3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024

Erasmus+ czyli edukacja bez granic

Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną. W ramach programu można uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Budżet programu na lata 2021–2027 wynosi 26,2 miliarda euro.

Podczas spotkania pn. „Erasmus+ Edukacja bez granic”, które odbyło się 13 grudnia 2023 r. w Olsztynie, nauczyciele z województwa warmińsko-mazurskiego mieli okazję dowiedzieć się, jak napisać skuteczny wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu.

Głównym tematem spotkania było przygotowanie projektów edukacyjnych w sektorze Edukacja Szkolna. Inspiracje można było czerpać z prezentacji pani Anny Kowalczyk, przedstawicielki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Natomiast praktyczne aspekty realizacji projektów Erasmus+ zostały przedstawione przez panie Annę Janczewską i Justynę Sobiela, autorki oraz koordynatorki projektu „Integration – Tolerance”, który został z sukcesem zrealizowany przez Niepubliczną Szkołę Podstawową „Piątka” w Olsztynie.

Organizatorami wydarzenia byli EUROPE DIRECT Olsztyn, Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Piątka” w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. Na spotkaniu pani Anna Naumczyk-Szałaj, koordynator EUROPE DIRECT Olsztyn, dzieliła się informacjami na temat działalności punktu informacji europejskiej oraz omówiła możliwości współpracy.

Warto podkreślić, że to spotkanie nie tylko dostarczyło praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania projektów Erasmus+, lecz również zainspirowało nauczycieli do tworzenia innowacyjnych inicjatyw edukacyjnych, które przyczynią się do rozwoju edukacji szkolnej w regionie.

Erasmus+ 2024: zasady, terminy, przewodnik po programie

W roku 2024 obowiązują dwie tury naborów: od lutego do czerwca oraz w październiku – najbliższe terminy znajdują się TUTAJ. Całkowity budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie szacuje się na blisko 3,7 mld euro. Łączny budżet programu na 2024 r. wynosi zaś 4,3 mld euro.

Komisja Europejska opublikowała także najnowszy Przewodnik po programie Erasmus+ na rok 2024, który w wersji polskiej dostępny jest TUTAJ.

W przewodniku można znaleźć informacje dotyczące celów oraz priorytetów programu w roku 2024, wśród których znajdują się: włączenie i różnorodność, transformacja cyfrowa, środowisko i walka ze zmianą klimatu oraz uczestnictwo w życiu demokratycznym, wspólne wartości i aktywność obywatelska. Przewodnik po programie zawiera także opisy celów akcji i działań, informacje dla wnioskodawców (w tym jak złożyć wniosek i jakie są kryteria naboru) oraz definicje kluczowych pojęć i powszechnie stosowanych terminów związanych z programem.

Erasmus+ będzie również nadal wspierał Ukrainę poprzez projekty, które zachęcają do mobilności edukacyjnej, zapewniają nabywanie nowych umiejętności, walczą z dezinformacją czy wspomagają integrację uchodźców w nowych dla nich systemach kształcenia.

Inny kluczowy aspekt programu to silna koncentracja na wspólnych wartościach unijnych, takich jak godność i prawa człowieka, wolność, demokracja, równość i praworządność.

Więcej informacji o sektorach i akcjach programu znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Polsce.

Erasmus+ to program, który zmienia życie i otwiera umysły!

EUROPE DIRECT Olsztyn, ul. Towarowa 1, 10-416 Olsztyn, tel. 89 535-48-43, e-mail: europedirect-olsztyn@europedirect-olsztyn.pl, Facebook/EDOlsztyn