2.4 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024

Chiński Nowy Rok (28.01) – jak wygląda świętowanie?

Nowy Rok w Chinach to Święto Wiosny o bardzo rodzinnym charakterze przypominającym nasze Boże Narodzenie. Jego obchody trwają nawet miesiąc. W tym czasie Chińczycy masowo podróżują, aby spędzić czas ze swoimi bliskimi.

 

Termin obchodów Nowego Roku

W chińskim kalendarzu Nowy Rok to najważniejsze święto, ale nie istnieje jedna stała data, która pozwala odpowiedzieć na pytanie: chiński nowy rok – kiedy wypada? Jest to święto ruchome przypadające na pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego. W 2017 roku ma miejsce 28 stycznia. Właśnie wtedy rozpoczyna się rok Koguta. Jeśli masz zamiar przyjechać do Chin na obchody Nowego Roku, najlepiej zaplanować dłuższy pobyt i podróż odbyć wcześniej, aby uniknąć wysokich cen biletów i utrudnień związanych z migracją Chińczyków w tym czasie. Gdy pojawią się chwilowe braki w budżecie, warto rozważyć szybką pożyczkę online np. za pośrednictwem MoneyMan.

Tajlandia – Nowy Rok obchodzony trzy razy

Tajlandia to wyjątkowy kraj, w którym Nowy Rok obchodzi się trzy razy. Pierwsze przywitanie Nowego Roku odbywa się tak samo jak na całym świecie w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Wówczas Tajowie mają kilka dni wolnych od pracy. Potem nadchodzi pora na chiński nowy rok w Tajlandii, który nie jest oficjalnym świętem, ale pozostaje mocno zakorzeniony w miejscowej kulturze. Po raz trzeci obchody Nowego Roku odbywają się w kwietniu i wówczas jest to Tajski Nowy Rok określany jako Sonkgran.

Przygotowania związane z nadejściem Nowego Roku

Oficjalnie wolnych jest kilka dni, ale część firm zawiesza działalność na około dwa tygodnie. Przygotowania rozpoczynają się ósmego dnia ostatniego miesiąca roku i wtedy Chińczycy przystępują do robienia porządków. Zamiatanie i odkurzanie ma za zadanie wygonienie złych duchów, a także przygotowanie miejsca na szczęście. Z kolei 23 dnia ostatniego miesiąca następuje pożegnanie Boga Kuchni. Wówczas przygotowywana jest uroczysta kolacja, a usta wizerunku boga smarowane często miodem, aby ten nie mógł za dużo powiedzieć, lecąc do nieba do Nefrytowego Cesarza, któremu zdaje relacje z całorocznego życia domowników. Od 24 dnia aż do wigilii Nowego Roku trwa robienie zakupów, spłacanie długów i przygotowywanie strojów. Ważne są wizyty u fryzjerów, ponieważ włosy muszą zostać obcięte w starym roku.

Niana – bestia, którą trzeba przegonić

Zgodnie z legendą Niana to bestia, która w Nowy Rok przybywa do wsi, niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze i pożera miejscową ludność. W celu odstraszenia potwora wykorzystuje się czerwone dekoracje. Bestię można zwalczyć też ogniem i hałasem, dlatego celebrowaniu Nowego Roku towarzyszą sztuczne ognie i petardy.

Czego Chińczycy życzą sobie w Nowy Rok?

Popularne życzenia na chiński nowy rok to „GONG XI FA CAI” czyli „Gratuluję i życzę bogactwa”, „XIN NIAN RUI” – „Spełnienia życzeń w nowym roku” lub „XIN NIAN KUAI LE”, co oznacza „Bądź szczęśliwy i bogaty”.

Noworoczne prezenty

Tradycyjnie w Nowy Rok otrzymuje się prezenty, które są ofiarowywane przede wszystkim dzieciom, osobom starszym i osobom stanu wolnego. Są to czerwone koperty z pieniędzmi. Dzieci dostają je od rodziców i dziadków, a osoby stanu wolnego od osób po ślubie. Do prezentów dołącza się karteczki z życzeniami. Klasycznym prezentem są również owoce w cukrze.