2 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024

Warsztaty: Jak bronić dostępu do linii brzegowej? Twoje prawa i obowiązki

Stowarzyszenie “Nasza Szczycieńska Ziemia” zaprasza wszystkich miłośników i użytkowników wód w powiecie olsztyńskim na warsztaty informacyjno-szkoleniowe, na których przekazujemy informacje prawne oraz pomagamy sporządzać wnioski do odpowiednich instytucji, w tym wskazywać ścieżkę prawną w celu likwidacji przeszkód w korzystaniu z linii brzegowej rzek i jezior. 

Jako organizacja reprezentująca interes mieszkańców Warmii i Mazur oraz turystów odwiedzających ten teren, od wielu lat stawiamy czoła trudnemu problemowi. Właściciele działek przyległych do wód publicznych często, niezgodnie z ustawą Prawo wodne, grodzą swoje nieruchomości oraz działki Skarbu Państwa. To uniemożliwia wykonywanie przysługującego każdemu obywatelowi prawa do swobodnego przejścia pasem 1.5 metra wzdłuż linii brzegowych.

Dlatego zapraszamy na nasze warsztaty, na których omówimy następujące zagadnienia:

  • Gdzie i jak zgłosić nielegalne grodzenie linii brzegowej?
  • W jaki sposób legalnie wybudować pomost lub inne urządzenie wodne?
  • Gdzie i jak zgłosić niszczenie linii brzegowej?
  • Jakie prawa i obowiązki ma użytkownik rybacki waszego jeziora?
  • Jak zgodnie z przepisami uprawiać wędkarstwo na rzekach i jeziorach?

Dodatkowo, podczas spotkania zbieramy podpisy pod dwiema petycjami, które skierujemy do odpowiednich instytucji.

Pierwsza z petycji zostanie skierowana do PGW Wody Polskie, a druga do Ministra Sprawiedliwości. W obu apelujemy o skuteczne zajęcie się problemem braku dostępu do wód publicznych.

Zwracamy się z prośbą o przekazanie tej informacji wszystkim zainteresowanym mieszkańcom powiatu olsztyńskiego. Państwa obecność i wsparcie na spotkaniach oraz podpisanie petycji są niezwykle istotne dla naszej wspólnej sprawy.

Nasze spotkania będą prowadzone przez ekspertów w dziedzinie prawa wodnego i ekologii wodnej.

Kontakt:

Liczymy na Wasze wsparcie i zaangażowanie, aby wspólnie zmierzyć się z problemem braku dostępu do wód publicznych i przyczynić się do stworzenia bardziej otwartego i zintegrowanego środowiska dla nas wszystkich. Do zobaczenia na naszych spotkaniach!

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Warsztaty: Jak bronić dostępu do linii brzegowej? Twoje prawa i obowiązki Artykuł sponsorowany, Olsztyn, TOP, Wiadomości