Zaledwie 1,5 miesiąca dzieli nas od rozpoczęcia wakacji. Dla dzieci jest to okres długo wyczekiwany, kiedy nie muszą wcześnie kłaść się spać, nie mają obowiązków w postaci odrabiania lekcji, a większość dnia spędzają na świeżym powietrzu. Rodzice stają jednak przed dylematem, jak zorganizować dzieciom czas w tym okresie.
Już zaledwie 1,5 miesiąca dzieli nas od rozpoczęcia wakacji. Dla dzieci jest to okres długo wyczekiwany, kiedy nie muszą wcześnie kłaść się spać i równie wcześnie wstawać, nie mają obowiązków w postaci odrabiania lekcji, a większość dnia spędzają na świeżym powietrzu z kolegami i koleżankami z podwórka. Rodzice stają jednak przed dylematem, jak zorganizować dzieciom czas, skoro sami nie mogą sobie pozwolić na 2-miesięczny urlop. Większość zaplanuje 14-dniowy wypoczynek dla całej rodziny, ale co potem?
W przypadku młodszych dzieci, przedszkola mają obowiązek zapewnienia im opieki przez pełny rok, a więc również w wakacje. Problem w tym, że maluchy trafiają wtedy do mieszanych grup, a nie każdy z nich jest na tyle otwarty i kontaktowy, aby swobodnie poczuć się w nowej grupie, z nowymi opiekunami. Z kolei dzieci w wieku szkolnym w ogóle nie mają takiej możliwości.
Jednym z rozwiązań są półkolonie, na temat których rozmawiamy z Maciejem Łojko – właścicielem Akademii Tenisa SetPoint w Olsztynie, będącym jednocześnie organizatorem turnusów tematycznych dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
1. Maćku, odpowiedz krótko o swoim doświadczeniu w organizacji kolonii i półkolonii dla dzieci i młodzieży.
Nasza historia rozpoczęła się już ponad 10 lat temu. Ten czas pozwolił nam na zorganizowanie i szkolenie fantastycznego zespołu oraz przeprowadzenie ponad 50 wyjazdów. Jest to bardzo ważne, bo każdy rodzic powierzając nam swoją pociechę poza ciekawym programem musi wiedzieć, że dziecko jest w najlepszych rękach 🙂 i to nam się udaje. Tylko w ubiegłym roku zorganizowaliśmy wypoczynek dla ponad 300 osób i co ciekawe, wszyscy jadą z nami w tym roku 🙂
2. Jakie atrakcje czekają w tym roku na młodsze dzieci (6-12 lat)?
Nasze półkolonie to nie lada gratka dla naszych adeptów. Czeka nas moc atrakcji i bardzo rozbudowana rozrywka. Mamy aż 9 różnych bloków tematycznych – każdy zupełnie inny i każdy pełen niespodzianek i atrakcji. Dzieci będą mogły wcielić się w zawód profesjonalnego rajdowca – zobaczyć prawdziwą rajdówkę, pojeździć na gokartach. Dla miłośników zwierząt niezapomniane będzie poznanie świata ptaków drapieżnych, ba nawet obserwacja ich w locie i nawet pogłaskanie. Odwiedzimy klinikę weterynaryjną gdzie będziemy robić echo serca śwince morskiej. Poznamy treserkę uhonorowanych wieloma medalami psów oraz jej podopiecznych i wspólnie będziemy odkrywać tajniki jak wytresować czempiona :-). Nasz świat pasji rozwijać będziemy również podczas zabaw survivalowych – będziemy strzelać z łuku, paintballa, budować szałas czy gotować wojskową grochówkę 🙂
Podczas naszych tematycznych turnusów odkrywać będziemy również ciekawe zawody – poznamy zawód strażaka czy policjanta, a nawet leśnika:-) Na każdych półkoloniach będziemy rozwijać również pasje sportowe – piłkarskie i tenisowe. Na półkoloniach „Młody olimpijczyk” poznawać będziemy zawody sportowe – sędziego, trenera i zawodnika – ba, w każdą z nich będziemy się wcielać 🙂 Nie można zapomnieć o naszym cyklu młodego reportera, gdzie dziennikarze z Radia Eska wprowadzą nas w świat radia – na pewno pojawimy się w tym czasie na antenie i przeprowadzimy wywiady! Oczywiście nie może zabraknąć Master Szefa! Tu wspólnie z profesjonalnym kucharzem będziemy gotować, ba nie lada gratka na kuchni polowej :-).
