4 C
Olsztyn
niedziela, 17 listopada, 2024

Na co zwracać uwagę podczas wyboru czujnika gazu i czadu?

Podstawowym wyposażeniem każdego domu, w którym chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo są czujniki gazu i czadu. Te małe urządzenia w sytuacjach pojawienia się zagrożenia w postaci lotnych związków takich jak dym, czad lub gaz – ostrzegając, ratują życie mieszkańców. Specjaliści z Państwowej Straży Pożarnej zalecają montowanie czujników czadu i gazu w pomieszczeniach, gdzie znajdują się kominek, piece C.O. Szczególnie powinny się one znajdować w miejscach, gdzie korzysta się z gazowych podgrzewaczy wody z otwartą komorą spalania. Czujki warto również montować w kuchniach, gdzie przebiega instalacja gazowa.

Czym różni się czujnik czadu od czujnika gazu?

Czujniki gazu ostrzegają nas sygnałem dźwiękowym lub świetlnym, gdy w powietrzu znajduje się co najmniej 15 % stężenia gazu. Specjaliści z PSP i OSP zalecają, aby urządzenia były montowane w kuchniach i łazienkach, w których korzystamy z gazowych podgrzewaczy wody oraz kuchni gazowych. Czujniki czadu działają na podobnej zasadzie jak czujniki gazu. Alarmują domowników sygnałem świetlnym lub dźwiękowym o wykryciu nawet niewielkiego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu. Czujniki czadu zaleca się montować szczególnie w pomieszczeniach, gdzie znajduje się piec kaflowy bądź kominek oraz w kotłowniach, gdzie jest piec węglowy lub gazowy.

Czujnik czadu należy zamontować na ścianie na wysokości ok. 140-150 cm, natomiast urządzenia do wykrywania gazu montujemy na ścianie w odległości, maksymalnie 6 m od źródła na wysokości ok. 2m.

Czym kierować się przy wyborze czujnika gazu i czujnika czadu?

  • Certyfikat – czujnik gazu musi spełniać normę PN–EN 50291, natomiast czujnik gazu PN – EN 50194. Pamiętajmy! musimy mieć absolutną pewność, że urządzenie wykryje zagrożenie i ostrzeże nas na czas!
  • Zasilanie – najlepszym i niezawodnym typem zasilania w czujnikach do wykrywania substancji lotnych jest zasilanie sieciowo – bateryjne. W przypadkach awarii zasilania tradycyjnego bateria, w dalszym ciągu utrzymuje czujnik „w gotowości”. Dostępne są także urządzenia zasilane tylko sieciowo, bateryjnie lub akumulatorowo.
  • Głośność alarmu – większość urządzeń tego typu posiada głośność alarmu na poziomie 80 – 90 dB. Sygnał dźwiękowy powinien być na tyle silny, aby był w stanie nas obudzić i był słyszalny np. z drugiej części domu lub mieszkania.
  • Powierzchnia pracy – przy zakupie zwróćmy uwagę, jaką powierzchnię obejmuje czujnik bowiem rozpiętość ich działania jest bardzo różna, od 120 m² do zaledwie 30 m².
  • Dodatkowe funkcje czujników:
  • – przycisk testowy, który umożliwia nam sprawdzenie czy urządzenie działa poprawnie,
  • – wyłączenie fałszywego alarmu. Funkcja ta pozwala na „uśpienie” alarmu, jednakże po upływie określonego czasu, gdy poziom gazu lub czadu nadal będzie wysoki alarm włączy się ponownie.

Co roku zdarzają się wypadki spowodowane zatruciem gazem lub czadem. Są to niebezpieczne związki chemiczne, które trudno jest wykryć wystarczająco wcześnie. Już niewielkie stężenie czadu lub gazu może doprowadzić do śmierci. Ochroną przed tego typu zagrożeniami są urządzenia elektroniczne – czujniki do wykrywania substancji trujących. W porę zaalarmują domowników o niebezpieczeństwie.

Paweł Frątczak – rzecznik straży pożarnej – zachęca do kupowania, tego typu urządzeń. Informuje również, jak należy postępować w momencie wystąpienia zagrożenia. W pierwszej kolejności należy pootwierać okna i wpuścić świeże powietrze. Z pomieszczenia zabrać nieprzytomnego człowieka i wezwać pomoc, dzwoniąc do straży pożarnej na 998 lub 112. W razie potrzeby przystępujemy do udzielenia pierwszej pomocy.

Artykuł został przygotowany przez zespół redakcyjny http://remiza.com.pl/ .