3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024

Otwarte drzwi do Kultury. Trzy spotkania na Warmii i Mazurach za nami

Pod koniec listopada, mieszkańcy Warmii i Mazur mogli korzystać z bezpłatnych warsztatów i projekcji filmów w ramach projektu Otwarte Drzwi Do Kultury, realizowanego przez Fundację Legalna Kultura. Projekt zawitał do Braniewa, Morąga i Żabiego Rogu. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy, a ogromnym zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko do Wirtualnej Rzeczywistości. Partnerem projektu był Media Markt.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”178″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”110″ thumbnail_height=”110″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”60″ number_of_columns=”5″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Otwarte Drzwi Do Kultury to projekt stworzony przez Fundację Legalna Kultura, skierowany do lokalnych społeczności w mniejszych miejscowościach. Hasło przewodnie projektu – Bądźmy wszyscy w kulturzedoskonale oddaje jego ideę. Realizowany jest w formule kina objazdowego, obejmującego bezpłatne projekcje filmów bądź spektakli teatralnych, połączone z warsztatami z zakresu edukacji filmowej, prawa autorskiego, legalnych źródeł kultury i ich dostępności w sieci.

Legalnie i bezpiecznie

Uczestnicy warsztatów – uczniowie i nauczyciele – mogli dowiedzieć się między innymi czym są Legalne Źródła Kultury i jak z nich korzystać – czyli skąd, zgodnie z prawem, można pobrać zdjęcia, lektury, muzykę, a nawet jak wybrać się na wirtualną wycieczkę po muzeum.

Podczas spotkań wiele mówiono również na temat zagrożeń i bezpieczeństwa w sieci. Materiały dotyczące tych zagadnień przygotował partner projektu – Media Markt, a wykłady poprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR). Cyfrowa rzeczywistość to nie tylko maszyny. To także nowy sposób korzystania z kultury, która dzięki komputerom stała się ważną częścią naszej codzienności – mówi Andrzej Sobolik, Członek Zarządu/Dyrektor Zarządzający siecią Media Markt. – To dlatego w naszych sklepach działy z kulturą są równie ważne, jak działy z urządzeniami. Wierzymy, że najprostszą drogą do bezpieczeństwa w sieci jest świadome korzystanie z jej zasobów – dlatego zaangażowaliśmy się we współpracę z Fundacją Legalna Kultura.

W Wirtualnej Rzeczywistości

Media Markt zapewnił również wszystkim chętnym mieszkańcom wyjątkową możliwość skorzystania z Wirtualnej Rzeczywistości, którą dostarczył Samsung. Wirtualna Rzeczywistość oferuje unikalne wrażenia – zakładając specjalne gogle, zyskuje się poczucie całkowitego „wejścia” w cyfrowy świat. Wszyscy, którzy zdecydowali się skorzystać z Wirtualnej Rzeczywistości, mogli poczuć się jak na safari w Afryce, popłynąć łodzią w dalekowschodnim kraju, przeżyć spotkanie z dinozaurem czy też odbyć niesamowitą wędrówkę po przestrzeni kosmicznej. Emocje były ogromne!