jasne, jednolite odcienie i duże lustra.
Montaż lustra
Przy instalacji lustra powinniśmy uwzględnić wzrost domowników, warto również postawić na większe tafle. Dobrze jest umieścić go w pewniej odległości od umywalki, aby unikać częstego zachlapania jego powierzchni. Doświetlenie lustra powinno być równomierne, światło umieszczone tylko z góry może tworzyć cienie na naszej twarzy.
Brak półek do przechowywania
Już na samym początku powinniśmy wygospodarować miejsce na przechowywanie niezbędnych akcesoriów, ręczników czy kosmetyków. Trzymanie wszystkich rzeczy na wierzchu psuje wygląd nawet najładniej zaprojektowanej łazienki, nie wspominając już o tym, że jest niepraktyczne. Dobrym rozwiązaniem będzie zabudowana umywalka, która pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń.
Wysoki brodzik
Montując prysznic, warto zdecydować się na brodzik podłogowy, albo wysoki na zaledwie parę centymetrów. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznych sytuacji dla tych najmłodszych i najstarszych. Będzie również łatwiejszy w czyszczeniu.
Niedbanie o bezpieczeństwo
Podczas urządzania łazienki nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Żeby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia, nie możemy zapominać o matach antypoślizgowych, dodatkowo możemy zdecydować się na płytki antypoślizgowe. Gdy w łazience mamy piecyk, powinniśmy zainstalować sygnalizator gazu i czadu.
Biorąc pod uwagę 9 błędów w urządzaniu łazienki, jesteśmy w stanie stworzyć komfortową i funkcjonalną przestrzeń. W końcu najważniejsza jest nasza wygoda, a jeśli dodatkowo cieszy oko, na pewno będziemy zadowoleni.