4 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Ceny usług budowlanych znów rosną

Budowa domu i innych budynków to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie. Wpływ na wynik finansowy na końcu budowy ma zawsze stawka robocizny. Jak wykazują najnowsze badania rynku ceny usług budowlanych wzrosły o około 8% rok do roku.

Od czego zależy cennik budowlany?

Każdy wykonawca robót budowlanych może określić inną cenę swoich usług. Oczywiście nie możemy zapominać, że na ostateczną cenę jaką zaproponuje wykonawca ma znaczący wpływ standard w jakim dana usługa budowlana będzie wykonana. Cennik usług budowlanych zakłada więc następujące standardy: najniższe, pośrednie, wysokie.

Jest to oczywiście niepisany podział umowny. Możemy jednak z całą pewnością przyjąć, że jeśli cena jakiegoś wykonawcy jest znacząco niższa od cen pozostałych wykonawców jego usługa będzie wykonana na poziomie najniższego standardu. Niezależnie od grubości naszego portfela i od wyboru standardu musimy zważać na fakt, że powinniśmy do budowy naszego domu, lub innego budynku wybrać jedną ekipę i się jej trzymać. Aby dom czy budynek był wykonany fachowo i zgodnie z postanowieniami sztuki budowlanej nie powinniśmy eksperymentować z kilkoma ekipami budowlanymi. Uchroni nas to przed wieloma najczęściej przykrymi niespodziankami.

Na stronie: https://kb.pl/porady/cennik-robot-budowlanych-w-roznych-regionach-polski/  sprawdzisz aktualną cenę usług budowlanych.

Jeśli podejmiemy decyzję o wyborze najtańszego możliwego wariantu nie liczmy na to że wybrana przez nas firma wykonująca swoją usługę w najtańszym wariancie podpisze z nami umowę. Bez podpisania odpowiedniej umowy nie mamy żadnej gwarancji wykonania. Cennik usług budowlanych dla takiej firmy jest więc najniższy ale wiąże się z ryzykiem.

Niestety jak pokazuje doświadczenie Ci najtańsi pracownicy są również najczęściej najmniej doświadczonymi pracownikami. Zatrudnienie takiej ekipy do budowy naszego wymarzonego domu wiąże się niezaprzeczalnie z największym ryzykiem inwestycyjnym. Krok ten jest więc niepolecany dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy budowlanej by móc kontrolować postęp prac i ich wykonanie na budowie własnego domu. Zatrudnienie ekipy najtańszej powinno bowiem wiązać się z naszą stałą kontrolą procesu budowlanego i często codzienną wizytą na budowie. Jeśli nie macie dużego budowlanego doświadczenia i nie macie sił by wcielać się w szefa, prawie dewelopera na swojej budowie nie polecamy najtańszego wariantu.

Wariant pośredni wariantem optymalnym?

Nawet dla tych inwestorów, którzy nie posiadają zbyt wielu zabezpieczonych środków na budowę domu lub budynku zdecydowanie polecamy wariat pośredni. Standard taki jest kompromisem pomiędzy atrakcyjną ceną robocizny a jakością, tak ważną jeśli chodzi o budynki. W firmach które ustalają swój cennik na średnim pułapie znajdziemy pracujących na swój rachunek doświadczonych pracowników i wykwalifikowane długo działające na rynku firmy budowlane, cieszące się dobrą renomą. Wiedza budowlana i kontrola na placu budowy na pewno nie zaszkodzi. Będziemy mogli jednak spać dużo spokojniej niż w przypadku pierwszego wariantu – najtańszej wersji cenowej. Ryzyko inwestycyjne w tym przypadku jest stosunkowo niskie a jakość wykonania zadowalająca. Jeśli mamy na czymś oszczędzać podczas budowy domu niech to będzie zdecydowanie tak zwana “wykończeniówka”. Błędy powstałe na etapie wykończeniowym łatwiej naprawić, niż błędy konstrukcyjne. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że cena robocizny według statystyk to zaledwie 20% kosztów budowy domu. Nie ma więc potrzeby dokonywania zbytniej oszczędności na robociźnie.

Ostatnia opcja wysoki standard jest niewątpliwie najlepszą z wymienionych opcji. Co za tym idzie również najdroższą. Najwyższa cena robocizny zawsze wiąże się z najlepszą jakością. W firmach oferujących najwyższą jakość pracują wysokowykwalifikowani specjaliści i najbardziej doświadczone ekipy budowlane. Nie zawsze jednak jest to reguła. Ostrożności nigdy więc nie będzie zadość.

Najważniejszym etapem budowy, oraz takim w którym błąd może mieć największe znaczenie są roboty murarskie czy konstrukcyjne. Nie warto oszczędzać na budowie fundamentów, ścian nośnych oraz działowych. Błędy konstrukcyjne na typ etapie są bardzo trudne do naprawienia a najczęściej wręcz niemożliwe do naprawienia. Warto więc korzystać z usług sprawdzonych wykonawców i nie oszczędzać znacząco na jakości wykonania robót konstrukcyjnych.

Jeśli interesują Cię ceny wylewek, sprawdź wylewki anhydrytowe od Termolit.