Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
środa, 21 Sierpień, 2019
13.1 C
Olsztyn

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Olsztyński klub dowiezie was na imprezę… limuzyną

O olsztyńskiej starówce zrobiło się głośno! Kasia, Zosia, Marcin, czy Michał. Nikt nie zna imienia nowej gwiazdy... … bo nową gwiazdą może być każdy. Dzięki...

Zadbaj o słuch z olsztyńską firmą Auris

Z naukowego punktu widzenia jest to zmysł umożliwiający nam odbieranie fal dźwiękowych. Ułatwia nam komunikację, ułatwia poznanie otoczenia. Pozwala usłyszeć nadjeżdżające auto na ulicy,...

sierpień, 2019

25SIE20:0021:30XLI Olsztyńskie Koncerty OrganoweOlsztyn, Katedra Św Jakuba

Pokaż więcej wydarzeń

Na co zwracać uwagę podczas wyboru czujnika gazu i czadu?

reklama
Podstawowym wyposażeniem każdego domu, w którym chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo są czujniki gazu i czadu. Te małe urządzenia w sytuacjach pojawienia się zagrożenia w postaci lotnych związków takich jak dym, czad lub gaz – ostrzegając, ratują życie mieszkańców. Specjaliści z Państwowej Straży Pożarnej zalecają montowanie czujników czadu i gazu w pomieszczeniach, gdzie znajdują się kominek, piece C.O. Szczególnie powinny się one znajdować w miejscach, gdzie korzysta się z gazowych podgrzewaczy wody z otwartą komorą spalania. Czujki warto również montować w kuchniach, gdzie przebiega instalacja gazowa.

Czym różni się czujnik czadu od czujnika gazu?

Czujniki gazu ostrzegają nas sygnałem dźwiękowym lub świetlnym, gdy w powietrzu znajduje się co najmniej 15 % stężenia gazu. Specjaliści z PSP i OSP zalecają, aby urządzenia były montowane w kuchniach i łazienkach, w których korzystamy z gazowych podgrzewaczy wody oraz kuchni gazowych. Czujniki czadu działają na podobnej zasadzie jak czujniki gazu. Alarmują domowników sygnałem świetlnym lub dźwiękowym o wykryciu nawet niewielkiego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu. Czujniki czadu zaleca się montować szczególnie w pomieszczeniach, gdzie znajduje się piec kaflowy bądź kominek oraz w kotłowniach, gdzie jest piec węglowy lub gazowy.

Czujnik czadu należy zamontować na ścianie na wysokości ok. 140-150 cm, natomiast urządzenia do wykrywania gazu montujemy na ścianie w odległości, maksymalnie 6 m od źródła na wysokości ok. 2m.

reklama

Czym kierować się przy wyborze czujnika gazu i czujnika czadu?

  • Certyfikat – czujnik gazu musi spełniać normę PN–EN 50291, natomiast czujnik gazu PN – EN 50194. Pamiętajmy! musimy mieć absolutną pewność, że urządzenie wykryje zagrożenie i ostrzeże nas na czas!
  • Zasilanie – najlepszym i niezawodnym typem zasilania w czujnikach do wykrywania substancji lotnych jest zasilanie sieciowo – bateryjne. W przypadkach awarii zasilania tradycyjnego bateria, w dalszym ciągu utrzymuje czujnik „w gotowości”. Dostępne są także urządzenia zasilane tylko sieciowo, bateryjnie lub akumulatorowo.
  • Głośność alarmu – większość urządzeń tego typu posiada głośność alarmu na poziomie 80 – 90 dB. Sygnał dźwiękowy powinien być na tyle silny, aby był w stanie nas obudzić i był słyszalny np. z drugiej części domu lub mieszkania.
  • Powierzchnia pracy – przy zakupie zwróćmy uwagę, jaką powierzchnię obejmuje czujnik bowiem rozpiętość ich działania jest bardzo różna, od 120 m² do zaledwie 30 m².
  • Dodatkowe funkcje czujników:
  • – przycisk testowy, który umożliwia nam sprawdzenie czy urządzenie działa poprawnie,
  • – wyłączenie fałszywego alarmu. Funkcja ta pozwala na „uśpienie” alarmu, jednakże po upływie określonego czasu, gdy poziom gazu lub czadu nadal będzie wysoki alarm włączy się ponownie.

Co roku zdarzają się wypadki spowodowane zatruciem gazem lub czadem. Są to niebezpieczne związki chemiczne, które trudno jest wykryć wystarczająco wcześnie. Już niewielkie stężenie czadu lub gazu może doprowadzić do śmierci. Ochroną przed tego typu zagrożeniami są urządzenia elektroniczne – czujniki do wykrywania substancji trujących. W porę zaalarmują domowników o niebezpieczeństwie.

Paweł Frątczak – rzecznik straży pożarnej – zachęca do kupowania, tego typu urządzeń. Informuje również, jak należy postępować w momencie wystąpienia zagrożenia. W pierwszej kolejności należy pootwierać okna i wpuścić świeże powietrze. Z pomieszczenia zabrać nieprzytomnego człowieka i wezwać pomoc, dzwoniąc do straży pożarnej na 998 lub 112. W razie potrzeby przystępujemy do udzielenia pierwszej pomocy.

Artykuł został przygotowany przez zespół redakcyjny http://remiza.com.pl/ .

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

sierpień, 2019

19SIE(SIE 19)10:00Autobus Kultury na Jarotach

21SIE(SIE 21)21:00Impreza w rytmach RETROHookah club, ul. Hugona Kołłątaja 1

21SIE(SIE 21)21:00Z Gitarą Wśród LudziCarpenter Inn Irish Pub, Stare Miasto 3

22SIE12:00Otwarcie Shisha Baru Na Plaży MiejskiejShisha Bar Plaża Miejska, Kapitańska 7

22SIE16:00Warsztaty robienia wachlarzyMiasto Olsztyn, Plac Jana Pawła II 1

22SIE17:00Eksponat OLA 2: Pamiątki Sierpnia 1914Muzeum Nowoczesności Olsztyn Tartak Raphaelsonów, Knosały

22SIE17:00W kontakcie ze sobą - cykl warsztatów rozwoju osobistego

22SIE(SIE 22)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

22SIE(SIE 22)17:00Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych 2019Olsztyn Stare Miasto

22SIE18:00Spotkanie W Rytm SercaTwórcze Centrum Rozwoju Osobistego Alchemia, Ul. Staromiejska 13/4

reklama

Konkurs

Warte uwagi

Olsztyński klub dowiezie was na imprezę… limuzyną

O olsztyńskiej starówce zrobiło się głośno! Kasia, Zosia, Marcin, czy Michał. Nikt nie zna imienia nowej gwiazdy... … bo nową gwiazdą może być każdy. Dzięki...

Zadbaj o słuch z olsztyńską firmą Auris

Z naukowego punktu widzenia jest to zmysł umożliwiający nam odbieranie fal dźwiękowych. Ułatwia nam komunikację, ułatwia poznanie otoczenia. Pozwala usłyszeć nadjeżdżające auto na ulicy,...

RABATOL.PL

X