3. Możesz opisać typowy plan dnia? Ile mniej więcej czasu jest przeznaczonego na zajęcia tematyczne (np. Master Szef), a ile na sport?
Nasz dzień na półkolonii zaczynamy zawsze od sportu. Blok sportowy to ok 1,5 h zajęć sportowych z bardzo profesjonalną kadrą piłkarzy i tenisistów. Grają z nami trenerzy Akademii SetPoint oraz piłkarze Stomilu. Po porannej dawce sportu zawsze jest czas na drugie śniadanie i tu zawsze jest świeża chrupiąca bułka słodka i mleko 🙂
Po krótkiej przerwie czas na nasze tematyczne zajęcia – spotkania z ciekawymi gośćmi czy zajęcia na świeżym powietrzu – z uwagi na to, że każdy dzień jest inny, ciężko w jednym zdaniu powiedzieć jak długo trwa taki blok. Wszystko zależne jest od dzieci i ich zainteresowania 🙂 Minimalnie spędzamy na te zajęcia ok 3 godzin. W ramach odpoczynku i relaksu czekają nas zawsze zajęcia artystyczne czy zajęcia niespodzianka – na przykład w ubiegłym roku odwiedził nas mistrz kostki rubika, a były to zajęcia poza naszym programem 🙂
4. Domyślam się, że większość dzieci uczestniczących w półkoloniach organizowanych przez Waszą Akademię gra w tenisa już od jakiegoś czasu. Co z dziećmi, które nigdy nie miały w ręku rakiety? Czy poziom gry będzie dostosowany również do nich?
Co ciekawe, w ubiegłym roku na naszych półkoloniach było 90% dzieci, które nie miały nic wspólnego z tenisem 🙂 Zawsze nasze zajęcia zorganizowane są zgodnie z poziomem oraz zainteresowaniem dzieci. Trenerzy w sposób zabawy przybliżą zarówno tenis, jak i piłkę nożną! Także nie trzeba martwić się o sprzęt, bo wszystko udostępniamy w ramach zajęć.
5. Gdzie dokładnie odbywają się zajęcia i czy dzieci spędzają większość czasu w zamkniętym budynku, czy na dworze?
Większość zajęć organizujemy na świeżym powietrzu. Nawet zajęcia artystyczne wymagające stolika i krzesła odbywają się pod naszym militarnym namiotem, gdzie prowadzimy różne warsztaty 🙂 Nie ukrywam, że alternatywa krytego kortu i hali sportowej daje spokój i bezpieczeństwo, bo przecież jak pada deszcz czy jest nieprzyjemna pogoda, zajęcia muszą być zrealizowane 🙂
6. Nie mogę nie zapytać o kwestie bezpieczeństwa – ilu opiekunów będzie z dziećmi w trakcie każdego z turnusów i czy są wśród nich osoby mogące udzielić im pomocy w razie upadków czy skaleczeń?
Nasz zespół to zawsze wykwalifikowana kadra, która doskonale poradzi sobie w każdej sytuacji. Nad bezpieczeństwem czuwa również lek. Kamil Kulbacki, który dogląda nasze dzieci w ciągu dnia i jest pod telefonem w razie sytuacji, które tego wymagają. Nasz zespół składa się zawsze z większej ilości opiekunów niż wymagają tego przepisy Kuratorium Oświaty. Od 10 lat mamy pozytywną opinię Kuratorium oraz Sanepidu 🙂 Przeciętnie na 1 opiekuna przypada 7 osób.
7. Na zakończenie proszę Cię o podanie cen i informacji o formalnościach, jakich należy dokonać, aby zapisać dziecko na wybrany turnus. Czy przewidywane są rabaty dla dzieci, które zostaną zapisane na kilka z nich?
Rezerwacji można dokonać na kilka sposobów: telefonicznie, mailowo lub osobiście. Wszystkie dokumenty znajdują się na naszej stronie – można je pobrać i zeskanować 🙂 Rezerwacja miejsca to 150 zł – zaliczkę należy przelać na podane konto na stronie.
Nie ukrywamy, że w ubiegłym roku rzadkością było, żeby ktoś kto był u nas raz, nie pojawił się na przynajmniej drugim turnusie 🙂 W sytuacjach odbywania kilku turnusów przygotujemy indywidualny rabat 🙂
Dziękujemy Ci bardzo za rozmowę i życzymy licznych grup dzieci na półkoloniach. Rodziców z kolei zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na temat 9 turnusów tematycznych, na które już teraz możecie zapisywać swoje dzieci → sprawdź ofertę półkolonii w Olsztynie.
Wywiad przeprowadził serwis Parentingowo.com.