Wyobraź sobie, że Twój system grzewczy automatycznie dobiera metodę działania do warunków, które panują na zewnątrz – tak, by grzać maksymalnie ekonomicznie. Jest przy tym praktycznie bezobsługowy, nie wymaga wydzielenia kotłowni, a Ty nie musisz kupować opału. Na dodatek może chłodzić pomieszczenia. Brzmi dobrze? Zatem mamy dla Ciebie pozytywną informację: taki system istnieje. To hybrydowa pompa ciepła, czyli urządzenie, które stanowi połączenie kondensacyjnego kotła gazowego i pompy ciepła. A jego zasada działania jest bardzo prosta!
Hybrydowa pompa ciepła – budowa
Hybrydowa pompa ciepła może występować w dwóch odsłonach – w wersji split lub monoblok. Różnice między nimi przedstawimy na przykładzie hybrydowych pompa ciepła Immergas. Urządzeniem tej marki typu split jest Magis COMBO V2 – pompa ciepła powietrze-woda typu slit zintegrowana z dwufunkcyjnym kondensacyjnym kotłem gazowym. Składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zawiera cały układ chłodniczy oraz kocioł gazowy, natomiast wewnętrzna – układ hydrauliczny.
Hybrydowa pompa ciepła monoblok (w przypadku oferty Immergas: Victrix Hybrid) również składa się z dwóch części, ale jedną jest dwufunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny (montowany w środku budynku), a drugą, zewnętrzną – pompa powietrze-woda typu monoblok.
W przypadku obu tych typów hybryd montaż jest bardzo prosty. Jeżeli w budynku zostało już wykonane podłączenie gazowe, to instalacja pompy nie będzie wymagała w zasadzie żadnych przeróbek. Szczególnie że zarówno urządzenie typu split, jak i monoblok może współpracować i z ogrzewaniem grzejnikowym, i płaszczyznowym.
Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?
Podstawą zrozumienia, jak działa hybrydowa pompa ciepła z kotłem gazowym, jest poznanie zasady działania pompy ciepła powietrze-woda. Urządzenie wytwarza ciepło z energii odnawialnej, a dokładniej – energią aerotermalną, czyli pobieraną z powietrza atmosferycznego. Najpierw powietrze zostaje doprowadzone do obiegu czynnika chłodniczego przy pomocy wentylatora.
Następnie pod wpływem działania parownika powietrze oddaje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu. Ten zostaje podgrzany, wrze (jego temperatura wrzenia jest stosunkowo niska) i staje się gazem. Czynnik chłodniczy w postaci gazowej dostaje się do sprężarki, gdzie ulega sprężeniu, tj. wzrostowi ciśnienia i temperatury. Potem trafia do skraplacza, który odbiera ciepło i przekazuje je do wody krążącej w instalacji grzewczej (c.o./c.w.u.), na skutek czego czynnik chłodniczy się skrapla i wraca do początkowej formy, a cały cykl się powtarza.
Jak działa hybrydowa pompa ciepła?
Hybrydowa pompa ciepła uzupełnia powyższy proces pracą kotła gazowego współpracującego z pompą powietrze-woda. W praktyce wygląda to tak, że instalacja na podstawie bieżących warunków pogodowych sama „decyduje”, które urządzenie ogrzeje budynek bardziej opłacalnie – kocioł czy pompa. Zazwyczaj okazuje się, że w cieplejsze dni taniej wychodzi ogrzewanie z OZE, ponieważ pompa nie musi pracować bardzo intensywnie, zatem pobór energii elektrycznej potrzebnej do jej napędzenia jest stosunkowo niewielki. Z kolei przy bardzo niskich temperaturach powietrze jest mroźne i oddaje niewiele ciepła; wówczas kocioł gazowy może wesprzeć pracę pompy, by ta była jak najbardziej efektywna.
Co więcej, hybrydowa pompa ciepła może mieć wbudowaną funkcję chłodzenia – jest tak np. w przypadku pomp typu split Magis COMBO V2. To opcja, która umożliwia odwrócenie cyklu pracy pompy, dzięki czemu dostarcza do pomieszczeń nie ciepło, a chłód. Warunkiem skorzystania z funkcji chłodzenia jest instalacja klimakonwektora.